Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Mayıs '11

 
Kategori
İstanbul
Okunma Sayısı
611
 

İstanbullular ve İstanbulsuzlar

Ben gerçek İstanbullu hiç görmedim. Öyle olduğunu önesüren çok gördüm ama hepsi de bir taşralıdan daha taşralıydı. (Buna, şu anki Nişantaşı, Etiler, Bostancı mukimleri dahil.)  

 

Örneğin Memet Fuat anılarında sürekli İstanbul’u mahfeden taşralılardan yakınır. Sonra da kalkıp, yüzlerce dönüm araziyi, bir taşralı Laz’a parça parça, yine dedesinin nasıl sattığını ballandıra ballandıra anlatır.  

 

Ben İstanbullu değil, İstanbulsuz sayılırım. 1977’de buraya geldim. Bunun tek tesadüfi nedeni, AFL’deki ilk 2 yılımda yatakhane oda arkadaşlığımı yapmış birinin, ‘Sen BÜ’yü yaz, senin gibiler oraya gidiyor’ demesidir (bireyciliğim nedeniyle öyle demiş, malumunuz 1980’ten önce herkes solcuydu). 18 seçenek içinde, 17 ODTÜ, 1 BÜ, o da ilk sırada (tembelliğimle kazanamayacağımı söylemişlerdi, ben de ona güvenip) yazdım ve kazandım. Kendisini burada teşekkürle anarım.  

 

Yüzlerce İstanbulsuz İstanbullu tanıdım: Nereli olduğum sorulduğunda, İstanbullu olduğumu söylediğimde, doğduğum yer, nüfusa kayıtlı olduğum yer ve ailemin oturduğu yer sorulurdu: 3’ü de farklı kentlerdeydi, çok eğlenirdim, çünkü onlarınkiler aynıydı.  

 

Bu girizgahtan sonra, alıntımıza bakalım:  

 

“TÜİK'in ‘Adrese Dayalı Nüfus Kayıtları’ Türkiye'nin göç haritasını da net olarak ortaya koydu. Sadece yüzde 17'si yerli olan İstanbul'un yüzde 5.3'ü Sivaslı çıktı.”  

 

http://ekonomi.haberturk.com/makro-ekonomi/haber/634113-istanbulun-yuzde-17si-istanbullu 

 

O Sivaslılar Sözen’in şeyttirmesi. İstanbul’a 350.000 Sivaslı getirdiğini övünerek söylerdi.  

 

Sorun şu ki İstanbul taşralı ve köylü. Nüfusunun % 80’i yüzme bilmiyor. Çocuklarının % 75’i deniz görmemiş.  

 

Sayılar şöyle:  

 

“İstanbul’un 13.2 milyon nüfusunun 2.1 milyonu yerli, 11.1 milyonunu dışardan gelenler oluşturuyor.”  

 

Bir not: Kasımpaşa’da benim mahallenin muhtarı, kendi ağzıyla ikamete bağlı kayda, Beyoğlu ilçesinin nüfusunun % 95’inin geçmediğini belirtmişti. Yani, İstanbul’un tam nüfusu daha yüksek, ya da TUİK onları da bilek kuvvetiyle eklemiştir.  

 

İşte bu nedenle hep Doğulu kalacağız. AB de aşırı taşralaşıyor. Bunun nedeni, aldıkları karakafa göçmenler. Onlar bile büyükkentli kalamıyor. Yanu şunu düşünün: Cumhurbaşkanlığı Köşkü’nün karşısına mangal yakıp, 10.000 kişi otursa ve piknik yapsa, muhafız alayı ne yapar? A) Şiş, B) Izgara, C) Doğrudan vurur. Almanya’da bizim Alamancılar yapıyor ama... Neymiş?: Demokrasi efeemss...  

 

Sorun şu:  

 

İstanbul’a 4-5 milyon nüfus daha katmak niyetindeler ya, o plan feci geri tepecek. 4. liberalizm geri tepecek. Ağaçsızlaşma geri tepecek. İşsizlik geri tepecek. İstanbul’u Londra-Beyrut piçi yapma planı geri tepecek.  

 

Bakın, bugün Silivri civarında onlarca kilometre boyunca uzanan, 500.000 kişilik boş yazlıklar sıralıdır. Yani, 100.000-150.000 hane boşuna yapılmıştır. Ahan da, 2030 İstanbul’u tam da öyle olacak.  

 

Ben İstanbul’da oturduğum mahallede bir yaz su akmadığını bilirim. Beleş aldığımız, yakın bir yerden su taşırdık. Buna 20 milyon kişi kaç yaz dayanacak?  

 

Köylerine geri dönsünler, gibi geyikleri sevmem. Lütfen kalın taşralılar: Sizleri Yenibosna’da (milliyetçi ülkede semt adına dikiz), Başak konutlarında görmek istiyorum. Sürünmenizi, rezil rüsva olmanızı, para kazanacağım derken, ailenizin kerhaneye düşmesini görmek istiyorum. Lümpen proleteryanın toplama kampından beter koşullara cennetmiş muamelesi yapıp, AKP’ye oy vermesini izlemek istiyorum. Yalan rüzgarları değil, siklonları istiyorum. Faşizm ve engizisyon olacaksa, büyüğü olsun. Biliyorsunuz Türkler şeriatı bile beceremedi, aile kurumunun canına okudu, AKP sayesinde. AKP sayesinde, Beyoğlu’nda meyhane sayısı, 9 yılda 2002’dekinin 10 katı oldu.  

 

Bundan başka İstanbul yok değil, gerçek İstanbul hiç olmadı: Türkler beceremedi yani.  

 

Dipnot: Taşralılığın, özellikle sinemada, özellikle de yönetmen Ceylan özelinde yüceltilmesi için bakınız: Taşrada Var Bir Zaman:  

Taşra Kavramı Üzerine Tartışmalar, yayına hazırlayanlar ve derleyenler: Tül Akbal, Aslı Güneş, Çitlembik Yayınları. Ayrıca: Tanıl Bora, Taşraya Bakmak.  

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 2216
Toplam yorum
: 1121
Toplam mesaj
: 127
Ort. okunma sayısı
: 507
Kayıt tarihi
: 16.08.06
 
 

Serbest yazarım. 1960 doğumluyum. BÜ İşletme mezunuyum. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster