Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Temmuz '06

 
Kategori
İstanbul
Okunma Sayısı
878
 

İstanbul'un cennet köşelerinden biri

Evet. Büyükçekmece İstanbul'un cennet köşelerinden biridir. İstanbul'un içinde çok farklı bir yapıya sahiptir. İstanbul'un Bodrumu olarak düşünebilirsiniz. Aradığınız herşeyi bulabileceğiniz şirin bir sahil kasabasıdır.

İstanbul'un gürültüsünden, kalabalığından mı kaçmak istiyorsunuz? Tam size göre bir yer. Şirin mi şirin harika bir yer. Denizi, yeşil alanları, sahili, göl manzarası doğanın her kesimini içinde barındıran bir mekan.

Büyükçekmece'de sabahları sahil boyu yürüyüşlerine çıkabilirsiniz. Yürüyüşten sonra sahildeki çaybahçelerinde denize karşı çayınızı yudumlayabilirsiniz. Denize girip güneşlenebilirsiniz. Akşamları yine sahil boyu yürüyüş yapıp, barlarda eğlenebilirsiniz. Ya da gece pazarını dolaşıp alış veriş yaparsınız. Büyük alışveriş merkezlerinde gezebilirsiniz. Anlayacağınız istediğiniz her şeyi yapabilirsiniz.

İstanbulun o karmaşasından, kerntleşmenin getirdiği sorunlardan uzak, hala komşuluk ilişkilerinin yaşadığını hemen fark edersiniz. Günümüzde yitip gitmekte olan kumşuluk ilişkileri hala eski canlılığı ile devam etmektedir.

Şu an Büyükçekmecenin kültür festivali var. Gidip görmenizi tavsiye ederim. Değişik etkinlikler ve konserler iyi vakit geçirrmenizi sağlayacaktır.

Şimdi orada olmak isterdim. Sahilde yürümeyi, denize girmeyi..... Büyükçekmece'de yaşadığımı hissederim. Şehrin canlılığı sizede yansır. Tazelenirsiniz, canlanırsınız. Miskin miskin oturmak istemizsiniz. Cıvıl cıvıl olan canlılığa sizde karışmak istersiniz.

Büyükçekmece'ye giderseniz sahili ve göl tarafını gezmeyi ihmal etmeyin. Sahilden Gürpınara çıkarken tam tepedeki çay bahçesinde oturup bir çay için. Oranın manzarası sizi alıp hayaller diyarına götürecektir. Bütün Büyükçekmece ayaklarınız altında tüm ihtişamı ile durur. Bu manzarınn tadını çıkarın.

Böyle bir yerde ömrümün sonuna kadar yaşamak isterim. İstanbul'da, İstanbulun keşmekeşinden uzak, yaşamın güzelliklerini ayaklarınıza seren bu beldeyi sakın görmeyi ihmal etmeyin. Eminim ki bir kere alışırsanız buradan kopamazsınız.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Çiğdem Hanım,B.Çekmece kumsalının yarısına beton döküldüğünü yazmamamışsınız.Oturma yerlerinin içine palmiye dikillerek bir Ortadoğu şehri gibi görüntü verildiğini de yazmamışsınız.Rant uğruna Albatros sırtlarındaki %20 imara açılan arzilerin %40 a çıkarıldığını da yazmamışsınız.B.Çekmece de diğer sayfiye yerleri gibi yakında nefes alınamayacak yerlerden biri olacağa benziyor.Hoşçakalınız.

Ahmet AYDIN 
 08.07.2006 13:40
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 60
Toplam yorum
: 37
Toplam mesaj
: 16
Ort. okunma sayısı
: 2881
Kayıt tarihi
: 30.06.06
 
 

Memur olduğum için Türkiyenin çeşitli illerini gezmekteyim. Yaşamı seven, hayatını daima daha iyi ya..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster