Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Ekim '09

 
Kategori
Ekonomi - Finans
Okunma Sayısı
1141
 

İşte tarihi fırsat

İşte tarihi fırsat
 

Alıntıdır


Tarihi Fırsatın ne olduğunu buldum ben..

Hayal dünyamızı geniş tutalım ve “puzzle “ları birleştirelim. “Puzzle” ın Türkçesini bilmiyorum. Türk Dil Kurumu ne iş yapar onu da anlamadım. Puzzle kelimesinin Türkçesi olmaz mı ya. Kürtçesi bile vardı bunun. Adamlar da haklı, yeni kelimeler türetiyorlar arkasından bir sürü eleştiri.

Aslında yeni Türkçe bazı kelimeler öyle güzel yerleşmiş ki ilk başta belki saçma denilebilecek kelimeler bunlar. Bırakınız üretsinler ! Konumuz bu değildi zaten, dönelim konumuza.

Sayın Cumhurbaşkanı geçtiğimiz aylarda “Bu tarihi bir firsattır, bu fırsatı harcamamalıyız” dedi. Herkes bunu Kürt açılımıyla ilgiliymiş gibi düşündü. Amaaa işin aslı farklıydı.

Acaba bu fırsat neydi, ona ne denmişti de kafasında yıldızlar çakmıştı. Kafasına da yattı, neydi bu? Biraz fantezi kuralım. İşe ABD’den başlalayalım.

ABD’nin planı BOP ( Büyük Ortadoğu Projesi ) neydi tam olarak onu bilen de yok. Format orda atıldı. Ama şu biliniyor ki , bu plan çok şey değiştirecek o bölgede ve dünyada. Bunun gerçek açılımı Büyük Osmanlı Projesi.

Şimdi kendinizi ABD ‘yi yönetenlerin yerine koyunuz. Dünyada küresel bir kriz vardır ve bu krizden ABD’ nin avantajlı çıkması gerekmektedir. Bu gidişata göre ABD bu coğrafya’da mutsuz ve karamsar geleceğe sahiptir. 20.000 km den bu enerji kaynaklarından çok uzakta kalmıştır. AB bu yapısıyla size zararsız , belli bir askeri gücü de yok. Size karşı çok aşırı itiraz da yok onlardan. Ama bir sorun var enerji hatlarının kontrolüne çok uzaklar. Rusya Orta Asya enerji hatlarında çok etkin olmaya başladı. Nerdeyse kontrolü ele geçirmek üzere. Çin bu krizden avantajlı çıkacak ve böyle giderse dünya Çin ve Rusya ittifakının eline geçecek.

Ne yapmalı? Bu gidişat ABD dolarını da bitirecek gibi duruyor.

Düşünüldü ve dendi ki, bizim kurtuluşumuzun şifresi Türkiye’yle işbirliğinde yapmaktadır.

Neden Türkiye ?

1- Haritaya bakınca anlarsınız , Türkiye- Rusya geleceğin iki ülkesi olacak.

2- Türkiye Ortadoğu’da Osmanlıdan kalma bir sempatiye sahiptir.

3- Orta Asya Türkidir.

4- Doğu Batının ortasındadır

5- AB’yle ilişkileri de iyidir.

6- Dünya tam buradan yöneltir işte.

7- İsrail Yahudidir ve Ortadoğu’da onlarla burda ilerlemek ve yayılmak imkansızdır.

8- Bizim için din önemli değil , önemli olan hedeflerimiz. Müslümanlık da o kadar kötü değildir ayrıca. Benim dedelerim de Müslümandı ne olacakmış..yani..!

Karar verildi : Türkiye’ye taşınıyoruz. Nasıl mı? Anlatayım…,

Önce Türkiye’yi o bölgede lider yapmalıyız, ticari açıdan ve ekonomik açıdan. Sonra vizyon açısından.

Türkiye Merkezli bir federasyonumsu birlik açılımı yataracağız. Bir nevi Yeni Osmanlı diyebiliriz buna.

Haritaya bakınca nerden başlamalı. Tabi ki Suriye ‘den .Dün neden Suriye ile aramızda vizenin kalktığını anladınız mı?

Sonra ne gelir? Kuzey Irak. Sırayla devam edeceğiz. Orayı da Türkiye’ye bağlıyacağız. Nasıl mı? Kürt Federal devletini kuracağız, Türkiye ile birlikte hareket edecek. Sonra Ermenistan. O da Türkiye’ nin başını çektiği vize birliği ve ekonomik birliğe üye yapılacak. Sonra Azerbeycan, Gürcistan zaten tamamdır. Ortada İran kaldı. Ona ne düşündüler bilemiyorum ama Rusya’ya karşı bu açılımlar ve birlik ciddi tehdit olmaya başlamıştır bile. Ama düşman olmaya gerek yoktur. Rusya bu ekmeğin birlikte yenmesi gerektiğinin farkındadır.

Sınırlar Kalkmaya başlar ve ekonomik birlik oluşturulur, çağdaş demokratik Osmanlı ; Ortadoğu Uluslar Birliği şeklini alır..

ABD doları da bu krizle biteceğine ve ABD ülkesinin de yatırımsal olarak bir önemi kalmadığına göre, Türk parasını veya bu birliğin parasını uluslar arası enerji ve ticaretin parası yapacağız. Sonra pılımızı pırtımızı toplayıp Türkiye’ye bütün sermaye sahibi arkadaşlar olarak taşınacağız. Yeni Osmanlı Formatındaki Türkiye ve onun birliği gitgide yayılır. Ticarette, teknolojide ve güçte yeni dünyanın lideri olur.

Medeniyetleri de ittifak yaparsak ve dinleri birbirine yaklaştırırsak, aslında Müslümanlık çatısında birleşirsek de sorun olmaz. Türkçeyi de bu birliğin anadili yaparız ve hatta dünya dili yaparız. Yeni dünya düzeni kurulmuş olur böylece.

Kuzeyde Rusya , Batıda AB, Doğuda Çin ve Ortada Ortadoğu Ulusları birliği (OB) , yaniii MENU ( Middle East Nations Union) , güzel de oldu ismiJ

Zaten Amerikelıların bir milliyet ve dinle fazla sorunları da olmadığına göre, neden dünyayı buradan yönetmesinler ki..

Gördünüz mü? . “ Tarihi Fırsat" neymiş...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

sanayisini kuramamis, tarimini bile adam gibi calistiramayan,etnik sorunu olan,toprak alti zenginliklerini kullanamayan vs.. sence sonu bu anlatigin utoyolardan sonra ne olabilir, osmanli olsak kac yazar, daha hala sikintilarini cekiyoruz,ülkeyi geri birakmis imparatorluk olsan kac yazar,halkin daha tamami türkce bilmiyor,sonumuzu hazirlar baska ise yaramaz

ahmet islar 
 20.10.2009 20:42
 

Ön Asya Birliği; AB ye alternatif bir tanım; Azerbaycan (ve kuzeyindeki devletler) Türkiye ile dil birliğinden, Irak ve Suriye ile olan din birliği aşarak Gürcistan ve Ermenistan'ıda kattığımız zaman BÜYÜK BİR KAOS, BÜYÜK BİR FIRSATA dönüşür ki; dönüşme sürecinde olduğunu izliyoruz, dileriz aksamaz veya aksatmazlar. Aslında bu durum öncelikle ABD için AB ye alternatif bir oluşum olarak çok önemli olduğuda gerçektir. Güzellikler diliyorum.

Kadri KANPAK 
 15.10.2009 22:22
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 105
Toplam yorum
: 193
Toplam mesaj
: 38
Ort. okunma sayısı
: 3846
Kayıt tarihi
: 05.11.08
 
 

İ. Ü. İktisat Fakültesi Uluslararası İlişkiler 1989 mezunuyum. 1993'ten beri uluslararası fındık ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster