Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Kasım '11

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
1283
 

İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; neymiş Türk İstikbalinin evladı?

Merhaba bugün 10 Kasım 2011 Atatürk bundan 73 yıl önce vefat ettiğinde babam 7 yaşındaymış. Giresun'da bir ilkokul öğrencisi olan babam o gün, herkes çok ağladığı için kendisinin de ağladığını anlatırdı.
Eski video ve fotoğraflara bakıyorumda herkes ağlıyormuş gerçekten. Bu kadar milletçe bir acı çekilmiş bir başka durum bilmiyorum! O yetmezmiş gibi 73 yıl önce vefat etmiş herhangi birinin (bugün, hala) yasının tutulduğunu görmedim. Ayrıca her yere dikilmiş heykel ve resimlerinin hala sevgiyle korunduğu bir başka canlıya rastlamadım.
Bu ne demektir bilir misiniz? Atatürk ölmeyecektir. O artık ölümsüz olmuştur. Kim bizi zorla Anıt Kabir'e götürebilir. Kim saat 9'u 5 geçe saygı duruşuna zorlayabilir. Artık kimse. Hele bu günlerde kimse! Hatta tam tersini yapmamız için içinden dua edenler bile çıkacaktır.
Onu anlamayan ona kin güden nankörler vardı. Şimdi çoğaldılar. Niçin biliyor musunuz. Körler yüzünden. Ben her zaman nankörleri bir ölçüde anlıyabiliyorum. Bunlar ya kötüdür, ya da menfaati icabı işine öyle geliyordur. Oysa körleri anlamak çok zor. Onlar bu gidişi görmezden gelirler. Görmüyor musun dediğimizde, rahatlıkla "yoook" derler. Cumhuriyete ve Atatürk'e yapılan düşmanlığı görmezden gelen körler, sizi hiç anlamıyorum. Oysa Atatürk bu günlere dikkatimizi çekmişti, yine ileri görüşlülüğü ile demişti ki;


Ey Türk Gençliği!

Birinci vazifen, Türk istiklâlini, Türk Cumhuriyetini, ilelebet, muhafaza ve müdafaa etmektir.

Mevcudiyetinin ve istikbalinin yegâne temeli budur. Bu temel, senin, en kıymetli hazinendir. İstikbalde dahi, seni bu hazineden mahrum etmek isteyecek, dahilî ve haricî bedhahların olacaktır. Bir gün, İstiklâl ve Cumhuriyeti müdafaa mecburiyetine düşersen, vazifeye atılmak için, içinde bulunacağın vaziyetin imkân ve şerâitini düşünmeyeceksin! Bu imkân ve şerâit, çok nâmüsait bir mahiyette tezahür edebilir. İstiklâl ve Cumhuriyetine kastedecek düşmanlar, bütün dünyada emsali görülmemiş bir galibiyetin mümessili olabilirler. Cebren ve hile ile aziz vatanın, bütün kaleleri zaptedilmiş, bütün tersanelerine girilmiş, bütün orduları dağıtılmış ve memleketin her köşesi bilfiil işgal edilmiş olabilir. Bütün bu şerâitten daha elîm ve daha vahim olmak üzere, memleketin dahilinde, iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler. Hattâ bu iktidar sahipleri şahsî menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler. Millet, fakr ü zaruret içinde harap ve bîtap düşmüş olabilir.

Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!
      

Mustafa Kemal Atatürk
20 Ekim 1927


Başka söze ne hacet!
Berrin Aksu

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Tamam, hep beraber marş okuyup gözyaşı dökelim. Bu arada milli gelirimiz 2.500 dolar civarında gezinsin. İğneden ipliğe herşeyi dışarıdan alalım. Uluslararası camiada esamemiz okunmasın, her aklına esen ensemize bir tokat yapıştırsın. İnsanlar gecekondularda sefalet içinde yaşasın, yetmiyormuş gibi horlansın itilip kakılsın. Durumuna itiraz eden olursa başını çelik pençeyle ezelim. Ecnebinin biri kalkıp sorarsa 90 yılda ne yaptınız siz kardeşim, ne bu hal diye, marş okuyup gözyaşı döktük deriz. Atamız bizden böyle istemişti deriz. Atatürk yaşıyor olsaydı CHP'lilerden başlamak üzere sırayla hepimizin kulağını kopartırdı.

Buz Adam 
 11.11.2011 21:02
Cevap :
Siz bu yazıdan bunu anladıysanız, diyecek lafım olmaz. Birincisi bu bir marş değil vesayet. İkincisi Ata'mızı anarak yanıp yıkılmak zorunda bırakanlar utansın. Chp dediğiniz parti neredeyse onlarca yıldır iktidar değil. Bizim başımıza gelenlerin sebebini ben tek bir parti veya partilere değil anlayış farklılığına bağlıyorum. Atatürk'ü neden seviyoruz hala, biliyor musunuz, bizi kuvvetle birbirine bağlayan unsurları yakalamıştı. Oysa şimdi çok güzel ayrıştırılıyoruz. Memleket parsel parsel çeşitli şirketlere satılmış, kimseye borcumuz harcımız yok mu? Gecekondularda itilip kakılanlar sanki birden yok mu oldular? Epeydir varoşlarda dolaşmıyormusunuz? Atatürk kimin kulağını koparırdı bilmem ama vatan hainliği yapanların kafasını koparırdı kesinlikle.. Belki de bazıları bu yüzden sevemedi onu. Çünkü kendi atalarından dolayı kuyruk acıları olabilir diye düşünüyorum. Bu sözüm sadece onu sevmeyenler içindir. Kimse sevmek zorunda değil ama vatanını seven onu da sever diye düşünüyorum. Saygıla  15.11.2011 14:36
 

ATAÜRK'ÜMÜZE VE CUMHURİYETİMİZE ÇOK ŞEY BORÇLUYUZ.SELAM VE SEVGİMLE.BERRİN HANIMCIM.

Şennur Köseli 
 11.11.2011 11:18
Cevap :
Unutturmak istedikçe, ne kadar güçle kalbimizde yer ettiğini görüyor herkes! GÖRECEKLER DAHA DA! Şunu söylemek istiyorum onlara; "Dünyaya sultan olsan, kalbimizde taht kuramazsın! Ata'mıza düşmansan, bize dost olamazsın!" Sevgilerimle ve teşekkürler arkadaşım:)  11.11.2011 19:11
 

Merhaba, Maalesef Türkiyede Türkler azaldıkça o sevgi de görece azalıyor.Bu yıl ilk defa saat 9,05 de onlarca aracın sirenlere rağmen durmadığını yola devam ettiğini gördüm. İçim acıdı. Saygı ve selamlar...

izmirli doksanyedi 
 10.11.2011 19:36
Cevap :
İyi ki ben görmemişim. Sanırım bende çok üzülürdüm. Amaçlarına ulaşıyorlar işte..  10.11.2011 20:23
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 171
Toplam yorum
: 264
Toplam mesaj
: 6
Ort. okunma sayısı
: 494
Kayıt tarihi
: 18.12.10
 
 

Üniversite mezunuyum. Dekoratörüm. Yazmayı çok seviyorum. 200 kadar şiirim var. Sinema ve tiyatro..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster