Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Nisan '07

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
1432
 

İşte yeni Cumhurbaşkanı

İşte yeni Cumhurbaşkanı
 

Riskli bir yazı biliyorum. Ama uzun süredir yeni Cumhurbaşkanı'nın kim olacağı yönünde kafa patlatıyorum. Sonunda bulmacayı çözdüm. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın planını kavradım. Türkiye'nin yeni Cumhurbaşkanı Abdullah Gül olacak.

Başbakan Erdoğan hiç bir şekilde aday olmayacak. Çankaya'ya çıkmayacak. Şimdi gelelim nedenlere. Öncelikle Recep Tayyip Erdoğan'ın neden bugüne kadar aday olacakmış gibi bir hava yaydı ortalığa derseniz... Çok basit. Eğer sürecin başında aday olmayacağını açıklasaydı AK Parti karışacaktı. Çünkü AKP içinde en az 100 milletvekili Çankaya hayali kuruyor. Erdoğan çok iyi biliyordu ki, "Ben aday değilim" dediğinde bir çok isim öne çıkıp, "Sayın Erdoğan olmuyorsa o zaman ben olayım" diyecekti. Erdoğan kendisi aday olacakmış havası vererek herkesi susturdu.

Erdoğan neden aday olmayacak derseniz bu da basit. Çankaya'da kımıldayamayacağını çok iyi biliyor. Mecburen istemediği atamalara imza atacak. Önüne YAŞ (Yüksek Askeri Şura) kararları gelecek. İmzalamak zorunda kalacak. Oysa Başbakan olarak hep muhalefet şerhi koyuyordu. Erdoğan Çankaya'da olduğu sürece gerilim olacak. Muhalefet onu topa tutacak. O ise tarafsız Cumhurbaşkanı olarak cevap bile veremeyecek, veremez.

Neden Abdullah Gül derseniz, Abdullah Gül hem asker hem muhalefet hem de sivil toplum kuruluşlarının sıcak baktığı bir isim. Ilımlı. Uyumlu bir isim. Üstelik Cumhurbaşkanı'nın daha çok dış politikayla ilgileneceğini düşünürsek Abdullah Gül bu konunun da uzmanı.

Abdullah Gül'ün Çankaya'ya çıkması AKP tabanını da sevindirecek. Çünkü eşi türbanlı. Erdoğan, "Bakın ben makam mevki meraklısı değilim. Ama tepkilere de aldırmadım Çankaya'ya dindar bir Cumhurbaşkanı gönderdim" diyecek.

Erdoğan ve Gül sıkı arkadaş. Kader arkadaşı. Erdoğan onunla gayet uyumlu bir ülke idaresi gösterecek. Bu arada Cumhurbaşkanlığından vazgeçen Erdoğan'ın oyu da artacak.

Şunun şurasında bir iki güne kadar Cumhurbaşkanlığı düğümü çözülecek. Bu yazımı tarihe not düşüyorum. Bir blog yazarı olarak koskoca köşe yazarlarının cesaret edip Cumhurbaşkanı şu olacak diyemedikleri bir ortamda tahminim doğru çıkarsa havamdan geçilmez artık.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Dedikleriniz ne yazık ki doğru çıktı... Yalnızca tam olarak gerçekleşmedi... Keşke haksız çıksaydınız.... Bloglarınız Daim Olsun... Saygılar...

Nonethelessh 
 14.08.2007 12:39
Cevap :
Senin de öyle olsun None. İyi ki bizimlesin yahu.  14.08.2007 13:43
 

Sana kırmızı kurdeleli bir takdir belgesi, bir de altın madalya hazırladık bekliyoruz. Nerelerdesin? Bak hedefi on ikiden vurdun. İnsan bu fırsatı kaçırır mı? Herkes kutladı cumhurunu sen yoksun ortalıkta! Yoksa hava mı atıyorsun bir yerlerde... Ya da madalya törenlerinden zaman mı kalmıyor bloğa uğramaya. Tabii sen ünlüsün artık. En doğru tahmini yapan dünyanın ve uzayın en nişancı blog’ cusu olarak. Markan tescillendi. Havandan da geçilmez artık:)))

Ayrıntıda gezinmek 
 25.04.2007 5:02
Cevap :
Pek de bildik falan gibi övünmek doğru değil. Mütevazı olalım. Sevgiler.  25.04.2007 14:13
 

Tahmininiz doğru çıktı. Kutluyorum..

Nilgün Akad 
 24.04.2007 23:01
Cevap :
Sağolun abartmayalım. İyi ki varsınız. Sevgiler.  25.04.2007 14:14
 

tahmininizde ilk ayak tuttu. tebrikler. bakalım 2. ayakta neler olucak.

beenmaya 
 24.04.2007 14:26
Cevap :
İkinci ayak seçilmesi ise o iş bitti çoktan.  25.04.2007 14:14
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 179
Toplam yorum
: 1563
Toplam mesaj
: 289
Ort. okunma sayısı
: 2506
Kayıt tarihi
: 21.01.07
 
 

Barışa ve kardeşliğe inanıyorum. Türkiye'nin yaşadığı tüm sorunların kardeşlikle çözümlenebileceğ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster