Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Haziran '08

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
1058
 

İstatistikleri altüst eden takım: Türkiye

İstatistikleri altüst eden takım: Türkiye
 

Bizim takımı farklı kılan ne? İçlerinde biriktirdikleri inanç mı? Skor ne olursa olsun maçı bırakmama azmi ve sebatkarlığı mı?

Bu akşamki Çek Cumhuriyeti maçında da değişen bir şey olmadı. İlk yarıyı izledikten sonra kazanamayacağımızı düşündüm. Gerçekten ilk yarıda futboluyla kazanma ümidi vermeyen bir takımdık. İkinci yarının başlamasıyla birlikte hücuma geçen ve çok güzel bir futbol sergileyen millilerimiz kazanmayı hak etti. O güzel futbola rağmen 2. gole engel olamayışımız elbette moralleri bozdu. Ama kazanmaya olan istek, derin inanış Arda’nın golüyle yeniden canlandı.

Euro2008’deki istatiksel durum yenik durumda olan takımların maçı alamadığı yönündeydi. İşte istatistikleri parçalayan takımımız, bizleri yerinden havalara sıçratan, son 15 dakikayı ayakta izleten takım da, bizim takımımızdı.

Çek Cumhuriyeti’nin golünden sonra bile, onların teknik ekibinde değişen bir yüz ifadesi yoktu. Ne sevinç ya da bizim golümüzden sonra bir üzüntü. Son derece duyarsız bir yüz ifadesi. Şaşırtıcıydı. Diğer taraftan Fatih Terim hop oturuyor hop kalkıyor, sürekli bir şeyler söylüyor, yerinde duramıyordu.

Biz Türkler özel insanlarız, imkansızları mümkün kılan.

İşte bu maçtaki skor bile çok anlamlı, gönülden isteyince, çok inanınca ve çalışınca başarı geliyor. Futbolcularımız Türkiye’nin uluslararası başarı çıtasını yükseltiyor. Hakeme rağmen, yenik olmalarına rağmen, rakibin güçlü olmasına rağmen, dünyanın en iyi kalecilerinden birine rağmen skoru değiştirip üst tura adlarını yazdırabiliyorlar.

Nihat Kahveci röportajında “Kimseyi küçük görmüyoruz” diyor. Artık futbolcularımızın bile konuşma stilleri değişmiş. İçlerinde başarı inancı o kadar yer etmiş ki… Turnuvadaki çalışmaları, her birinin özel yetenekleri, birbirlerine destek vermeleri, takım oyunu oynamaları, kazanmayı çok istemeleri son 15 dakikada skoru ve yerleşmiş olumsuz inanışları altüst etti. Penaltılara bile kalmadan istediğimizi aldık ve alnımızın akıyla çeyrek finale çıktık. Zaten Euro2008’e gelirken de son maçta düğüm çözülmüştü. Millilerimiz kalbimizi check ediyor sanırım:)

Bizim futbolculara artık, Hırvatistan maçına iyi hazırlanıp, bu başarıyı en azından yarı finalle taçlandırmak yakışır.

70 milyon insan tek yürek...Bu arada içimizde kaybolmaya yüz tutan milli birlik ve beraberlik duygularımızı yeniden canlandıran takımımıza ve tabiî ki Fatih Terim’e sonsuz teşekkürler.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 42
Toplam yorum
: 83
Toplam mesaj
: 11
Ort. okunma sayısı
: 3145
Kayıt tarihi
: 29.05.07
 
 

İstanbul Üniversitesi Biyoloji Bölümünden mezun olmuştur.  Aynı üniversitede  Pedagojik formasyon..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster