Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Ekim '06

 
Kategori
Psikoloji
Okunma Sayısı
1193
 

İşte o anlar

İşte o anlar
 

Saat çalışıyor tik tak, tik tak, zaman akıyor, kaçırma, anı yaşa.


Yaşadığımız her bir anda mutlu olabilir insan; öyle büyük beklentiler içinde olmadan, sadece o anı yaşıyor olmanın coşkusu ile mutluluğu yakalamasını bilelim. Yeter ki, yaşamın bu ince ama çok önemli detayının bilincinde olalım ve geldiğinde ıskalamayalım. Bir anı yaşarken, o anın size verdiği yaşam sevincinin, huzurun farkında olmak!  Bu küçük sır, tüm bir yaşamınızın mutluluk anahtarı olabilir.

Bir ağaç gölgesinde dinlenirken kuş cıvıltılarını duyduğunuzda mutlusunuzdur, küçük bir derenin akan su şırıltılarını duyduğunuzda da öyle.

Soba yanında uyuklayan bir kediyi seyrederken, dondurma yalayan bir çocuğun yüzüne yansıyan sevinci gördüğünüzde de mutlusunuz.

Hele, bir fırının yanından geçerken buram buram ve mis gibi taze ekmek kokusuna ne demeli; işte size bir başka mutlu an daha..

Yağmur sonrası kırlardan yükselen toprak kokusu, ahh, o güzel toprak kokusu. Nasıl da huzur ve yaşam sevinci verir insana.

Bir parkta, sararmış sonbahar yaprakları arasında dolaşırken, bank üzerinde oturan ve el ele tutuşmuş iki yaşlı çifti gördüğünüzde, onların geçmişin hangi güzel anlarını paylaştıklarını düşünmekten kendinizi alamazsınız, peki, siz de bundan mutluluk duymaz mısınız?

Göçmen kuşların gökyüzünde, artık buralara veda ederken o telaşlı kanat çırpışlarına gözleriniz takıldığında; birden, güneşin bulutların arasından sıyrılıp sizi ısıtmağa başladığında nasıl da tarifsiz mutlu anlar yaşarsınız!

Ve, bir dosta rastladığınızda, ama gözlerinin içi gülen, size güven,huzur veren bir dosta rastladığınızda ve onunla doyulmaz bir çay sohbetine başladığınızda hissettiğiniz, hiç bitmesini istemediğiniz o mutlu an!

Gün batımında, ufuk çizgisinde gördüğünüz kızıllık ve güneşin yavaş yavaş gömülmesiyle semanın kızıldan laciverte döndüğünde hissettikleriniz, biraz da tarifi zor mutlu anlardan değil midir?

Yorucu bir iş gününün akşamında, çocuklarınıza birer küçük oyuncak, eşinize bir demet çiçek alıp hızla sıcacık yuvanıza dönüşün heyecan ve mutluluğu her şeyin üzerinde değil midir?

Anlar, onları adım adım izleyen başka başka anlar. Ne çok anlar yaşıyoruz bir günün içinde. Farkında mısınız, hızla akıp giden anların; hep büyük mutluluklar düşlerken elimizin altından kayıp giden anlarda yitirdiğimiz ve geri gelmeyecek mutlulukların? Anlarda mutlu olmanın farkına varabilmek, o küçük küçük sevinçlerle yaşamlarımızı daha mutlu, huzurlu hale getirmek biraz da bizlerin elinde değil mi?


 


 


 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ic huzuru bulabilmek icin careyi internette aradim ve bu siteye rastladim. Maalesef yinede bulamadim. Hayatimda, dediginiz anlarda mutlulugu bulmak, cok nadir oldu. Bir an evvel ömrümün sonu gelsede bu yasam mücadelesi bitse diye bekliyorum.

Türkan Bicak 
 16.05.2007 2:07
Cevap :
Üzüldüm böyle düşündüğünüz için. Hayat tüm yaşanan sıkıntılar ve olumsuzluklara rağmen güzeldir. Pek tabi herkesin ayrı bir hikayesi var ama, siz sadece kendi hikayenizi biliyorsunuz. Emin olun ki her konuda, sizden çok daha umutsuz ve çaresiz olan insanlar var dünyamızda. Hayat çizginize küsmemeyi ilke edinmelisiniz. Umarım her şey gönlünüzce olur. Anlarda yaşamayı öğrenmek bir adım olabilir sizin için, umarım bir faydam olmuştur size. İnanın her şey sizin elinizde.Örneğin size bu satırları yazan kişinin ne gibi sorunları vardır bilebilir misiniz? Sevgi ve saygılarımla efendim.  16.05.2007 10:48
 

Önemli olan bu değil mi? An'ın kıymetini bilmek gerekir. Tekrar yaşama şansın olmaz.. Bunun yanında zaman su gibi akıp giderken olumsuzluklar doldurmanın ne anlamı var ki. Hayatına renk katmalı . Bazen bir dostun gülüşü ile ya da sabah sıcacık bir sesten gelen "Günaydın" ile.. Anı yaşamalı ve geçmişe,hüzünlere takılmamak dileğiyle. Yüreğinize sağlık.. Sevgilerimle

Hoşsada 
 30.04.2007 13:53
Cevap :
İçten ve sıcak paylaşımlarınız için çok teşekkür ediyorum. Tekrar ve daha güzellerinde buluşmak umuduyla. Sevgiler. Enfal  30.04.2007 17:04
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 220
Toplam yorum
: 286
Toplam mesaj
: 6
Ort. okunma sayısı
: 1935
Kayıt tarihi
: 02.07.06
 
 

Yazmak, ufkun da ötesine taşan engin bir serüven gibi gelir bana ve gençlik yıllarımdan bu yana v..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster