Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Mayıs '16

 
Kategori
Doğal Hayat / Çevre
Okunma Sayısı
737
 

İstanbul'u terk etmek için güzel bir neden; Kayalar Köyü

İstanbul'u terk etmek için güzel bir neden; Kayalar Köyü
 

Zeytin ağacı varsa yaşam vardır. 600 yıllık zeytin ağacı


Ayvacık Kayalar Köyü

Arayan bulur derler... Gez, gör, bul, gezdik, gördük, aradık ve bulduk. İstanbul'u terk etmenin haklı sebebini bulduk: Çanakkale, Ayvacık, Kayalar köyü. 

Çanakkale ilimizin Ayvacık ilçesinde yer alan bir taş gibi köy diye kısaca tarifleyebilirim. Muhteşem doğa ve deniz manzarasının yanında zeytin ağaçları, taş evleri ve muhteşem havasıyla  güzel insanları ile  güzel bir köyümüz. Terrace otelin güzel yüzü Handan, Doğa aşığı Mualla ve Hikmet, Hüseyinfakı'lı akın bizim bu bölgeye ilk adımımızı atmamızı sağlayan can dostlarımız.

Kayalar köyü hakkında biraz araştırma yapınca ilk dikkat çeken konu tarihi oluyor. Wikipedia ansiklopedisine giren çok önemli bir tarih barındırıyor içerisinde. Köye girdiğinizde tarih soluduğunuzu hissedebilirsiniz, ya da bana öyle geldi. Oğuz Türklerinin bir kolu olan Kayı boyu yerleşmiş Kayalar köyüne. Oğuz Türklerinin bir kolu olarak 1400 'lü yılların sonunda Rize, Çayeli, Kemer köyüne yerleşen atalarımın ruhlarını burada hissetmiş olabilirim ki Bu köyden ayrılamadım.

Resmi kaynaklarda yer aldığı kadarı ile küçük fakat yaşanılası bir köy olan Kayalar Köyünün tarihini yazımın sonunda bulabilirsiniz.

Deniz seviyesinden başlayarak 300 metrelik rakıma kadar yükselen köy zeytin ağaçlarını ve yeşil doğası ile sizleri büyülüyor, nefes aldıkça, alışa gelmiş havanın dışında kekik kokulu, ıtırımsı bitkilerin kokuları ile adeta size görünmez bir şov yapıyor.

Sıfır Asit, sıfır Dizem'li Zeytinyağı köyün övünç kaynaklarından biridir. Yöre Yemeklerin de Zeytinyağı vazgeçilmezdir. Sıfır Asit yani literatürdeki adı ile sıfır "Dizemlik" zeytinyağı üretimi Kayalar Köynün genelinde mevcuttur. Türkiye genelinde, en iyi zeytinyağı ve sofralık yeşil ve siyah zeytinler kuzey-ege yöresinde üretilmektedir ve iç pazar da satılmaktadır. Kayalar köyüde bu bakımdan önemli bir zeytin ve zeytinyağı üretim bölgesidir. Maalesef, Türkiye  ve Uluslararası pazarlarda tanıtımının olmaması sebebiyle, yörede ki zeytin ürünleri sadece yöresel kalmakta, bölgeye gelip zeytin ve zeytinyağını tadanlar tarafından bilinip tüketilmektedir.  Son yılllar da Ayvacık belediyesinin yerel fuarlarda yaptığı tanıtımlar bir nebze olsun tanıtıma katkı sağlamaktadır

Yemek Kültürü; Yöre nin vazgeçilmez yemeklerinden olan Keşkek ve  Ev Baklavası düğünlerde ve bayramlarda özellikle hazırlanır.) Zeytinyağlı Yaprak Sarması yaprak dolma bölgenin vazgeçilmez yemeklerindendir.

Çoğrafi yapı ve Köye ulaşım; Kayalar köyü konum itibari ile bir çok önemli doğal ve turistik bölgeye yakınlığı nedeni ile son yıllarda büyük şehirlerden gelenlerin tercih etmeye ve kentten köye göçü almaya başlamış bir köy olma yolunda ilerlemektedir. Kayalar Köyü Çanakkale ilimize 80 km, Ayvacık ilçemize ise 9 km uzaklıktadır. Ege denizi sahiline 4 km uzaklıktadır. Köyün her noktasından muhteşem Ege ve Doğa manzarası görülmektedir. Dik bir yamaca kurulu olduğundan seyir terası görevi yapmaktadır. Köyün üst bölümünde çam ağaçları, alt tarafında zeytin ağaçları, ege denizi ve karşıda midilli adasının bulunduğu, tatil için elverişli ve tercih edilen bir bölgedir. Denize doğru bakıldığında sağ tarafta Sazlı köyü, sol tarafta da Ahmetçe köyü vardır. Önemli tatil bölgelerinden Assos (Behramkale) 'a ve Küçükkuyu'ya 14 km uzaklıkta olması konumunun güzelliğine işaret etmektedir. Denizden yukarı başlayan zeytin ağaçları ortalama 300 m yükseklikte yerini çam ağaçlarının kokusuna bıraktığı noktada çam ağaçlarının eteklerinde kurulu olan Kayalar Köyü  solunum yollarına ve astım hastalarına büyük bir destek vermektedir.

Köyün yerleşim planı iç içe sıkıştırılmış çift katlı taş evlerden oluşmaktadır. Merkezde bir cami ve cami etrafında bakımlı gösterişli evler ile kaderine terk edilmiş yıkılmış evler iç içe durmakatadır.

İklim, Meyva ve Sebzecilik; Bereketli topraklara sahip olan Köyde Türkiyemizin farklı coğrafyalarında yetişen bir çok sebze ve meyva yetiştirilmektedir. Benim dikkatimi çeken Antep fıstığının oldukça yaygın olarak yetiştirilmesi oldu. Köyün iklimi, Marmara iklimi etkisi içerisindedir; sahil şeridi ise Ege ikliminin etki alanı içerisindedir.

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Akla gelen çoğu meyve ve sebzeyi yetiştirmek mümkündür. En önemli gelir kaynağı zeytin ve zeytinyağıdır. Bununla birlikte küçükbaş ve büyükbaş hayvancılık da yagındır, et ve süt ürünleri köy ve çevresinde iyi bir gelir kaynağıdır. Köyün yerleşim alanının olduğu yerlerde; Başta Zeytin olmak üzere Erik, Kayısı, Badem, Ceviz, Antep Fıstığı, Kestane, Elma, İncir, Nar gibi meyveler yetiştirildiği gibi Sahil kesiminde ise ılıman iklimi seven; Mandalina, Portakal, Limon, Malta Eriği, Cennet Hurması gibi Akdeniz ikliminde yetişen meyveler yetiştirilmektedir.

Kayalar Köyün de çocuk ve  genç nüfus bulunmuyor. Köyün ilkokulu atıl durumda ve bir kısmı ev olarak kullanılmaktadır. Çocuk olmadığı için taşımalı eğitimde yapılmadığını öğrendim. Aileler Ayvacık, Çanakkale, Küçükkuyu gibi ilçe ve şehir merkezlerine göç etmiş durumdalar. Yaşlı bir nüfusa sahip olan köy yeni gelen kentli göçmenler ile ve Köyde bulunan butik bir otel ile zaman zaman canlılık kazanıyor.  Kayalar Köyünde Atatürk İlke ve İnkılaplarına bağlı, çağdaş, vatansever bireyler bulunduğunu söyleyebilirim. Okumuş nüfus oranı ise  Türkiye Ortalamasının üzerindedir.

Kayalar köyünün yolu stabilize asfalt olup, altyapı ile ilgili her şey mevcuttur. Elektrik, su, kanalizasyon, telefon ve  internet bulunduğundan havası ve manzarası da göz önünde bulundurulduğundan yaşanılası bir yerdir diyebilirim.

Kayalar Köyü nün Tarihine Yolculuk; Oğuz boylarının bir kısmı 9. asır sonlarında Selçuk Bey'in rehberliğinde Orta Asya'dan çıkarak Maveraünnehir'e yerleşip Horasan şehrini kurdular Araplarla komşu olup önceki dinleri Şamanizm'i bırakarak Müslümanlığı kabul ettiler.

Oğuzlar, Selçuk Bey'in oğulları Tuğrul ve Çakır Beyler Horasan'dan Anadolu ya kadar olan yerleri idaresi altına aldı. Büyük Selçuk Sultanı Alparslan'ın 26 Ağustos 1071'de Bizans İmparatoru Diyojen'e karşı kazandığı Malazgirt muharebesinden sonra Anadolu'nun her köşesi Oğuz Türkleri tarafından istilaya başlandı.

Batı Anadolu'ya gelen Oğuzların Kayı boyunun bir kolundan olan Çaka Bey kızını Selçuklu Sultanı Kılıç Arslan'a vererek onun kayınpederi oldu. Çaka Bey yaptığı savaşlarla önce İzmir'i ele geçirdi. Bir donanama kurmak için harekete geçen büyük denizci yaptığı hazırlılardan sonra bütün Ege kıyılarını Midilli, Sakız ve Sisam adalarını; fethetti. Bugünkü Ayvacık yöresinde çok az sayıda Türk nüfus olduğunu gören Çaka Bey Oğuzların Kayı boyunun bir kolu olan halkı gemilerle eski adı Kayılar olan zamanla söylemi değişen bugünkü Kayalar Köyü'nün olduğu sahilden gemilerle bu Horasanlı aşiretlerini keçileri koyunları ve ve büyük baş hayvanları ile birlikte karaya çıkardı. Aşiretler burada 3 kola ayrılarak (Dağ Kolu, Yalı Kolu ve Kıran Kolu olarak) yöreye yayıldılar. Yalı Koluna gidenler bugünkü sazlı civarında Küplüoba'yı; Kıran koluna gidenler Kuruoba, Bergaz, Eskiköy, Menteşe ve Ahmetobası'nı kurdular. Yerleşik düzene geçerek hayvancılığa ve çiftçiliğe başladılar.

Osmanoğulları Orta Asya'dan geldikleri Söğüt'te güçlenerek Bizans'ın elindeki kaleleri ve şehirleri birer birer zapt ederek imparatorluğun temelini attılar. 1354 yılında Orhan Gazi Gelibolu'yu fethetti. 1378 yılında Murat Hüdayendigar Balkanları aldıktan sonra yöredeki Osmanlı hakimiyeti iyice güçlendi. Hazırlayan: (TuğrulBey1299)

Zamanın yavaş aktığı, sıcak ve samimi insanların yaşama tutunmaya çalıştığı, doğası ve havası ile cennetten bir köşe olarak adlandırabilirim.

Doğal yaşam, doğal hayat isteyenler köylere geri dönün, dönelim...

Sevgiyle kalın, doğa da kalın, doğal kalın...

Sevgilerimle Ali CANTAŞ

Outdoor53

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 48
Toplam yorum
: 2
Toplam mesaj
: 8
Ort. okunma sayısı
: 1218
Kayıt tarihi
: 18.01.11
 
 

Köklerim Karadenizin doğusun da doğmuş ve 1500 yıllara kadar dayanan orjinal Türk bir ailenin çoc..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster