Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Mart '17

 
Kategori
Blog
Okunma Sayısı
199
 

İstanbul'u iyileştirmeye nereden başlarsınız?

İstanbul'u iyileştirmeye nereden başlarsınız?
 

İstanbul'un 39 İLÇESİ, 782 Mahallesi, 14.8 Milyon Nüfusu var. Yani Ülke gibi bir şehir.

Bu Dev Şehrin dev gibi sorunlarını nasıl çözeceğiz? Yani nasıl " iyileştirme "yapacağız?

Gelin ana sorunlara kabaca bakalım,

Birinci sorun nüfus fazlalığı

İkinci sorun ulaşım ve ulaşım vasıtaları.

Üçüncü sorun otopark 

Dördüncü sorun imar durumu.

Beşinci sorun çevre düzeni

Siz olsanız İstanbul'u daha iyi yaşanabilir hale getirmek için, yani iyileştirme faaliyetlerine nereden başlardınıuz ve ne yapardınız, sorunu nasıl çözerdiniz? 

Ben işe ulaşım sorununu çözmekle başlardım, akabinde ulaşım vasıtalarına el atardım, sonra üst geçitleri güzelleştirir ve daha kullanılabilir hale getirirdim.

Peki " ulaşım " özellikle i " trafik " sorununu nasıl çözerdim?

Yaklaşık on yıldır ulaşım sorununu çözmek için hükümetler büyük bir gayret içinde, metrolar, denizin altında tüp geçitler, metrobüs yolları, taramvaylar, yoncalar, alt geçitler yapıyorlar, ama bir türlü ulaşım düzelmiyor. Trafikte saatlece bekliyoruz. Demek ki diyorum bugüne kadar yapılan muazzam çalışmalar trafik sorununu çözmüyor, ya da çözemedi.

O zaman tek çare kalıyor : Deniz ulaşımı ile Kara ulaşımını entegre etmek. Ama nasıl?

Örümcek ağı projesi ile.Yani, İstanbul'un yerleşim merkezlerini sahil şeritlerine " bağlantı yolları " ile bağlamak suretiyle.

Bu zor ve ütopik bir proje gibi gözüküyor

İstanbul'da sahil şeritlerine bir  bakalım.

Avrupa yakasında sahil yolunun biri, Karaköy'den başlıyor, Boğazı geçerek Sarıyer'e,daha sonra Karadenız'e ulaşıyor. İkinci sahil yolu Sirkeci'den başlayp Silivri'ye kadar devam ediyor.

Anadolu yakasına gelince,biri boğaz sahil yolu olarak  Üsküdar'dan başlayıp Anadolu kavağını geçerek Karadeniz' e ulaşıyor, diğeri Kadıköy'den başlayıp Kartal, Pendik devam ediyor.

Yapılacak birinci iş, sahil şeridlerinin bir çok noktasına vapur veya benzeri iskeleler kurmak ve bu iskeleleri şehrin merkezlerine ana caddelerle bağlamak.

Bu ana caddeler nasıl yapılacak? Tek çare bu ana güzergahlardaki binaların yıkılarak yol açılmasıdır.

Bunun çok masraflı bir iş olacağı kesin. Ayrıca adaletsiz ve insan haklarına aykırı gibi görünüyor ama karşılığı iyi ödenirse, hak yenmezse ve de ayrıca ülke menfaatine katkıda bulunacağı düşünülürse, bu yol açma projesi mantıklı olur gibi.

Çok yüksek maliyetli bu " ÖRÜMCEK AĞI YOL SİSTEMİ "gerçekleştirilebilir mi?

Pek zannetmiyorum ama başka çare de yok gibi.

Ya da İstanbul'un altını aynen örümcek ağı gibi yer altı metroları ile kaplamak gerek.

Görünen o ki, ulaşım sorunu çözülmeden başka hiçbir şey yapılamaz.

 

Cemile Torun, NAHİDE ÇELEBİ bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhaba, maalesef bir kısım insanlar algı ve eylem özürlü, ayrıca halinden şikayet eder ama değiştirmeye çabalamaz. BİZ çok güzel bir vizyon oluşturduk, projeye dönüşmesi için çok değil yeterli insan toplanırsa aşama aşama ilerleriz... 10 günlüğüne İST dışına çıkıyorum, dönüşte görüşmek dileğiyle...

Kadri KANPAK 
 10.03.2017 11:10
Cevap :
Ben de senin gibi düşünüyorum.Projemize katılanlar olacaktır.İyi yolculuklar dilerim.  11.03.2017 1:25
 

İstanbul'u iyi biliyorsunuz Yılmaz bey...

Kerim Korkut 
 07.03.2017 21:13
 

İnsanlığın Yakınçağ başlarında inşa ettiği medeniyet çizgisi, dünyayı küreselleştirdiği andan itibaren öyle bir karabasana saplandı ki medeniyet çizgisini kaybetti. İnsanlığın bu karabasandan kurtulması yeni bir medeniyet çizgisiyle olabilir, işte bu yeni medeniyet çizgisine önderlik edecek şehir de ancak İstanbul olabilir. Buna dair düşüncelerimi bazı yazılarda ortaya koymaya çalıştım, beklenen zaman tanımlamam da Anadolu insanının binbir çileyle inşa ettiği ve İstanbul ile somutlaşacak yeni bir çağ olacaktır. Beklenen zaman, beklenen bir çağla ve de onun medeniyet çizgisiyle insanlığın nice birikmiş sorununa çözüm getirecektir. Bu zemin üzerinde İstanbul kendi sorunları çözdüğü gibi, aynı zamanda Anadolu’nun, hatta insanlığın sorunları çözecektir. Ve hayatın yeniden şekillenmesi, güzelleşmesi de bu medeniyet çizgisinin görünür hale gelmesiyle mümkün olacaktır. Görüşmek üzere, dostça selamlarımla.

Rıza Üsküdar 
 07.03.2017 19:34
Cevap :
Rıza bey siz İstanbul'u iyileştirmeye nereden başlarsınız?Esenlikler dilerim.  10.03.2017 1:08
 

En temel zeminden başlamak gerekiyor, eğer bir güzelleşme söz konusu olacaksa, bu da temel zeminde ortaya koyacağımız yeni medeniyet çizgisiyle olabilir. Biliyorsun İstanbul medeniyetler üstü bir şehirdir, görülen o ki insanlığın geleceği de İstanbul’un yeni medeniyet çizgisine bağlı olacaktır. Eline silahı alanın İstanbul benden sorulur dediği notadan ki buna 15 Temmuz 2016 Cuma gecesi İstanbul Boğazı üzerindeki köprülerin Anadolu ayalarını tankla, topla, tüfekle kapatanlar da dâhildir. İstanbul, böylesi saçmalıkların yaşandığı dünyaya, yeni bir medeniyet çizgisi getirecektir, yeter ki ona layık olalım, görüşmek üzere, dostça selamlarımla.

Rıza Üsküdar 
 07.03.2017 14:34
Cevap :
İstanbul'un medeniyet çizgisinin , insanlığın geleceği ile lan ilişkisini anlayamadım. Türkiye'nin geleceği ile deseniz anlardım da tüm insanlık ne kastettiğinizi anlayamadım.Biraz açıklar mısınız.Esen kalın.Selamlarımla.  07.03.2017 17:48
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 437
Toplam yorum
: 2166
Toplam mesaj
: 120
Ort. okunma sayısı
: 984
Kayıt tarihi
: 26.01.10
 
 

1945 yılında Adana'da doğdum. Galatasaray Lisesi ve Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültes..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster