Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Ekim '07

 
Kategori
İstanbul
Okunma Sayısı
692
 

İstanbul demek kasım demek, kasım demek İstanbul demek!

İstanbul demek kasım demek, kasım demek İstanbul demek!
 

Çek şimşeklerini üzerimden kara şövalye, ben savaşların sebebi, ben şiirlerin konusu, ben âşıkların mekânı, ben İstanbul’um…

Ne güzeldir İstanbul’da aşk. Ne güzeldir bebek sırtlarında tavşankanı çay içmeler. Pier loti’den şehri izlemeler. Kız kulesinde dinlenmeler ne güzeldir. Yorgun akşamların demir attığı kimsesiz koy, Haydarpaşa garı ne güzeldir. Beykoz’da yeşil daha bir yeşildir. Sarıyer’de su daha berrak. Orta köyde deniz manzaralıdır ibadet. Beşiktaş yaşayan bir efsane. Ne güzeldir İstanbul.

İstanbul el gibidir, her şeye uzanan. İnsanın her duyusuna dokunan. İstanbul şiir gibidir, tüm cümleleri yarım kalmış. İstanbul hayat gibidir, hırçın ama narin akıp giden.

İstanbul’u birde kasımda izlemek gerek. Nazlı bir gelin gibi olur, ağlamaklı. Sarı yapraklara boyanmış tüm sokakları yitik bir sevda için yas havalı. İstanbul kasımda başka güzeldir. İşte o zaman sıyrılır sahte kahkahalardan. Biraz buruk, buhranlı ama yine de gurulu oluverir başı. Rüzgarla cilveleşir narin bedeniyle. Yağmur altında çığlıklar atar sevincinden. İstanbul her köşe başını ayrı sever, gündüz oldu mu telaşla eş, gece oldu mu sokak lambalarıyla sessiz bir meşk.

Kasımda ayrı bir güzeldir İstanbul, bir bardak çayı daha anlamlı. Tüm şairleri denize sevdalı. Boğazının suları daha bir delidir kasımda, vapurları daha tiz sesli, nargilesi daha dumanlıdır.

Önsözsüz bir yazı gibidir kasımda İstanbul. Nereden başlayacağını bilmez hayat. Biraz üşütür insanın içini ama yinede gözlerdeki sıcaklığı eritmez.

İstanbul’u bir de kasımda izlemek gerek.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ama olsun çok güzel olmuş.Birde Rahmetli Orhan Veli Kanığı mezarının başında ziyaret edip.Bebek sahilinden İstanbula şiirler okumak.Rüzgara karışan Kafiyeli seslerin İstanbula yayılması ne güzel.İstanbulu dinleyeceğiz Bu Kasımda gözlerimiz kapalı.Ela hanımın yazdığı bloguyla İstanbulda Kasımın güzelliğini duygularınızın güzelliğini göreceğiz.Çok güzel tebrikler.Ben işte size İstanbulda yaşıyor derim.Saygılarımla.İnşallah soğuk rüzgarlı kasım gününde yolların kesişmesi dileğimle.Esen kalın.

SİZ ve ben 
 29.10.2007 3:31
Cevap :
Aldığım en güzel, en sıcak yorumlardan biriydi, kucak dolusu teşekkürler. Kasım üşütsede sıcak kalpler İstanbul'la elbet kesişir. Sevgiler...  30.10.2007 14:07
 

Ne güzel anlatmışsınız İstanbul'u.Elimizdeki en değerli hazinemiz bizim.Biraz daha çok şımartılmayı haketmiyormu sizcede.Kıymetini iyi bilemiyoruz bence.Sevgiler saygılar.

Murat GÜLCEK - Yakamoz35 
 26.10.2007 6:13
 

YAZINIZ ÇOK GÜZEL...ANCAK BİLİYORSUNUZ İSTANBUL'umuz DÖRT MEVSİMDE GÜZEL ve HOŞDUR...HELE BOĞAZIN İKİ YAKASI...! BİR TARAF ORTAKÖY KARAKIŞ KARLI,BEYLERBEYİ AĞAÇLARIN YAPRAKLARI HAVADA UÇUŞUYOR SONBAHARI YAŞATIR AYNI ANDA...! ASLINDA İSTANBUL'umuzun ONİKİ AYI AP AYRI GÜZELDİR...! İSTANBUL BİR YILLANMIŞ ŞARAP,KIYMETLİ BİR ELMAS TAŞI GİBİDİR...İSTANBUL GÖNLÜMÜN BİR VİRANE KÖŞESİ,AŞK ORADA BAŞLAR,ORADA BİTER...İSTANBUL BİR "Goldenhorn" ALTIN BOYNUZDUR..İSTANBUL'umuzun TAŞI TOPRAĞI ALTINDIR...İYİLERİN ve KÖTÜLERİN DÜĞÜMLENDİĞİ BİR GİZEMLİ NOKTADIR...(Böyle sürüp gider...).ELA HANIM SİZDEN ÇOK ÖZÜR DİLERİM.BİRDEN ÇOŞTUM,FRENLEME YAPAMADIM...TEKRAR EDİYORUM GERÇEKTENDE YAZINIZ GÜZEL OLMUŞ,BU SİZİN O ANDAKİ İÇİNİZDEN GELEN KASIM SEPMATİSİNİ İSTANBUL YAZINIZA AKSETTİRMİŞİNİZ...BUNDAN DOĞAL NE OLABİLİRKİ..? SİZE BOL BOL GÜZEL YAZMALAR DİLİYORUM...BENİM BLOĞUMADA ZİYARETİNİZİ BEKLİYORUM..! SİZE ÇUKUROVA-ADANA'DAN SEVGİ ve SELAMLARIMI SUNARIM... NECİP KÖNİ - ADANA/TR

Necip Köni - Adana / TR 
 25.10.2007 9:36
Cevap :
Necip bey, coşkunuz da yorumunuz da beni çok mutlu etti. İstanbul tutukunları adına size teşekkürlerimi sunuyorum. Sevgiler...  25.10.2007 16:03
 

Şaire (emin değilim ama sanırım Y. Kemal'di) sorarlar: "Ankara'nın nesini seversiniz?" O da cevap verir: "İstanbul'a dönüşünü." Çok güzeldi yazınız, kasımda ilk kez İstanbul'da olacağım. Umarım dediğiniz gibidir İstanbul.

Osman Ömer 
 20.10.2007 1:43
Cevap :
Kelimelerim ne kadarda aciz İstanbul'u ve Kasımı anlamat için bir bilseniz. Bu yaşayan şehirde nefes almak bile ayrı güzel. Dilerim aradığınız herşeyi cömertçe sunar İstanbul size. Sevgiler...  20.10.2007 17:55
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 46
Toplam yorum
: 209
Toplam mesaj
: 44
Ort. okunma sayısı
: 1645
Kayıt tarihi
: 25.04.07
 
 

Şu an özel bir şirkette, grafiker olarak çalışmaktayım, geçmişte hikaye denemeleri ile başladığım ya..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster