Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Ağustos '11

 
Kategori
İstanbul
Okunma Sayısı
1331
 

İstanbul ve güvercinler

İstanbul ve güvercinler
 

İstanbulda Güvercinler


İstanbul'un güvercinlerine ne oldu allah aşkına? Farkında mısınız? Onların yerine karga doldu her taraf.

Eminönünde, Yeni caminin alameti-farikası (simgesi) olan güvercinler, burada bile, eskisinin onda biri kadar güvercin ya var, ya yok. Her semtte Kargaların sayısı arttı. Onların yanında güvercinler varlığını sürdüremiyor...

İstanbul un uğuru, olan bu güzel kuşları bile kaybediyoruz.Terkediyorlar buraları zannımca.

Biz çocukken, rahmetli babaannem sofradan artan ekmek kırıntılarını pencerenin önüne koyardı. Güvercinler toplanınca da mutlu olurdu. Arada serçelerde sebeplenir, bir kaç kumruda katılırdı aralarına.

Masum, sevecen, herkesin sevdiği bir kuştur güvercin. Barışın da simgesidir. Serçe sevimlidir. Kumru ise aşkı sevgili ile kurlaşmayı hatırlatır.

Bir kişinin başına güvercin pislerse, gider piyango bileti alırdı. İhtimali çok düşük olan bu iş gerçekleştiyse “vardır bunda bir hikmet.” anlayışıydı bu. Yani güvercinin kafaya pislemesi bile uğur sayılırdı.

Şimdi es kaza bir karga pislerse üstünüze, Mazallah! Hamama gitmek zorunda kalırsınız..  

Yeni caminin önünde kadrolu, turistik görevliydi güvercinler. Her ne kadar eskiden buğday satan fakir fukaralar turistik bir görüntü sergilemeselerde...! Yem satıcılarının üstlerine şimdi uyduruk birer gömlek geçirilmiş, ama sonuç değişmemiş.  

Zaten pek fazla güvercinde yok artık. Hem sayıları azalmış. Hem de tutup seveceğiz diye iki ellerini birden uzatıp üzerlerine koşan çocuklardan canları bezmiş anlaşılan. Değil ehlileşmek, daha da korkak olmuşlar.Nihayet, vereceğiniz üç kuruşluk buğday sizin olsun deyip şehirden uzaklara daha sakin yerlere gitmişler.

Onlar azaldığı için mi? Barış ve sevgi ortamı da azaldı dersiniz? Çünkü artık İstanbul da, on senelik apartman komşuları bile biri birini tanımıyor. Hatta selam bile vermiyorlar. Nedeni bilinmiyor... 

Yoksa tersimi oldu. Acaba barış ortamı ve sevgi azalınca, güvercinler de, burası bize göre değil diye, giderek İstanbul’u terk mi ediyorlar? Ne dersiniz? Siz özlemediniz mi İstanbul un güvercinlerini?  

Selamlı sabahlı insanların barış ve huzur içinde yaşadığı bir İstanbulu özlüyorum.  Bütün İstanbullulara, güvercinlerinin, barışın, sevginin yeniden bollaştığı bir İstanbul temenni ediyorum.

Bülent Selen  

 

Cemile Torun bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhaba, Hem de çok özlüyorum. bize mi? küstüler yoksa bilmiyorum fakat Vapurun kenarından simit atmak martılara hala büyük keyiflerimden biri dilerim hepimize alıştığımız tüm güzellikleriyle yaşanacak bir İstanbul tekrar varolsun. Selamlar

Cemile Torun 
 22.01.2013 23:40
Cevap :
Cemile hanım, tekrar geri getirmekten vazgeçtik. Mevcudu muhafaza edebilsek keşke! Şimdilik bizler aramızda o güzellikleri yad ederek idare edeceğiz. Teşekkürler ve selamlar  23.01.2013 14:07
 

nasıl kaçırmışım bu yazıları... hayret...

Esma KAHRAMAN 
 22.01.2013 19:38
Cevap :
Esma hanım,yazılarıma gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederim. Çok naziksiniz, sevgiler, Bülent Selen  22.01.2013 22:59
 

Sevgili yazarım Bülent Selen, güvercinleri vururlarsa, kargalar çoğalır... Saygı ve sevgilerimle.

Ohannes 
 29.08.2011 1:52
Cevap :
Değerli yorumunuz için teşekkür ederim. Sevgi ve Selamlar,  29.08.2011 11:47
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 89
Toplam yorum
: 52
Toplam mesaj
: 11
Ort. okunma sayısı
: 971
Kayıt tarihi
: 09.07.10
 
 

Marmara Üniversitesinde  İşletme okudu. İstanbul Üniversitesinde yüksek lisans yaptı.  Dış Ticare..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster