Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Mayıs '16

 
Kategori
İstanbul
Okunma Sayısı
262
 

İstanbul'u hiç özlemedim.

İstanbul'u hiç özlemedim.
 

Sabah Bahçemde hanımelleri kokusu içinde, kuşların senfonisini dinleyip begonvillerimi seyrederken bir yandan da düşündüm.

19 Ağustos 2015 günü İstanbul'dan ayrıldım ve bir daha gitmedim doğduğum, büyüdüğüm ve ecdadımın mezarlarının olduğu bu şehre.

Bir an özledin mi diye düşündüm. Hayır hiç özlememiştim. İçim bir an acı ile doldu. Nasıl olur da İstanbul'u hiç özlemezdim. Oysa ki yaşamımın bir döneminde Paris'te iken ara ara içim burulurdu İstanbul özlemi ile. Bazen markette duyduğum bir koku, bazen Sen nehrinin bir görüntüsü, bazen bir hayal alır beni götürürdü bu şehre.

Bodrum'da geçirdiğim bu yaşam dilimimde İstanbul'u özlemiyordum ama 7 yılımı geçirdiğim Paris'i özlüyordum. Doğmadığım, büyümediğim, sadece bir süre yaşadığım Paris'i özlüyordum da İstanbul'u neden özlemiyordum. Neydi beni bu kadar bu şehirden koparan şey.

İstanbul deyince bir zamanlar Boğazın mavi suları, Adanın yeşil çamları, Bağdat caddesinin kafeleri geliyordu aklıma. Oysa şimdi İstanbul deyince korkunç bir inşaat sesi, beton kamyonları ile tıkanmış trafik, pislik keşmekeş, betondan başka bir şey görmediğin pencereli evler geliyor aklıma.

Bir zamanlar zevkle kahvelerimizi yudumladığımız Bağdat caddesi kafeleri ile değil de inşaat karmaşası ile dolduruyor hayallerimi. Çocukluğumu geçirdiğim evler yıkıldı, mor salkımlar, hanımelleri, yasemenler dolu bahçeler bitti, yerini beton binalar aldı.Eskiden baktığımda yeşili, denizi gördüğüm pencerelerimden artık sadece yıkılmış binalar veya sıpsivri uzanan beton yığınları görüyorum.

 Bazen isyan ediyorum. Kimin ne hakkı vardı benim doğduğum, büyüdüğüm, ilk gençlik günlerimde flört ettiğim bahçeleri yok etmeye, Çiçeklerimi, hayallerimi yıkmaya,.İstanbul'umu bir karmaşa, adeta savaş meydanı haline getirmeye.

 Belki bir süre sonra şu anda kuşların öttüğü bahçelerimizin yanında beton evler yükselecek Bodrum'da. Belki değil mutlaka. Zira şimdiden mandalina bahçeleri talan edilip imara açılma yolunda ilerliyon.

 Doğayı bu kadar yok etmek zorundamıyız. Sanki bir canavar bilerek ve isteyerek mahfediyor doğayı.Para uğruna, rant uğruna yok ediliyor doğa.

 Bir gün bakacağız hiç ağac kalmamış, hiç kuş ötmüyor, hiç gül açmıyor.

 O zaman ağlayacağız kaybettiklerimize.

Şahin ÖZŞAHİN, NAHİDE ÇELEBİ bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ahhh İstanbul çok çok değişti üzgünüm.SEVGİLERİMLE.

Şennur Köseli 
 14.05.2016 14:02
Cevap :
Evet Şennur Hanımcığım,İstanbul'u kaybettik. Hoş ülkemi yavaş yavaş , parça parça kaybediyoruz ve ne yazık ki elimizden hiçbir şey gelmiyor.İçimin acısı çok büyük. Sevgi ve saygılarımla  14.05.2016 14:47
 

Sevgili Kardeşim! Para ve rant uğruna İstanbul yavaş yavaş yok oluyor.Selam ve sevgiler.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 12.05.2016 18:15
Cevap :
Sevgili Kardeşim, İstanbul yok oldu bile. Dün kızım bir resim göndermiş evimizin bulunduğu sokaktan. Sankı Bağdat Caddesinde bir yer değil de savaş alanı gibi. İçim acıyor baktıkça. Yorumunuz için çok teşekkür ederim. Sevgi ve selamlar  13.05.2016 10:47
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 826
Toplam yorum
: 1069
Toplam mesaj
: 22
Ort. okunma sayısı
: 1057
Kayıt tarihi
: 26.04.11
 
 

Ben emekli bir iktisatçıyım. 21 yıldır bir sanatçı annesiyim. Küçük kızım klasik müziğe eğilim gö..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster