Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Kasım '10

 
Kategori
Gezi - Tatil
Okunma Sayısı
1294
 

İstanbul'u dinliyorum gözlerim kapalı

İstanbul'u dinliyorum gözlerim kapalı
 

Bir süredir gitme planları yaptığım, baba memleketim İstanbul’a 28 Ekim günü erkenden, dört arkadaş hareket ettik.

Ankara’dan hareket ettiğimizde hava koyu gri ve yağışlıydı, yol boyunca yağmur şiddetini artırarak devam etti, İstanbul’a geldiğimizde yağmur şiddetinden hiçbir şey kaybetmemiş kuvvetli rüzgârda ona eşlik ediyordu.

Hava şartları dolayısıyla otele tahmin ettiğimizden çok daha geç bir saatte ulaşabildik.

O gün planlar dâhilinde gezeceğimiz birçok yer olmasına karşın, hava şartları ve otele geç ulaşmamız programımızda değişiklik yapmamıza sebep oldu.

0telimizi tarihi yarımada, İstanbul’un kalbinin attığı yer, Eminönü’nde seçtik ve bu bize büyük kolaylık sağladı. Otelimiz Gülhane Parkı’nın tam karşısındaydı. Bütün tarihi eserlere yaklaşık 15-20 dakikalık yürüme mesafesindeydik.

İlk gün akşamüstü Sultanahmet Köftecisinde yediğimiz şahane köfte ve piyazdan sonra enerjimizi topladık ve şemsiyelerimiz elimizde ufak tefek gezintiler yaptık.

Akşam hemen otelin yanındaki North Shield’de tatlı bir sohbet eşliğinde, birer kadeh şarap içtik. Günün yorgunluğunu tamamen üzerimizden attık.

Ertesi sabah erkenden uyandık ve kahvaltıdan hemen sonra düştük yollara. Tarihi yarımada bizi bekliyordu. Azalan yağmur da keyfimizi iyice yerine getirdi.

Beyazit Camii, Cafer Ağa Medresesi, Sultanahmet Camii, Ayasofya, Yere Batan Sarnıcı, Topkapı Sarayı, İstanbul Arkeoloji Müzesi, Kapalı Çarşı, Mısır Çarşısı gezdiğimiz mekânlar içinde ilk aklıma gelenler.

Aynı gün öğleden sonra dünyaca ünlü Body Worlds ve Yaşam Döngüsü sergisine gittik.

Plastinasyon yoluyla dönüştürülmüş 200’ü aşkın insan örneği, insan bedeninin formunu, güzelliğini, işlevini ve potansiyelini, insanın yaşam döngüsünü konu alan özel bir sergi Body Worlds. Bedenin yaşamdaki safhaları mükemmel gösterilmiş.

Döllenme anındaki ilk yaşam kıvılcımından bebeklik ve çocukluğa, ergenlik ve gençlikten yetişkinliğe ve yaşlılığa kadar uzanıyor. Yaşam Döngüsü ziyaretçilere yaşlanma süreci boyunca bedeni ve ömür uzatma bilimindeki en son bulguları göstererek ziyaretçilere kılavuz oluyor, çok etkilendik.

Antrepodaki bu sergiden sonra, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı etkinliklerine katılmak üzere Ortaköy’e geçtik.

Saat 19.30’da Boğaz köprüsünde başlayan müthiş ışık gösteri sonrasında havai fişek gösterileri eşliğinde kutladık Cumhuriyet Bayramını. Işık ve havai fişek gösteri bizi çok etkiledi. Tek kelimeyle harikaydı.

Ertesi gün sabahtan Ankara’ya dönmek için yola çıktık.

Bize çok iyi geldi İstanbul.

İnşallah en kısa sürede bu ziyareti tekrarlayacağız.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Keşke bu güzellikleri bir resim galerisinde bizimle paylaşsaydınız :-) Selam ve saygılar.

Güz Özlemi 
 02.11.2010 9:54
Cevap :
Günaydın.. Paylaşmaz mıyım efendim :) Resimleri ekledim, ama onay alması bir kaç günü buluyor. Yarın resimleri göreceksiniz inşallah.  02.11.2010 10:05
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 562
Toplam yorum
: 1939
Toplam mesaj
: 119
Ort. okunma sayısı
: 8433
Kayıt tarihi
: 30.03.10
 
 

Kişisel gelişim uzmanıyım. Yaşam Koçu, İlişki Koçu, NLP Uzmanı ve Eğitmeni, Kuantum Yaşam Koç..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster