Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Ekim '15

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
76
 

İstatistikten Kediye mi geçtik?

İstatistikten Kediye mi geçtik?
 

Yaşamın sırrı senin gözlerinde mi?


Sabahın altısında bilgisayar başına oturmak üstelik de istatistik çalışmak için. Yok  artık demeyiniz. Elimdeki kahvenin kokusu bilgisayar odama dağılmış; üstümde gül kurusu sabahlık ; kaplumbağa yine akvaryumun camlarına tırmanmakta. Havuzun suyu berrak davet ediyor; Fıstık ‘haydi  yürüyüşe çıkalım ‘diyor ama kadın bilgisayar başında istatistik çalışıyor.
 
Niçin mi istatistik? Ben başıma dert  almayı; çalışmayı daha da çok çalışmayı severim ya. Yüksek lisans öğrencisiyim şimdi de ;ikinci üniversitede okumak kesmedi; ilim bilim aşkım beni sürükledi….  Üstelik de sınavlara girip ikincilik ile kazandım ben Akdeniz Üniversitesi Tıbbi Bilişim Yüksek Lisans bölümünü. Şimdi de çalışmak gerek. 
 
Birileri de farklı bir şeyler yapmalı derim ya hep;hani çiçek ekmeli, kuşları seyretmeli, sabah erken suyla sevişmeli……  Birileri de elinden geldiğince okumalı dünya sırlarını çözmeye çalışmalı…..Dünyanın sırları derken bir kedinin bakışında saklı olmasın onlar? Hani korksanız bile size sürtünmeye çalışan ya da uzaklara kaçan….  Yahşi gibi…….Kim mi yahşi?
 
Kadın kedi sevmez; sevmez derken hani korkar daha doğrusu. Yok yok kadın değil henüz genç kız.  23 -24  yaşlarında. Aşık olduğu erkeğin ailesi ve yakın dostları ile ilk akşam yemeği; güzelce giyinmiş, saçlarını uzun yine sırtından sarkıtmış uzun saçlarını. Birden elinden çatal bıçak fırladı ve çığlığı bastı; rezalet……  Sevgilisi hemen  ‘kedi nerede; kedi’ diye sordu. İşte bu kadar büyük bir korku.
 
Ama yıllar sonra bir gün bahçeyi sularken mik mik sesler….. minnacık 3  yavru;  neyse ki Fıstık oraya ulaşamaz. Uzaklaştı kadın bir kaba süt koydu ama korkarak, bilir anne kedileri tüm anneleri.
 
Sonra camdan izledi; birazdan dünya güzeli anne kedi geldi; baktı ve yavruları dışarı taşıdı;  o da korktu……ama ertesi gün daha iyi bir yer mi bulamadı kadını mı anladı ne yavruları geri getirdi; büyüttüler ama uzaktan…..ne kedi kadına yaklaştı, ne kadın kediye…..2  yıl önce oldu bu olay. Yavru kediler gitti ama anne yahşi Anne kaldı; arada bir yokladı. İşte 3 gün önce de yine balkona tırmandı artık yaptığı gibi. Kadın yavaşça arada (  yani  ben)  sütünü koydu o anda uzansın diye bir de gazete balkona…..Uzaktan bir dostluk işte Yahşi ile. Suyu zaten havuzdan içmekte. 
 
Ya ben istatistikten kediye nasıl geldim;  yıllar öncesine nasıl  gittim…..Dünyanın sırrından Yahşi bakışlara……ama tüm bu çabalarımız bu sırrı çözmek için değil  mi?
 
İnsanlara; hayvanlara daha iyi bir dünya için değil mi? İşte kimimiz para sayar, kimimiz nutuk atar, kimimiz koltuk  kapar……Kimimiz de istatistik çalışıp YAHŞİ gözlere bakar; Fıstık ve Kaplumbağa seslerine dalar…  AŞKLA OLSUN……
 
27.10.2015  08.32

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

"gece üstadıma sordum kaç kez : "bana bildir bu cihan sırrını tez." gülerek verdi cevap üstadım; "o ki ancak bilinir, söylenemez." (mevlana)

die stimme des mondes 
 28.10.2015 18:17
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 106
Toplam yorum
: 421
Toplam mesaj
: 73
Ort. okunma sayısı
: 674
Kayıt tarihi
: 17.07.07
 
 

Güneydoğu Anadolu bölgesinin Siverek  ilçesinden çıktım; üstüne Maarif Kolej eğitimi aldım ve tıp..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster