Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Mart '07

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
316
 

İstanbul'u susuz günler bekliyor!

İstanbul'u susuz günler bekliyor!
 

İstanbul, alarm vermeden gelen bir kuraklığın arifesinde. Kasım - Şubat dönemi itibariyle son elli yılın en düşük ortalamasının yarısı kadar yağmur yağdı bu yıl. Kar ise hiç gelmedi.

İstanbul'un barajlardaki toplam suyu ise ancak Eylül ayına kadar yetebilecek durumda. Aslında şu anda Büyükşehir Belediye Başkanı ve ekibinin uykularının kaçması, hatta hiç uyumadan yarın düğmeye basabileceği acil su temin projelerini yapıyor alması gerekirdi.

Siz böyle bir hazırlık görüyor musunuz?

İlk olarak şimdiden içme suyu kesintisi başlamalıydı. Ama seçim yaklaşırken bunun yapılması bir intihar olacağından, bu önlemin uygulanması ihtimali hiç yok.

İvedi ilave su temini projeleri de yok ortada. Tek süren proje olan Melen çayı suyunun getirilmesi ile yıllar alabilecek bir proje.

Membran sistemiyle suyun arıtılarak tekrar kullanımı, tuz oranı hayli az olan karadeniz suyunun arıtılması gibi projeler ise hiç başlatılmadı bile.

Onun için ey İstanbullular hazır olun; eski depolarınızı yeniden tamir edin ya da yeni depolar yaptırın evlerinize. Eğer yağmur yağmazsa Eylül ayında su bulmak imkansız olacak İstanbul'da.

Gerçekten feci bir ihmalin hala hepimizin gözlerinin önünden gitmeyen hazin resmi elbette hoş görülemezdi. Ama bunun bir sürü sorumlusu dururken, yılların tecrübeli genel müdürünü hem de böyle ciddi bir su krizi eşiğinde görevden alıp yerine İSKİ ve su konusunda hiç bir tecrübesi olmayan -şahsını tenzih ediyoruz, zira iyi bir insan, dürüst bir bürokrat olduğunu biliyoruz- bir bürokratın göreve getirilmesi, İstanbul'un krizini derinleştirmekten başka ne işe yarayacak!

Uyanın sevgili İstanbullular! Uyanmayan yöneticilerinizi de bu tehlike konusunda uyarın! Hem tasarrufa başlayın hem de onları bir an önce çözüm bulmaya teşvik edin! Yoksa altı ay sonra çok geç olacak.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 51
Toplam yorum
: 97
Toplam mesaj
: 27
Ort. okunma sayısı
: 2705
Kayıt tarihi
: 15.07.06
 
 

1961 yılında Çorum’un Osmancık ilçesinde dünyaya geldim. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinde li..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster