Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Necip Köni - Adana / TR

http://blog.milliyet.com.tr/necipkoni

16 Ağustos '08

 
Kategori
Kent Tarihi
Okunma Sayısı
2474
 

İstanbul hatıraları - Pierre Loti kahvehanesi

İstanbul hatıraları - Pierre Loti kahvehanesi
 

*PİERRE LOTİ KAHVEHANESİ* EYÜP - İSTANBUL - (2008)


Sevgili (MB) Milliyet Blog ve Antidepresan T.A.Ş Arkadaşlarım...!

İstanbul'a kadar gelmişken bari boş zamanlarımı değerlendireyim diye düşünerek, eski 1968 yılındaki talebelik yıllarımdaki eski nostaljik günlere kaydım bir anda ve neresi neresi derken, hemen aklıma Eyüp ve tepedeki "Pierre Loti Kahvehanesi" geldi.

Buraya yani "Eyüp sulatan"a ve Eyüp mezarlık (kabristan) üstündeki tepedeki meşhur "Pierre Loti Kahvehanesi" ne ilk gidişim 1968 yılının Kasım ayında bir kış günündeki hafif yağmur çiselemeleri ile Eyüp'den yavaş yavaş yürüyerek, gençliğinde verdiği bir enerji ile o yokuşu hiç yorulmadan arkadaşlarımla beraber çıktığımızı gayet iyi ve net olarak hatırlıyorum.

Şimdi ise bizler (benim jenerasyon) yaşlandık, teknoloji ise o günkü şartlara göre süper ilerledi. O günkü yokuşu şimdi çok kolay olarak teleferikle çıkma imkanına sahip olunmuş. Benim buraya en son geldiğim tarih ise, yanlış hatırlamıyorsam 2001 yılı idi. O zamanda teleferik yoktu, ancak sevgili bir arkadaşımın otomobili ile çok kolay çıkmıştık yokuşu tepeye kadar.

İlk gittiğim günden, bu son gidişim arasında yaklaşık 40-yıl (sene) geçmiş, fakat aşağı yukarı "Pierre Loti Kahvehanesinde" hava, dekor ve ekoseli Fransız tipi masa örtülerinde nerdeyse pek bir değişiklik olmamış. Fakat sanki o günün insanları daha başka, daha samimi, daha sevecen gibiydi. Daha doğrusu benim içimden gelen hislerdi bunlar.

Aşağıdaki Haliç manzarasına hiç bir diyecek yoktu. Çünkü 1968 yılında Haliç daha mezbelelik (çöplük) görünümü ve bazı bölümlerde pis kokular neşreden bir kötü manzarası ile İstanbul'un adeta yüzkarasıydı.

Pierre Loti Kahvehanesine, değer, tarih ve nostalji veren, Mösyö Pierre Loti için küçük bir ansiklopedik bilgiyi burada sizlere aktarmamda, buranın önemi ve gizemi hakkında kısacık bir bilginiz olacaktır. Tabii bunu bilmeyenler için bu bilgi geçerli olacaktır.

Türk dostu Pierre Loti birçok kez İstanbul'da bulunmuş olan Pierre Loti, İstanbul'a ilk kez 1876 yılında bir Fransız gemisiyle, görevli subay olarak geldi. Loti, Osmanlı yaşam biçiminden etkilendi ve pek çok eserinde bu etkiyi gösterdi. Aziyadé adlı romanına adını veren kadınla burda tanıştı. İstanbul'da bulunduğu zamanlarda Eyüp'te yaşadı. İstanbul'a hayran olan Pierre Loti, kendisini her zaman Türk dostu olarak nitelendirdi.

1913 yılında yazdığı La Turquie Agonisante (Can Çekişen Türkiye) kitabıyla Batı politikalarını eleştiren Loti aynı yıl devlet konuğu olarak Türkiye'ye geldiği zaman, Tophane Rıhtımı'nda büyük bir törenle karşılanarak Sultan Reşat tarafından sarayda ağırlandı. Balkan Savaşları'da, I. Dünya Savaşı'nda ve sonrasında Anadolu işgalinde Avrupa'ya karşı hep Türkler'i savundu. Millî Mücadele döneminde Anadolu'daki direnişe destek vermesi ve kendi ülkesi olan işgalci Fransa'yı ağır bir dille eleştirmesiyle Loti, Türk halkının da sempatisini kazandı. Öyle ki, Türkiye Büyük Millet Meclisi 4 Ekim 1921' de Pierre Loti' ye şükranlarını sunan bir mektup yolladı.Bununla birlikte Pierre Loti, 1920 yılında "İstanbul Şehri Fahri Hemşehrisi" olarak kabul edildi ve onun adını taşıyan bir de cemiyet kuruldu. Daha sonraları İstanbul'da Divanyolu'nda bir caddeye "Pierre Loti Caddesi" ve Eyüp'te bir kahvehaneye de "Pierre Loti kahvesi" adı verildi. Günümüzde bu kahvehanenin olduğu tepe de Pierre Loti Tepesi olarak anılmaktadır.

Ancak tüm bunlara rağmen Loti, Türk aydınlarını ikiye böldü. Kimi aydınlar onun gerçekten bir Türk dostu olduğuna inanırken, kimileri de onun aslında Osmanlı'nın zayıf ve geri kalmış hâlini acıyarak sevdiğini savunuyorlardı. 1925 yılında Nazım Hikmet yazdığı Şarlatan Piyer Loti şiirinde kendisinden şöyle basediyordu:

Hatta sen sen Pier Loti!
Sarı muşamba derilerimizden
birbirimize geçen tifüsün biti
senden daha yakındır bize Fransız zabiti!

Nazım Hikmet ilerleyen mısralarında da ağır bir şekilde Loti'yi eleştirerek, onu "Çürük Fransız kumaşlarını yüzde beş yüz ihtikârla şarka satan" bir burjuva olarak tanımlıyordu.

Kaynak* http://tr.wikipedia.org/wiki/Pierre_Loti

Sizlere bol bol sevgiler ve saygılar sunarım, efendim...

NECİP KÖNİ - İSTANBUL / TR

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Yine güzel bir gezinizi o hoş anlatımınızla dile detirmişiniz..ne güzel piere Loti istanbul!un en sevdiğim yerlerinden özellikle sonbaharda ve baharda daha çok seviyorum...daha sakin oluyor kahvenizi daha keyifle yudumluyorsunuz(bana göre) Sevgiylekalın..

Belgin Uğrayan 
 24.08.2008 16:29
Cevap :
MERHABALAR,BELGİN HANIMCIĞIM...! GERÇEKTENDE O GÜN ÇOK ÇOK GÜZEL ve HOŞ BİR GÜNDÜ..! :))) ASLINDA İSTANBUL'un PIERRE LOTI TARZINDA GİDİLECEK ÇOK GÜZEL YERLERİ VAR..ÖRNEĞİN BOĞAZDA EMİRGAN,GÜLHANE PARKI,ÇAMLICA,KIZ KULESİ GİBİ, İLK ANDA AKLIMA GELEN YERLERDEN BİR TANESİ..! :))) İNŞALLAH KISMET OLURSA GÜNÜN BİRİNDE YİNE GİDERİZ..! :))) ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM. SEVGİLER ve SELAMLAR..! NECİP KÖNİ - İSTANBUL / TR  25.08.2008 0:29
 

Ah istanbul, Ah Piyer Loti. Çok özledim İstanbul'u. Fotoğraflar şahane. Selamlar, sevgiler, saygılar...

Özlem Akaydın 
 21.08.2008 10:12
Cevap :
SEVGİLİ ÖZLEM HANIMCIĞIM,MERHABALAR..! BENİ BUGÜN ÇOK ÇOK MUTLU EDİP,ONORE ETTİNİZ,SAĞ OLUNUZ,VAR OLUNUZ EFENDİM..! BİLGİSAYARIMI AÇTIĞIMDA (4) TANE YORUM ve HEPSİDE SİZDEN...! NE MUTLU BANA DİYE DÜŞÜNMEYE BAŞLADIM ARTIK...DEMEKKİ BENİMDE KONULARA DUYARLI SEVGİLİ OKUYUCULARIM ve BLOG ARKADAŞLARIM YAVAŞ YAVAŞ ARTIYOR...BU ÇOK GÜZEL BİR ŞEY..! :))) GERÇEKTENDE PİYER LOTİ (PIERRE LOTI) İSTANBUL'umuzun DEĞİŞMEZ BİR KÖŞESİ..BUGÜN NE İSE,40-YIL ÖNCEDE AYNIYDI (Ufak tefek değişiklikler dışında) BEN HER İSTANBUL'a GELİŞİMDE FIRSAT BULDUĞUM ve ZAMANIMIN GENİŞ OLDUĞU DÖNEMLERDE HEP BU TİP YELERE GİDERİM..! DARISI İNŞALLAH SİZE,GÖNLÜNÜZCE OLUR ARZULARINIZ EFENDİM..! SEVGİLER ve SELAMLAR..! NECİP KÖNİ - İSTANBUL / TR  21.08.2008 10:36
 

Vallahi sizin bu yonunuze hayranim.ben 2 aylik tatilim sirasinda cok az yeri kat etmisim.Size yetismek cok zor:)Siz kendinizi eski jenerasyon olarak tanimlamissiniz ama yeni yani bizim jenerasyondan cok az kisi sizin sizin anlatiminizdanda anlasildigi gibi boylebir zevk almisdir PIERRE LOTI den .Istanbul yedi tepe ustune kurulu olan tasinda topraginda altini lime lime sakliyan bu sehri gezme firsatim olmadi .Ancak ilk firsatta gezecegim yerler arasinda.Fotograflar icin tesekkurler.Insani istahlandiriyor ve burnuna mis gibi bir turk cayi kokusu veriyor ...SEVGILER VE SAYGILARIMLA

sekerpinari 
 20.08.2008 15:21
Cevap :
SEVGİLİ PINAR HANIM,MERHABALAR..! BUYRUNUZ SİZEDE İKRAM EDELİM..! :)) MALUM SADE TÜRK KAHVESİNİN 40-YILLIK,ŞEKERLİ KAHVENİN 30*YIL,ŞÖÖYLEE DEMLİ BİR TÜRK USULÜ ÇAYINDA HERHALDE 20-YILLIK BİR HATIRI OLSA GEREK..! VALLAHİ O TARİHLERDE SİZİN İSTANBUL'da OLDUĞUNUZU BİLSEYDİM,SİZİDE BİR SAATLİĞİNEDE OLSA DAVET ERDİM "PİERRE LOTİ" Piyer Loti KAHVEHANESİNE.. :))) NEYSE ARTIK İNŞALLAH GELECEK SENEYE DİYE TEMENNİ EDELİM.. OLUR MU..? PINAR HANIM BENDE HERKESLER GİBİ GEZMEYİ ÇOK SEVDİĞİMDEN,NEREDE OLSA HATIRI OLAN BİR FİNCAN KAHVE veya BİR BARDAK ÇAYI ZEVKLE vede SOHBETLE BİRLİKTE İÇMEK İNSANA BÜYÜK BİR KEYF (Keyif) VERİYOR..! EEee MÜMKÜN OLDUĞUNCADA HAYATI DOLU DOLU YAŞAMANINDA FAYDALARI VARDIR,İNSAN SAĞLIĞINA HERHALDE..! SİZE İSTANBUL-BAKIRKÖY'den ENGİN ÜLKE HOLLANDA'ya (Niederland) BOL BOL SEVGİLER ve SELAMLAR...! ŞU ANDA İSTANBUL SICAK,FAKAT RÜZGAR DURUMU KURTARIYOR..! :))) NECİP KÖNİ - İSTANBUL / TR  20.08.2008 15:47
 

Pier lotiden gerçekten İstanbul güzel görünür Haliçten Galata kulesine kadar her yer gözlerinin önünne serilir. Gece görmeye değerdir yıldızların altında İstanbul daha bir güzel görünür bana... Her gün önünden geçerim ne güzel anlatmışsınız ... sevgi ve saygıyla

Meral Yağcıoğlu 
 18.08.2008 10:10
Cevap :
SEVGİLİ MERAL HANIMCIĞIM,MERHABALAR..! GERÇEKTENDE İFADE ETTİĞİNİZ GİBİ,PIERRE LOTI (Piyer Loti) DEN MANZARA ŞAHANE..! BENCEDE İSTANBUL'UN DEĞİŞMEZ GÜZELLİKLERİ İLE DOLU KÖŞESİNDEN BİR TANESİDE PIERRE LOTI TEPESİDİR...İNANÇ AÇISINDAN İSE AŞAĞIDAKİ EYÜP SULTANIDA UNUTMAMAK GEREKİR HERHALDE BU ARADA..! MUTLAKA GECE MANZARASIDA ÇOK DEĞİŞİK BİR GÜZELLİKTEDİR...! :)) MERAL HANIMCIĞIM,YORUM ve KATKINIZ İÇİNDE SİZE AYRICA TEŞEKKÜRLERİMİ SUNARIM..! SEVGİ ve SELAMLARIMLA..! NECİP KÖNİ - İSTANBUL / TR  18.08.2008 11:17
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 298
Toplam yorum
: 2320
Toplam mesaj
: 392
Ort. okunma sayısı
: 8274
Kayıt tarihi
: 07.06.07
 
 

Necip KÖNİ - İnşaat Mühendisi olup, güzel sanatlar onun bir hobisidir. Resim yapmak (karakalem çalış..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster