Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Temmuz '06

 
Kategori
İstanbul
Okunma Sayısı
1063
 

İstanbul'u dinliyorum gözlerim açık

İstanbul'u dinliyorum gözlerim açık
 

Bu kolların diyetini kim ödeyecek?

Çocukluğum ve gençliğim Beşiktaş'ta geçti. Yıldız parkında, Abbasağa Parkında, Emirgan korusunda, Ihlamur'da ağaç sevgisi ile iç içe büyüdük. O zamanlar müteahhitler İstanbul'u henüz tarümar etmemişti.

Oturduğumuz evin balkonunda annemin dalından koparıp yedirdiği Hünnaplar üzerine yatıp gövdesinde sallandığımız mor salkımlar yok olmamıştı.

Lale zamanı Emirgan'a gitmek annem için farzdı. Torosların üzerinde küçük bir kasabadan kopup gelmiş annem hem o kasabadaki ağaçları anlatırdı; hem de bizi elimizden tutup Emirgana götürürdü. Bu sene Lale etkinliklerinde onun için ne kadar sevindiğimi anlatmam tarif etmem mükün değildir.

O zamanlar Beşiktaş'tan Eminönü tarafına gidilirken İstanbul'a gidiyoruz denirdi. Annem İstanbul'a gidiyoruz dediğinde çok sevinirdim. Sultanahmete giderdik. Annemin İstanbuldaki nadir akrabalarından Ahmet Amca yı da ziyaret ederdik.

Ahmet amcanın bir fotoğrafçı dükkanı vardı. Divanyolunun başından üçüncü binada yarı bodrum bir dükkan. Bizim fotoğraflarımızı çekerdi hediye olarak. Çocukluğumuza ait az sayıda fotoğraf onun hatırasıdır.

Taa o zamandan beri Tarihi Yarımada da dolaşmak bana büyük keyif ve heyecan verir. Sokakları binaları hanları ağaçları dallarına yuva yapan leylekleri ile bilirim.

İşte bu güzel coğrafyanın bu güzel köşesinde bir vahşet yaşandı geçenlerde.
Laleler daha henüz kurumamıştı, bir ilkbahar sabahında doğradılar kollarını. Köroğlu’nun dediği gibi mertlik bozuldu. Motorlu testerelerle kestiler kolaylıkla. Baltalar yıllarca teslim alamamıştı, o sevgililere dolanmak üzere uzanmış kollarını. Yüzyıllara tanıklık etmiş güzelim Çınar'ımın kollarını doğradılar.

Şeriatın kestiği parmak acımaz diyeceğim. Göstersinler haklı bir sebep feda olsun iki kolu. Niçin kestiler bilemiyorum, anlayamıyorum. Anlatsınlar bana ve size.

Kim mi kesti?

" Kes diye bana emir veren amirlerim kes desin bu ağacı kökünden de keserim, Napalım ekmek davası" diyen cahil kesti tabii.

Ama ya kestirenler…

Hesabını bir gün soran olur elbet.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 5
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1499
Kayıt tarihi
: 04.07.06
 
 

Milliyet'in ve teknolojinin sunduğu bu güzellikten yararlanarak huzurunuzdayım. Okumayı, yazmayı, ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster