Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Haziran '12

 
Kategori
İstanbul
Okunma Sayısı
885
 

İstanbul trafiği nasıl çözülür?

İstanbul trafiği nasıl çözülür?
 

İstanbulİ; on beş milyon nüfüslu koca metropol dolayısıyla her yerde bir  yığınla karşılaşma sözkonusu. Halkekmek  sırası akbil sırası hastane koridorlarında yığınlar igdaş, iski merkezlerinde fatura ödeme kuyrukları ve en önemlisi  yollardaki araç kalabalığı mealinde kullandığımız trafik..

 

Trafik; İstanbul’un en önemli meselelerinden biri hatta meselesi diyebiliriz.

Nasıl  mı çözülür? Bunun üzerine kafa yorması  gereken  İBB veya ilgili birimidir. Vatandaş olarak biz sadece öneri ve dileklerimizi iletebiliriz.

Trafik nasıl meydana gelir? Öcelikle bunu tanımlamak gerekir.Tesadüfen mi bu kadar araç bir araya geldi  Darwin veya evrimciyseniz evet diyebilir  ya da suçu tabiat anaya atabilirsiniz.

Trafik dediğimiz bazı hedef noktalarına varmak üzere şuurlu ve düşünebilen  insan tarafından yönetilen araçların ortak noktalarda oluşturdukları  yığılmadır. Herşeyin bir sınırı ve kapasitesi var yolların da öyle aşıldığı zaman tıkanma meydana gelir.

İnsanlar yürüyerek mi işe gitsinler  yada gitmesinler mi diyen yok aksine  bencilce veya vurdumduymaz davranarak  hem kendi işimizi hemde başkalrının işini aksatmış olunur.

Ben İETT ye binecek adamıyım gibi gurur kokan söylemlerle  koskoca araca kurulup yandan geçip camdan bakan iett yocularına nispet yaparcasına müziği de son seviye açmak  bencillik emaresidir. Aynı zamanda toplumsal nefreti körükleyen sebebtir. Komünist söylem de değil özel mülkiyete de karşı da bir düşüncem yok. Hiç olmazsa koca araba boş gitmesin  bir eş başka arabada diğeri başka arabada işe gidip te trafik felç edilmesin. Hatta toplumsal sevgiyi oluşturabilmek için komşular  birbirini işine bırakabilir.

Artık  toplu taşıma araçlarına ayrı yol veya şerit mi tahsis edilir,

Koca araçlarla trafiğe tek başına çıkanlara tedbir mi konulur, yol başlarına onlara israf veya kul hakkı olduğunu anlatacak polis ve zabıta mı dikilir?

Özel araç vergisi mi yükseltilir?

Sadece düşüncelerim bunu yapacak  İbb’nin ulaşım koordinasyonu mu yoksa  emniyetin trafik birimi mi  devlet  erkanına bırakıyoruz.                                                                                              

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Istanbul'un nüfusu çok fazla. Kapasitesinin çok üstünde insanı barındırmaya çalışıyor. Tabir-i caizse boğulmak üzere. Hala konut dedikleri taş yığınlarıyla -yüksek binalarla doldurulmakta güzelim tarihi şehir. Artık son bulmalıdır konut yapımı. Ve trafik sorunlarının çözümü için yoğun çalışmalar başlatılmalı ve geciktirilmemelidir. Almanya'nın Türkiye vatandaşına uyguladığı vize konusu eleştiriliyor bazı kesimler tarafından; oysa bence Almanya bu konuda göreceli de olsa yanlış yapmıyor. Üstesinden gelemeyecekleri sorunların içine girmek istemiyorlar. Çünkü içerde yabancılarla/göçmenlerle alakalı henüz halledilmesi gereken birçok sorunlar var. Diğer kentlerden, köylerden İstanbul'a yerleşmek isteyen vatandaşlara da İstanbul vize uygulamalıdır. Ya da ikametgah ve çalışma izni kısıtlanmalı veya hiç verilmemelidir :) Biraz radikal bir öneri olarak değerlendirilebilir bu düşüncelerim. Farklı bir perspektiften bakmak, objektif değerlendirmek- düşünmek için bir alternatifdir. Saygılar

mine objektif 
 28.06.2012 19:31
Cevap :
Evet maalesef taşı toprağı altın deyip tası toprağı satan İstanbul'a gelmiş.Düşünülse de seyahat ve ikamet özgürlüğüne müdahale olacağından vize öneriniz uygulanmadı.Böyle bir durum hem çifte standart olacağı hemde sosyal tepkilere neden olacağı için tehlikeli.Bu yapılmadığı gibi maalesef istanbul için en az 100 yıllık çevre ve nüfus planlaması yapılacağına gündelik projelerle geçiştiriliyor.Önemli projeler de yapılıyor belediye ve yetkililerin hakkını da vermek lazım.Trafik sorununa gelince maalesef sçun büyük oranı taşıtlı vatandaşlarındır.Otobüs trafiği asıl felc eden koca koca araçlarla tek başına yola çıkanlardır.Tamam otobüse binmiyon bari hanımınla,komşunla aynı arabada git.Yok o ayrı eşi ayrı arabayla işe gitse 15 milyonluk istanbulda bir milyon kişi öyle yapsa yollar araç dolar.Belediyenin ve otobüslerde özel alan yapılmasına karşı çıkanlar da toplu taşıma araçalarını kullanım teşvikine engel.Haliyle böyle kalabalık bir ortama eşini kızını sokmak istemeyenlerde var.  03.07.2012 1:45
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 3
Toplam yorum
: 2
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 551
Kayıt tarihi
: 24.06.12
 
 

Anadolu Üniversitesi Sosyoloji Bölümünde okuyorum. Sosyal medya ve internet ilgi alanım. İstanbul..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster