Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Aralık '07

 
Kategori
Bilim
Okunma Sayısı
554
 

İstatistik

İstatistik
 

İstatistik günümüzde hayatımızın birçok alanına girmiş bulunmakta. Belki bir çoğumuz bu tekniği kullanmıyoruz. Ama farkında olmadan günlük yaşantımızda sonuçlarından faydalanıyoruz. Örneğin enflasyon sonuçları, borsa tahminleri, TV. izleme oranları, nüfus değerlendirmeleri, deprem çalışmaları gibi. Bireysel olarak nimetlerinden faydalanmıyoruz. Özellikle şirketler kullanıyor istatistiği. Özellikle gelişen kalite anlayışı şirketleri istatistiği kullanmasını zorunlu kılıyor. Olmasa olmaz tanımı ile şirketlerin önlerini görme imkanı tanıyor. Tabi bireysel olarak bizlerinde. İstatistik, önce çalışmasını yaptığımız konuda veri toplar, sonra bu verileri sınıflandırır, alt bir takım tekniklerle değerlendirir ve çıkan sonuçları birbiri ile karşılaştırma yapar. Ve o anda hangi konumda olduğumuzu sorgular. Böylelikle geçmişten aldığımız verilerle geleceğe daha net bakma olanağını bulmuş oluruz. Böylelikle ileriye atacağımız adımlarda doğru strateji çizebiliriz. Hedef belirlememizde (Hedef belirlemek istiyorsak) bize yardımcı olacaktır. Hedefsiz bir yaşantının ne kadar manasız olduğunu kabulleniyorsak, istatistiğe o kadar ihtiyacımız olacağını kabul etmiş sayılırız.

İstatistik yapmak istiyorsak iyi, doğru veri almamız gerek. Veri almak (toplamak) istatistiğin ilk koşuludur ve en zahmetli işidir. Onun içindir ki, birçok kişi bu işi daha başında kaybeder. Başarısızlık bizi istatistikten uzaklaştırır.
İstatistik olmadan yaşamak bence körebeye benzer. Bir yere toslamak mümkündür.
Blog yazılarımızda da istatistik önemli, kendi çevrimimize girdiğimizde raporlar bölümünü bir çoğunuz izlemektedir. Gelecek yazılarımıza buna göre biçim veren çoktur. Benim bilgiler neyi göstermekte:
1- Blog yazılarım 35175 kez görüntülenmiş. 228 erkek, 246 kadın yazılarımı okumuş. Yazılarımın okunmasında denge olması sevindirici.
2- Yazılarımı büyük bir çoğunlukla "Eğitim"ciler okumuş. Kamu alanı önemli. Sonra inşaat ve medya geliyor.
3- İnşaat mühendisleri ve tıp alanında dikkat çekiyorum.
4- Gündelik yaşam alanı en çok payı alıyor. İlişkiler, tarih ve sinema da önemli.
5- Futbol ve sinema konuları en çok ilgi çeken konular. Psikolojiyi de unutmamak lazım.

İşte kısaca istatistiğin blog yaşantıma getirdikleri. Özel hayatımla ilgili veriler bana kalsın.
Sevgi ile kalın....

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 481
Toplam yorum
: 257
Toplam mesaj
: 20
Ort. okunma sayısı
: 1545
Kayıt tarihi
: 01.04.07
 
 

1965 İstanbul doğumluyum. İTÜ Elektrik mühendisliğinden mezun oldum. Özel sektörde Kalite Bölümünde..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster