Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Kasım '08

 
Kategori
Kültür - Sanat
Okunma Sayısı
1443
 

İstanbul Kısa Film Festivali 5 12 Kasım

İstanbul Kısa Film Festivali 5 12 Kasım
 

İstanbul Kısa Film festivali davetiye


Ülkemizde 20 yıldan bu yana aralıksız olarak düzenlenen “ İSTANBUL ULUSLARARASI KISA FİLM FESTİVALİ ” kendi alanında ülkemizdeki en uzun soluklu organizasyon olup, özellikle genç sinemaseverlerin sabırsızlıkla bekledikleri ve büyük ilgi gösterdikleri önemli bir etkinlik olmaya devam ediyor.

“ İSTANBUL ULUSLARARASI KISA FİLM FESTİVALİ” bu alanda motor gücü olma özelliğini hep sürdürdü. Birçok yabancı kısa film festivali yöneticisinin de kabul ettiği gibi, nitelik ve nicelik olarak Avrupa’nın önde gelen organizasyonları arasında yer almayı başardı.

Ülkemizin kendi alanında en uzun soluklu organizasyon olan etkinlik, yine birbirinden ilginç ve bol ödüllü kısa filmler ile karşımıza çıkıyor. Filmler 5-12 Kasım 2008 tarihleri arasında Fransız Kültür, İtalyan Kültür ve Alman kültür Merkezi sinema salonlarında gösterilecek.

Birçok yerli ve yabancı konuğun hazır bulunacağı gösterilerde, yönetmenler filmlerinden sonra sahneye çıkarak seyirciden gelecek soruları yanıtlayacaklar, ülkelerindeki sinema çalışmaları konusunda bilgi verecekler.

Film gösterimleri dört ana başlık altında sunuluyor.

Birinci bölümde festivalin "Resmi Partnerleri" olan Almanya, Avusturya, Belçika, Fransa, Hollanda, İngiltere, İspanya, İsveç, İtalya, Macaristan, Meksika, Polonya ve Yunanistan dan gelen kısa filmler gösterilecek. Bu filmler o ülkelerin en önemli kısa film merkezleri ya da sinema okulları tarafından özenle seçilen ve festivale önerilen filmler. Hemen hemen hepsi son yıllarda üretilmiş ve bol ödüllü filmler.

İkinci bölümde, Türkiye'den festivalin "Ulusal Kısa Film Yarışması"na başvurmuş ve ön elemeyi geçmiş kısa filmler gösterilecek. Bennu Yıldırımlar, Natali Yeres, Nazan Kırılmış Kesal, Rıza Kıraç, Talip Ertürk ve Ceylan Özgün Özçelik den oluşan ön seçici kurul 10 gün boyunca hiç ara vermeden bu filmleri izlediler ve seçtikleri filmleri festivale önerdiler. Bu bölümde seyirciler ülkemizde üretilmiş, 32 Kurmaca, 15 Belgesel, 6 Canlandırma ve 8 adet deneysel film izleyecekler.

Bu filmler arasından seçilecek en başarılı yapıtlara da festivalin kapanış töreninde onur plaketleri verilecek. Ayrıca Hollanda Başkonsolosluğu, 1500 Euro tutarında “ En yaratıcı Kısa Film Özel Ödülü” verecek. Ülkemizde kısa film üreten gençler, bu festival sayesinde, filmlerini büyük sinema ekranında ve çok iyi bir ses düzeni ile izleme olanağı buluyorlar. Gerçek bir sinema atmosferi yakalıyorlar.

Üçüncü bölümde, "Dünya Kısa Filmlerinden Seçkiler" başlığı altında, festivale kişisel olarak başvurmuş yabancı yönetmenlerin filmlerinden bir seçki var. Dünyanın birçok değişik ülkesinden festivale gönderilmiş 400 e yakın film arasından yapılan değerlendirme sonucu çok özel filmler seçildi. Birçok önemli festivalde seyirciyle buluşmuş ve bol alkış almış olan bu filmler bu kez de, bir haftalık bir süre için, ” İstanbul Uluslararası Kısa Film Festivali”ne konuk oluyor. Programın en renkli bölümlerinden birini oluşturuyor.

Dördüncü bölümde, "Özel Gösterim" başlığı altında festival komitesinin gösterimini gerekli gördüğü yerli kısa film ve belgeseller yer almakta, bazı filmlerin galası yapılmakta. Bu yılı ürettiği kısa filmler ile birçok festivalde ödül almış olan yönetmen
Eray Mert’in toplu gösteri gerçekleştirilecek

Yan etkinlikler” olarak da değişik atölye çalışmaları ve konferanslar var.

Andreas Zöllner, kısa filmcilerin üretim aşamasında büyük sorun yaşadıkları ses kayıt teknikleri üzerine bir atölye yapacak ve soruları yanıtlayacak.

Festival afişini belirlemek üzere bu yıl da bir yarışma düzenlendi. Başvuran tasarımların içersinden Eylem Arbak ve Baran Gündüzalp'in hazırladığı afişin kullanılmasına karar verildi.

Kurmaca, Canlandırma, Belgesel ve Deneysel dallarında gösterilecek olan kısa filmler için, Pazar günü hariç, her gün 12.00, 14.00, 16.00 ve 19.00 saatlerinde seanslar var. Ancak büyük bir ilgi gören festival de yer bulabilmek için seanslardan en az 20 dakika önce salonda olmakta yarar var.

Tüm film gösterimleri ve etkinlikler seyirciye ücretsiz olarak sunulacak.

Festival ile ilgili programa ve ayrıntılı bilgilere www.istanbulfilmfestival.com adresinden ulaşabilirsiniz.


Kaynak : Basın Bülteni.
foto: www.istanbulfilmfestival.com

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Çooook izlemek istiyorum ama malesef görevdeyim. Filmlerle ilgili izlenimlerinizi paylaşırsınız değil mi:)

Hasan ARSLAN 
 10.11.2008 21:39
Cevap :
Ben de bazen özenle duyurup gitme planları yaptığım etkinliklere katılamıyorum. Ama bu 13-19 Aralıktaki 1001 Belgesel filme katılırsam yazmaya çalışırım. İst kısa film feste şu ana kadar gidemedim. sağlıcakla.  10.11.2008 21:59
 

İstanbul kısa film festivali hepsini izleyemezsemde fırsat buldukça izlemeye çalışırım ama son yıllarda bu azaldı. Güzel işler ve yapıtlar izlemek ama benzer birşeyler yapmada aciz kalmak beni son yıllarda uzaklaştırmıştır reklam kategorisine yönlendirmiştir. İnşallah izlediğim olacaktır belkide bu sene..!!. Sevgi-saygılarımla

Ermert Revsen 
 05.11.2008 0:02
Cevap :
Katılıyorum söylediklerinize. Katkılarınız için teşekkür ederi,m. sağlıcakla.  05.11.2008 10:43
 

Sizin blog sayfanıza uğramak çok renkli ve zevli... Nerde ne var sizden duymak güzel...Emeğinize sağlık... Sevgiler

Meyman 
 04.11.2008 17:16
Cevap :
sağol. Sen neler yapıyorsun. Folklore devam mı? sevgiler.  04.11.2008 19:11
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 566
Toplam yorum
: 1972
Toplam mesaj
: 7
Ort. okunma sayısı
: 1327
Kayıt tarihi
: 11.07.06
 
 

Edebiyatla ilgileniyorum. Ayrıca amatörce belgesel film çalışmaları yapıyorum ve kültürel etkinlikle..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster