Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Şubat '07

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
907
 

İstedik, yayından kaldırıldı

İstedik, yayından kaldırıldı
 

İlkokulda beş yıl and içtim (Bizim zamanımızda metin biraz daha kısaydı ama özü aynıydı)

Türküm, doğruyum, çalışkanım. İlkem, küçüklerimi korumak, büyüklerimi saymak, yurdumu, milletimi özümden çok sevmektir. Ülküm; yükselmek, ileri gitmektir.
Ey Büyük Atatürk! Açtığın yolda, gösterdiğin hedefe durmadan yürüyeceğime and içerim. Varlığım, Türk varlığına armağan olsun. Ne mutlu Türküm diyene!

Küçüklerimi koruyacağıma and içtim. Yurdumu, milletimi özümden çok sevdiğimi haykırdım. Ben bu andı her sabah inanarak söyledim ve hala bağlıyım. Bu değerlerime zarar verecek herşeye karşı çıkmak görevimdir. Hiç kimse bu değerlerin kendi tekellerinde olduğunu düşünmesin.

Günlerdir dizinin kalkması ve kalkmaması için çok şey söylendi, yazılar yazıldı, ben de yazdım (1).

Milliyet Gazetesi biraz önce gün boyunca süren anketini sonlandırdı ve gün boyunca yaklaşık aynı seyreden sonuçlar açıklandı:

"Kurtlar Vadisi Terör Dizisi yayından kaldırılsın mı?" anketimize 762 bin kişi katıldı. Anketimize katılanlardan 640 bin kişi dizinin yayından kaldırılmaması yönünde oy kullandı. Dizinin yayından kaldırılmasını destekleyenlerin verdikleri oy sayısı ise 122 bin oldu. (2)

Anket her IP numarasına bir oy hakkı verdiği için manüpülasyon olanaksızdır. Ancak profesyonel olanların birşeyler yapma şansı vardır. O nedenle anket sonuçlarının güvenilir olduğunu düşünüyorum.

762 bin oyun 640 bini dizinin yayından kaldırılmaması için oy kullanmış, bu da yüzde 84 ediyor. Ve yalnızca yüzde 16 benim gibi oy kullandı. Azınlık kaldırılsın dedi ve azınlığın dediği oldu. İşte demokrasi budur, doğru olanı azınlık da istese yapılmalıdır.

Yüzde 84’lük ezici çoğunluğun anlamı çok büyük. Akil insanların bunca tepkisine karşın böylesine bir çoğunluk bu kadar büyük bir tutku ile diziye bağlıysa ciddi bir tehlike var demektir. İşte bu tutku diziyi toplum için tehlikeli hale getiren. Gençler için kötü örnek olacak bir karakterin idol olacak şekilde sunulması sorun olan. Yoksa orada anlatılanlardan, gerçeklerden hiçbirimiz rahatsız değiliz. Bizim rahatsız olduğumuz liselerde her sınıfta birkaç Polat Alemdar olması ve bu Polat Alemdarlara tutkun genç kızlar. Sonra daha çok Polat Alemdar. Türkiyemiz Polat Alemdarın benzediği kişilerden çok zarar gördü.

Dizinin kaldırılması çok yerinde bir karar oldu. Bunun için konuya önem veren RTÜK’ü ve zoraki de olsa duyarlı davranan Show TV’yi kutluyorum. Yapımcı şirketin bu diziye karşı çıkanları hedef alan açıklamasını ise kınıyorum.

(1) Milliyet Blog:
http://blog.milliyet.com.tr/Blog.aspx?BlogNo=24442

(2) Milliyet:
http://www.milliyet.com.tr/2007/02/15/son/sontur03.asp

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhaba Aydın Bey. Dün şirkette tam da bu konu açıldı -ben de aynen sizin gibi düşünüyorum- ama bir türlü anlatamadım ne demek istediğimi. Bizim savunduğumuz nedenler dizinin yayından kaldırılmasına yetmezmiş, içeriği çok bilgi vericiymiş. Tamam ona lafım yok zaten, ama Polat Alemdar'ın bu kadar idol haline getirilmesinden dolayı çok rahatsızdım, dizi ne kadar aydınlatırsa aydınlatsın insanları. Gayet yerinde bir karar oldu, her ne kadar geç kalınsa bile. Sağlıcak ile kalın...

Ekinoks 
 17.02.2007 16:45
 

Ama... sadece zarar veren bu dizi miydi? Amerikadan gelenler çok mu sevgi aşılıyor??? Ya da benimde inandığım olması gereken %1'in hakkının %99 arasında korunması temeli sadece bu dizi için mi uygulanmalı??? Evet zararlı kabul... Ama yukarıdakilerin menfaatlerine ters düşecek bir şey olduğu için... Bu ülke yararına değil yani ;) Hafif uyanık olmak ve görülenin arkasına bakmak gerek... Kusura bakılmasın, kimseyi kutlayamıyorum... Onca abuk sabukluğun arasında "yanlışlıkla" doğru bir şey çıkması bir anlam ifade etmiyor bana... Sevgiyle...

Barış 
 16.02.2007 23:25
 

Bu dizinin ne olacagi, gecmis bolumlerinden belliydi. Reklam ve rating amacindadir. Baska bir amaci yoktur. Gercekleri bana anlatacak Polat Alemdar'dan baska adam mi kalmadi Turkiye'de? Saygilar

Tuba 
 16.02.2007 12:34
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1735
Toplam yorum
: 2342
Toplam mesaj
: 230
Ort. okunma sayısı
: 2403
Kayıt tarihi
: 22.09.06
 
 

27 Mart 1959'da İnebolu Yeşilöz Köyünde doğdum. Yeşilöz Köyü İlkokulu, Yeniyol İlkokulu, İnebolu ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster