Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Ekim '06

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
845
 

İşte bu da kapak oldu...

İşte bu da kapak oldu...
 

Ne güzel bir gün yaşıyoruz değerli okurlarım, sevinçten kuyruğumuz tava sapına döndü vallahi(!). Fransız meclisi bizlerin, yüzyıllar boyu iç içe yaşadığımız Ermeni vatandaşlarımıza soykırım yapmadığımızı düşünen ve ifade edenlerin kanundışı addedilmesini ve haklarında yasal işlem yapılmasını öngören, son derece demokratik(?) ve özgürlükçü(?) yasayı kabul etti.

Tam biz bu durumun bahtiyarlığını(!) yaşarken millet ve devlet olarak; o ne büyük bir tesadüftür ki çok değerli yazarımız, sözde Ermeni soykırımı konusunda, Fransa’da yasaya el kaldıranlarla aynı fikirleri taşıyan ve bunu verdiği beyanatlarıyla ilan eden Orhan Pamuk da anlı şanlı Nobel Edebiyat ödülü ile payelendirildi.

Ne mutlu bize efendim, ne mutlu(?). Bu milletin sırtı, bu saatten sonra yere gelirse ben de Eyfel Kulesi’nin tepesine çıkıp, yapmadığım soytarılığı bırakmam vallahi.

Fransız sosyalistlerinin yerinde olsam, bugünden tezi yok Sayın Orhan Pamuk’a bir de Legion d’Honneur nişanı verilmesi yönünde, Fransa’daki etkin Ermeni lobisi ile birlikte çalışma başlatırım. Oldu mu böyle olmalı ama değil mi? Taçlanmalı, kutlanmalı yani başarı.

Uzun lafa gerek yok değerli okuyucular. Yaşanan gelişmeler, bu milletin binlerce yıllık tarihinde yaşanmış ne bir ilktir, ne de son olacaktır. Klişe ve bilindik anlatımla tarih tekerrürden ibarettir.

İçimiz yanıyor, yüreğimiz kanıyor, asil ve mutedil duruşumuzu bozmuyoruz, kan kusuyor kızılcık şerbeti yuttuk diyoruz ancak sakın ola ki bu durumu, at izine it izini karıştıranlar, yalan yanlış okumasın. Unutulmasın ki “muhtaç olduğumuz kudret damarlarımızdaki asil kanda mevcuttur”. Tarih yazıcılarını bu beşeriyet alemi çarçabuk unutur ama tarihe yazılanlar asla unutulmaz. Yalan yanlış yazılan tarih de tarih değil olsa olsa, çok çok iyi kurgulanmış, hatta Nobel bile almış bir edebi roman olabilir. Okuyanı da bol olur bu arada.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

gerçekten inanılmaz bir gün yaşıyoruz ve ben tüm bunlar için çok üzgünüm.Milletimize çok büyük haksızlık olduğunu düşünüyorum.Ama sizin de dediğiniz gibi ne ilk ne de son.bu avrupalıların ikiyüzlülüğü ve türk işbirlikçileri olduğu sürece daha çok görücez böyle şeyleri.yazık

İris 
 12.10.2006 17:40
Cevap :
Katılımınızdan dolayı teşekkür eder, paylaşımınızın devamını dilerim.  13.10.2006 14:23
 

Avrupa insan haklarının neden sesi çıkmıyor acaba...

Sema CURUK 
 12.10.2006 16:12
Cevap :
Denizde kum, bu arkadaşlarda çifte standart efendim.  12.10.2006 16:48
 

Yasanın kabulünü Fransız'ların kendi ayıbı olarak görüyorum.Bunu kendi lehimize çevirecek kadar akıllı olabiliriz. Yeter ki uluslararası arenalarda sesimizi duyurabilelim.Bunun bir yolu da kendi alanlarında tanınan isimlerimizi kullanmak.Bu açıdan da Pamuk'un odülünü her halükarda olumlu değerlendiriyorum.Unutmayalım ki bu yazarımız yazdıklarından dolayı yargılanmış ve Turk yargısı tarafından suç unsuru görülmeyerek beraat ettirilmiştir.Değerlerimizle kavga edeceğimize onları kucaklamamız gerektiğini düşünüyorum.Bu yazarımız da yurt dışlarında kaçak değil,içimizde yaşıyor. Edebiyat dalında da nobel'e layık görülmüş.Zahmet edip ödüle neden layık görüldüğü konusundaki juri kararını okuyalım.Vehimlerimizden sıyrılalım.Kimseye ülkesinin tarihinde olanlarla ilgili görüş bildirdi diye Nobel vermiyorlar.

memom 
 12.10.2006 16:11
Cevap :
Öncelikle değerli yorum ve katkınız için teşekkür ederim. Ödül hakkındaki argümanlarımın tam aksi yorumunuz için şunları söyleyebilirim. Bugün ki birçok saygın ve ciddi yabancı basın yayın organı -ki bunlarıbn içine Washington Post, BBC de dahil- benim dün yaptığım yorumun paralelinde değerlendirmeler yaptılar, en azından çekincelerini ortaya koydular. Bir başka şey daha, keşke ödüllü yazarımız, madem ki Türk'lüğü ile barışık keşke tüm dünyanın izlediği basın toplantısını kendi yazdığı dili ile Türkçe olarak yapsaydı. Daha şık olmaz mıydı?  13.10.2006 14:37
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 903
Toplam yorum
: 2451
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 3717
Kayıt tarihi
: 09.06.06
 
 

İzmir'de yaşıyorum.    Çok uzun yıllar öncesinden başlayıp, hiç ara vermeden bugünlere kada..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster