Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Eylül '12

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
8510
 

İşte Oslo Mutabakat metni!

İşte Oslo Mutabakat metni!
 

Hani günlerden beri CHP Genel Başkan Yardımcısı ve sözcüsü Haluk Koç’un açıklamaktan söz ettiği Oslo mutabakatı nihayet kendisini gösterdi!

İşte CHP'nin açıkladığı belge:

CHP Genel Başkan Yardımcısı Koç, AKP ile PKK arasında imzalanan metni basına açıkladı.

Haluk Koç'un basına gösterdiği belgede AKP adına gönderilen temsilciler ile PKK adına görüşmeye katılanlar arasında şu protokole imza atılıyor: 

“AKP – PKK MUTABAKAT METNİ”

Üç paragraflık giriş ve 9 maddeden oluşan iş bu mutabakat metni, taraflar arasında arabuluculuk yapan HD (Hakem Devlet) temsilcileri tarafından, taraflar adına imza altına alınmış ve aslı HD merkezinde arşive alınmıştır.

Türkiye ve PKK temsilcileri arasında yapılan görüşmelerde mutabakata varılan hususlar:

Yaşanan çatışmalı sürecin Türkiye'de şiddet, can ve mal kaybına neden olduğu gerçeğinden ve kalıcı barış, güvenlik, uzlaşı ihtiyacından hareketle; taraflar Oslo toplantıları sürecinin devamı konusunda hem fikirdirler.

Taraflar, demokrasi, insan hakları ve evrensel hukuk ilkeleri temelinde Kürt sorununun çözümünde diyalog ve müzakere yolunun esas alınması konusunda görüş birliğine ulaşmış ve bir an evvel müzakerelere başlamanın gerekliliğine inanmaktadırlar.

Oslo sürecinin başlangıcından bugüne dek yürütülen çalışmalar ve atılan olumlu adımlar, Kürt sorununun siyaset zemininde ve kamuoyu nezdinde tartışılabilir hale gelmesine ciddi katkı sağlamıştır.

Üzerinde mutabakata varılan hususlar:

1- Taraflar, süregelen Oslo ve İmralı süreci bağlamında Kürt sorununun çözümü konusundaki kararlılıklarını koruduklarını bir kez daha belirtmişlerdir.

2- Taraflar, bu güne kadar Oslo ve İmralı süreçlerinde vurgulanan Kürt sorununun kalıcı çözümüne yönelik temasların sürdürülmesi ve yürütülecek çalışmaların Anayasal ve yasal çerçevede sonuçlandırılmasının esas alınmasının gerekliliği konusunda varılan mutabakatları teyit ederler.

3- Taraflar, 10 Mayıs 2011 de İmralı'da yapılan görüşmede Sayın Öcalan tarafından sunulan, "Türkiye'de Temel Toplumsal Sorunların Demokratik Çözüm İlkeleri Taslağı", "Türkiye'de Devlet ve Toplum İlişkilerinde Adil Barış İlkeleri Taslağı" ve "Kürt Sorununun Demokratik Çözüm ve Adil Barışı İçin Eylem Planı Öneri Taslağı" adı altındaki taslaklar konusunda, en geç Haziranın ilk haftasına kadar görüş ve önerilerini sunarlar. Kürt tarafı, sözü edilen taslakları memnuniyetle karşılar, prensip ve ilkesel olarak kabul eder.

4- Taraflar, ayni süre içinde yukarıda adı geçen taslaklarda zikredilen Anayasa Konseyi, Barış Konseyi, Hakikat ve Adalet Komisyonu için isim düzeyinde çalışma yaparlar ve netleştirdikleri isim önerilerini sunarlar.

5-Türk tarafı, seçimlerden sonra en kısa zamanda Örgütü temsilen iki kişinin Sayın Öcalan'ı ziyaret etmesi, yukarıda adı geçen konsey ve komisyonlar kurulduktan sonra, birer alt komisyonlarının da Sayın Öcalan'la ilişkilendirilmesini taahhüt eder.

6-Kürt halkının siyasi ve legal temsilcileri, basın yayın organları ve çalışanlarına yönelik uygulanan baskı, tutuklama ve çalışmalarını engelleme vb. yönelimlere son verilmesi ve KCK adı altında gerçekleşen siyasi operasyonlarda tutuklananların serbest bırakılması sürecin yumuşatılması ve çözüm yönünde ilerlemesi için önemli bir adım olacaktır. Bu çerçevede Türk tarafı ilk adım olarak Newroz ve sonrasında tutuklanan Kürt siyasetçileri bırakmayı taahhüt eder.

7- Taraflar, seçimlerin güvenli bir ortamda geçmesi ve ortamın normalleşmesi için, en üst düzeyde kamuoyuna açık çağrı yapacaklardır.

8-Kürt sorununun nihai çözümünün, ancak çatışmasızlık zemininde gerçekleşebileceğinden hareketle tüm askeri, siyasi ve diplomatik operasyonların ve eylemlerin durdurulması ve uygun tedbirlerin karşılıklı geliştirilmesi esastır. Bu çerçevede taraflar, 15 Hazirana 2011'e kadar her türlü operasyon ve askeri eylemlerini durdururlar.

9-Taraflar, müzakereleri derinleştirmek ve gündemdeki konuları tartışmak üzere hazırlıklarını yaparak 2011-Haziran ayının ikinci yarısında bir araya gelmeyi kararlaştırmışlardır.

Söz verilen tarihte bir araya gelindi mi?

Bildiğim kadarıyla gelinmedi. Çünkü ülkede seçimler yapılmış, terörün durmasından yararlanan AKP yüzde 50’ye yakın oy almış ve aracıları ile verilen sözler havada kalmış! 

Seçimler için her şeyi mubah görenler, amaçlarına ulaştıktan sonra terörle müzekkere değil mücadele edilmesini hala anlamadılar. O yüzden onlarca genç insan her gün şehit oluyor, yaralanıyor.

Bu süreçte Habur’da kurulan ‘Çadır mahkemelerinin’ hiç mi günahı yok?

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

AKP açılım vs. hiç gündemde olmadığı 2007 seçimlerinde %47 almıştı hatırlayalım. Demek ki oy kaygısıyla doğrudan bağlantısı yok. Bence hükümetin bu sorunu çözme niyetiyle hareket etmiş olabileceğine ufacık ta olsa bir şans vermemiz gerekir, siz bu adamların toptan amerika tarafından ülkeyi bölmek için görevlendirilmiş satılık vatan hainleri olduğuna gerçekten inanıyor musunuz. Diğer taraftan CHP sözcülerinin böyle bir protokolün karşılıklı kabul edildiğine dair açıklamaları kesin kanıt niteliğinde midir? Siz de emin bir şekilde vardır, kasadadır demişsiniz.

Buz Adam 
 20.09.2012 17:21
Cevap :
Merhaba, yorum ve katkı için teşekkürler. O zaman 367 mağduruydular(!) Zaten bu mağduriyet hiç bitmedi! Selamlar, saygılar...  21.09.2012 23:01
 

geç bunlari ..., dun Fatih Altayli bu metnin 1.5 yil once Haberturk'te yayinlandigini ve bunun "bir mutabakat metni degil PKK'nin taleplerini içerdigini" soyledi; boyle hikayelerle kimseyi kandiramazsiniz ...

Demokrasi Penceresinden 
 19.09.2012 17:19
Cevap :
Yani Fatih Altaylı söyledi diye öyle mi sanıyorsunuz. Bu bir mutabakat metnidir. Ve İngiltere tarafından orjinali saklanmaktadır. Fatih Altaylı'nın diğer yazılarından niye örnekler vermiyorsunuz. Bu kadar şehit cenazesi arasında, hala birilerini savunarak, adına demokrasi diyorsunuz öyle mi?  20.09.2012 11:15
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 3842
Toplam yorum
: 6442
Toplam mesaj
: 310
Ort. okunma sayısı
: 3054
Kayıt tarihi
: 23.03.08
 
 

Antalya'da 1956 yılında doğdum. Emekliyim, Üniversite mezunuyum. Evliyim, bir oğlum var Mimar. Gü..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster