Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Aralık '09

 
Kategori
İstanbul
Okunma Sayısı
2499
 

İstanbul Forum ve Turkuazoo'da bir hafta sonu...

İstanbul Forum ve Turkuazoo'da bir hafta sonu...
 

http://www.haber34.com/forum-avm-istanbul-acildi-16098-haberi.html


Geçtiğimiz hafta sonu ailece içinde Türkiye'nin ilk dev akvaryumu da bulunan İstanbul forum AVM merkezindeydik. AVM merkezlerini ilk defa yurtdışında görmüştüm. Türkiye'de bu alışveriş merkezlerini ne zaman göreceğiz diye düşünürken, kısa bir zaman sonra İstanbul'daki ilk AVM merkezi Galeria'da açılmıştı. Bu Türk insanı için büyük bir değişiklik olmuştu. O günlere kadar açık havada caddelerdeki mağazalarda alışveriş yapan halkımız artık kötü havalarda bile rahat rahat alışverişini yapabilecekti. Ve kısa zamanda Türkiye'de AVM ler o kadar hızla açılmaya başlandı ki, şu an itibariyle sadece İstanbul'da 70 in üzerinde AVM merkezi var. Avrupa'daki AVM merkezlerine özenirken, Kasım ayında açılan İstanbul Forum Alışveriş merkezi bir anda Avrupa'nın en büyük AVM merkezi olarak yerini aldı. 1 milyar dolara mal olduğu bildirilen İstanbul Forum, gerçekten görülmeye değer bir yer ve orada kendinizi yurt dışında zannediyorsunuz.

İnternet sitesinde yol tarifi olmasına rağmen, yollarda tabelalar olmaması ve Merter yönünden girişte Shell benzincisinin yanındaki dar yoldaki girişi görmememiz nedeniyle önce Otogar'da daha sonra da Bayrampaşa'da bir tur atmamız yüzünden, gecikmeli olarak İstanbul Forum'un bulunduğu alana gelebildik. Bu yoldan geleceklere önerim, Otogar'a girmeden evvel sağdaki Shell benzincisinin yanında Yıldırım Mahallesi yazan yoldan girmeleri olacak.

Hafta sonu dolayısiyle otopark o kadar kalabalıktı ki, alfabenin bütün harflerinin sıra olarak kullanıldığı ve her sırasının 150 metre olduğu Po ve Pı tabelalı otoparkta yer bulmanın zorluğunu birkaç defa otopark etrafında tur atarak gördükten sonra bir görevlinin ikazıyla P2 yazılı ikinci bodrumdaki otoparkta yer bulabildik. Bu nedenle oraya gitmek isteyenlere hafta arası gitmelerini öneririm.

Alışverişe ve orada gezmeye başlamadan evvel İkea'nın üst katındaki İsveç restoranında yediğimiz İsveç köftesinden sonra İstanbul Forum'un bulunduğu binaya Venedik'deki Rialto köprüsüne benzer bir köprüden geçerek girdik. Bu arada İsveç restoranındaki gerek İsveç köftesi, gerek Karides güveç, yanında soğuk yemekleri de tavsiye edebilirim. Yemekler çok kaliteli ve fiyatları da gayet hesaplı. 1, 25 TL. sına sınırsız içecek alabiliyorsunuz. Yediğiniz yemeğin fiyatı ise 7.25 TL.

İstanbul Forum gerçekten çok etkileyici bir yer. İkea'nın karşısındaki giriş kapısından başka, metroyla geldiğinizde sizi karşılayan Oasis kapısı ve heykeltraş Hanefi Yeter'in yaptığı Dünya kapısı olmak üzere 3 tane giriş kapısı var. Tabii ilk gittiğimiz yer Turkuazoo adı verilen dev akvaryum oluyor. Turkuazoo da ücretler yetişkinler için 25, öğrenciler için 18 TL. İki çocuklu aileler ise 75 TL. paket ücret ödüyorlar. Burada çocukların 16 yaşından büyük olmaması gerekiyor. 65 yaşından büyükler de öğrenci fiyatı ödüyorlar. Kredi kartıyla ödeme yapabiliyorsunuz.

Girişte her denizin balıkları ayrı ayrı akvaryumlarda bulunuyor. En ilginci ise birkaç akvaryumu geçtikten sonra bir yürüyen yola giriyorsunuz. O yürüyen yol bir dehliz gibi. Sağınızdan, solunuzdan ve üstünüzden rengarenk cins cins balıklar geçiyor. Bu balıklar arasında mercan balıkları, iri vatozlar, köpekbalıkları ve her türlü canlılar geçiyor. Görevliler akvaryumun yapısı gereği, gördüğümüz her canlının aslında üçte bir oranında daha büyük olduğunu hatırlatıyorlar. Bu arada balıkların arasında yüzen balıkadamlar, balıkları besliyorlar. Orada bol bol fotoğraf çekiyoruz. Çektiğimiz fotoğrafları bu yazımın altında görebilirsiniz.

Tünelden çıktıktan sonra oradaki diğer akvaryumdaki balıkları görüp, fotoğraf ve kamerayla görüntü alıyoruz. Gerek Turkuzoo'nın içinde, gerekse İstanbul Forum mağazalarının bulunduğu alanda dev balık maketleri yer alıyor.

İstanbul formun çatısı camla kaplı ve doğal ışıktan yararlanıyor. Kapalı alanda gezmenize karşı sanki açık alanda dolaşıyormuş gibi bir hisse kapılıyorsunuz. Hafta sonu çok kalabalık olması ve yorulmamız nedeniyle her tarafını gezemediğimiz bu Avrupa'nın en büyük alışveriş merkezine bir dahaki sefere hafta arası gelmek üzere oradan ayrılıyoruz.

Turkuazoo hakkında ayrıntılı bilgi:

www.turkuazoo.com

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

...gelmeyi becerebilirsem, gideceğim yerlerden biri öyleyse... Teşekkürler...

Zühal Voigt  
 09.12.2009 17:30
Cevap :
Aslında İsviçre'den Türkiye'ye gelmek, İstanbul'da bir semtten başka bir semte gitmekten daha kolay. Malum trafik sorunu. Selamlar...  09.12.2009 18:51
 

bana şimdiden oraya gitmek yön olarak çok ters görünüyor:)))...

Ruksan İLDAN 
 08.12.2009 18:32
Cevap :
:)) Kadıköy tarafından geliyorsanız, hızlı tramvay ve metro hattını kullanarak, kolayca oraya ulaşabilirsiniz. Selamlar...  08.12.2009 23:41
 

İStanbul Forum'da en çok metro tarafındaki girişe bayıldım :)) Ayrıca dışarıda, caddede geziyormuş gibi alışveriş yapmak keyifli... Sevgimle

evrem 
 08.12.2009 13:15
Cevap :
Evet, diğer AVM lerden farklı bir yapısı var. Harcanan parayı haketmiş. Teşekkürler. Selamlar...  08.12.2009 16:09
 

Ben de bu hafta sonu gezmeyi planlıyordum. Sizden epeyi tiyolar aldık Paylaştığınız için teşekkürler sevgi ve saygıyla

Meral Yağcıoğlu 
 08.12.2009 11:18
Cevap :
Gerçekten görülmesi gereken bir yer. Erken gitmenizi öneririm. Çünkü geniş bir alan. Size iyi eğlenceler dilerim. Saygı ve selamlarımla.  08.12.2009 11:31
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 975
Toplam yorum
: 7880
Toplam mesaj
: 126
Ort. okunma sayısı
: 3315
Kayıt tarihi
: 16.01.07
 
 

2017 Basın özgürlük endeksine göre 180 ülkeden 155. sırada olan ülkemizde yemek tarifleri  ve tel..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster