Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Ekim '07

 
Kategori
Futbol
Okunma Sayısı
1268
 

İstanbul'u işgalden Fenerbahçe mi kurtardı?

İstanbul'u işgalden Fenerbahçe mi kurtardı?
 

Yazının başlığını okuyanlar, elbette ne demek istediğimi anlayamayacaklar. Kimi sanırım bu arkadaş GS'li, Fenerbahçe'yi eleştiriyor, Kimi de heralde FB'li, Fenerbahçe'yi övüyor diye düşünecekler. Oysa ki yazımın her ikisi ile de alakası yok. Sadece komik bir anımı anlatmak istiyorum.

Futbol bir çok spor dalından sadece birisi. Ancak fanatiği çok olan ve özellikle ülkemizde uğruna canların verildiği bir spor. Aynı zamanda ekonomik anlamda büyük bir alan. Gerçi ithal ettiğimiz futbolcular ile ihrac ettiklerimizi karşılaştırırsak, bütçe açığı anlaşılır sanırım.

Benim değinmek istediğim fanatikliğin boyutları. Ben de her Türk erkeği gibi :) bir takım tutuyorum tabi. Beşiktaş. Ama sadece keyif almak için izliyorum, zaman zaman sinirlenip eleştiriyorum. Ama kafamı duvarlara vurmuyor veya başka takım taraftarlarını öldürme hisleri beslemiyorum. Sonuçta bir spor dalı bu ve benim cebime girip çıkan bir şey yok. Milli bir konuda değil. Aslında ben öyle sanıyordum :). Taa ki GS'li ve FB'li iki arkadaşımın konuşmalarına şahit oluncaya kadar. Konuyu onların ağzından aktarıyorum:

GS'li : "Senin haberin yok herhalde. Milli mücadele döneminde en büyük savaşı GS taraftarları vermiş. Kuva-i milliyeciler GS ve BJK taraftarlarından oluşmuş. FB'liler evlerine kaçmış. Hatta patrikhaneye sığınmışlar korkularından."

FB'li : "Hadi ulan ordan. Asıl GS'liler kaçacak delik aramışlar. Korkudan Ali Sami Yen stadının altına sığınıklar kurmuşlar. Bu sırada FB ne yapmış. Delikanlıca İngilizlerin karşısına çıkmış. İngilizlerin asker takımıyla maçlar yapmış, hepsini de kazanmış."

GS'li : "Bak kendi ağzınla söylüyorsun. Millet aç susuz, silahsız İngilizler ile savaşırken, siz adamlara yaranmak için maçlar yapıyormuşsunuz. GS'liler savaşmış, FB'liler top peşinde koşmuş. Hainsiniz yahu siz."

FB'li : "Bırakacaksın bu ayakları. Biz maç yaparak İngilizleri oyalarken, taraftarlarımız İngiliz depolarından silah kaçırıp Anadolu'ya göndermişler."
GS'li : "Anadolu'ya mı göndermişler, yoksa o silahlarla İngilizlere korumalık mı yapmışlar? Yahu siz İngilizlerin yanından ayrılmamışsınız ki. Biz hem silah kaçırmış, hem Anadolu'ya geçip savaşmışız."

FB'li : "Yaaa! Siz canınızı kurtarmak için İstanbul'dan Anadolu'ya kaçmışsınız. Biz İstanbul'da kalıp savaşmışız ve İstanbul'u kurtarmışız. Hatta sırf bu yüzden Atatürk bile FB taraftarıydı."

GS'li : "Hadi be! Atatürk bir kere GS taraftarıydı. Yalan söyleme. Anadolu'yu bile işgalden GS taraftarları kurtardı"

FB'li : "Yani kabul ediyorsun İstanbul'u bizim kurtardığımızı"

Bu tartışma böylece uzayıp gidiyor. Tartışma boyunca çok güldüm. Olduğu gibi de aktarmaya çalıştım. Hatta bazı argo tabirlerde yazdım ama konuyu tam aktarmak açısından, kusuruma bakmayın. Ayrıca arkadaşların hayal güçlerine ve üretim yeteneklerine de hayran kaldım. Zaten böyle bir tartışmaya da ancak gülünür. Merak ettiğim, İstanbul'a ilk sancağı diken Ulubatlı Hasan hangi takımı tutuyordu? :))

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sevgili Murat çok güzel olmuş. Fenerbahçeliyim ama bu yazına yorum yapılmaz yalnızca gülünür. Hahaha.

Ahmet Üstündağ 
 04.10.2007 22:28
Cevap :
Teşekkürler  05.10.2007 9:35
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 109
Toplam yorum
: 205
Toplam mesaj
: 53
Ort. okunma sayısı
: 1264
Kayıt tarihi
: 07.07.06
 
 

Yorum yapmaktan ve metin yazmaktan zevk alıyorum. Her insanın yorum yapması kişisel görüşlerini beli..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster