Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Haziran '18

 
Kategori
Tarih
Okunma Sayısı
2894
 

İşte Türkiye'nin Sömürge Bayrağı

İşte Türkiye'nin Sömürge Bayrağı
 

Güneş batmayan imparatorluk olarak yer yüzüne ahtapot gibi sarılan Büyük Britanya'nın Türkiye için hazırladığı bayrak ortaya çıktı. İngiltere'nin, İstanbul'da göndere çekilmesi planlanan sömürge bayrağının Büyük Britanya bayrağı sol üst köşede duruyor. Diğer alanlarda ise sömürge devletlerinde olduğu gibi Türk bayrağı bulunuyor.

HİLAL VE YILDIZIN TUTULMASI
İngiliz Milletler Topluluğu'nun Gelibolu Çıkarması öncesi bastırdığı mendilde, savaş hatırası için bastırılan diğer örneklerde olduğu gibi savaşın yapıldığı alanın coğrafik çizimler bulunuyor. İngiliz Milletler Topluluğu bayrağı ve ay yıldızı bir araya getiren bu tasarımın üzerinde 'eclipse of star crescent' yani 'hilal ve yıldızın tutulması' yazıyor. Mendilin diğer köşelerinde ise diğer sömürge devletler Yeni Zelanda, Avustralya ve kendi kuvvetlerine ait bayraklar resmedilmiş.

TÜRKİYE DEĞİL CONSTANTINOPLE
Avusturalya, Yeni Zelanda gibi onlarca devletlerin bayrakları nasıl İngiliz sömürgesi olduklarının kanıtıysa, Eğer Çanakkale'de yenilseydik benzer bayrağın bir tanesini de bize vereceklerdi. Hatta ülkenin ismi Türkiye değil, Constantınople olacakmış. Resmi dikkatli incelerseniz orada rahatlıkla göreceksiniz. Özgür olduğumuz için yatıp kalkıp dua etmeliyiz.

ETEM SEVİK bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 37
Toplam yorum
: 4
Toplam mesaj
: 6
Ort. okunma sayısı
: 256
Kayıt tarihi
: 04.05.10
 
 

'Dün kendime seni anlattım' adlı şiir kitabıyla 2008 yılında en iyi şiir kitabı dalında Türkiye 3..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster