Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Aralık '09

 
Kategori
Kişisel Gelişim
Okunma Sayısı
283
 

İstemediğiniz alışkanlıklarınızı değiştirmek için standart zaman dilimleri belirlemeyin.

Alışmışım bir kere demek çok kolaydır. Acaba alışkanlıklarımıza bizi iten sebep, alternatiflerle kafamızı karıştırmak istememek ve sade yaşam isteği midir ? Bize sunulan seçeneklerden ibaret bir yaşam sürdürmek mi yoksa kendi alternatif seçeneklerimizi oluşturabilmek için verilen çaba, vurgulanması gereken önemli sorulardan birisi.Kilolarından şikayet eden birisi , buna dur diyebilmek için mutlaka yarın sabah, haftaya yada tatil dönüşü gibi alışılmış cevaplara başvuracaktır. Burada varmak istediğimiz hedef şimdiki anı değil, geleceği yansıtmaktadır. Yani aldığımız kararları şimdi uygulayamayacağımıza inanıyoruz ve zaman dilimi olarak belirli ama o gün geldiğinde istek ve azmimizin belirsiz olacağı bir duruma odaklıyoruz kendimizi.

Bu bir irade savaşı, istemediğimiz alışkanlıklarımızı sona erdirmek için kendimizle didişiyoruz. Burada kendimizi sevmediğimiz sonucuna da varabiliriz diye düşünüyorum ister istemez. Kendimize bilerek zarar vermeye devam ettiğimiz alışkanlıkları hemen şimdi durdurmak yerine onlara gelecek bir zamana kadar tölerans tanıyoruz. Bu sayede de bir sonraki zamana kadar alışkanlığımızı devam ettirelim.

An'ı yaşamak çok önemli bir kavramdır. Hissettiklerimiz An'a aittir. Düşüncelerimizin değişimi, geleceğe bakış açımızı belirleyen her kavram An içerisinde zihnimizde gerçekleşir ve onu kabulleniriz. O halde alışkanlıklarımızı neden aynı An içerisinde sonlandırmayalım ? Kendinizdeki değişimin farkına varmıyor olabilirsiniz. Dünyanın kendi etrafında dönmesi ile gündüzler ve geceler oluşuyor ise bizde hem fiziken hemde zihnimizdeki düşüncelerin değişmesi sonucu farklı kararlar alarak kendimizi yeniliyor ve değişiyoruz.

İstenmeyen alışkanlıklarımızı da sona erdirecek olan bu An kavramıdır. Ben şu an sizlere bu satırları yazarken, kaç kişinin bunları okuduktan sonra farklı düşüncelere gideceğini düşünüyorum. Bunları okuduğunuz An'ı düşünerek yazıyorum. Sanki siz okumadan 1-2 dk. önce yazmışım gibi. İstenmeyen alışkanlıklarınız yada hedeflediğiniz istekler için de bu An'ın kymetini bilin ve ona göre kararlar alın. Kendinizi zorladığınız her An ileride size günlerce zaman kazandıracaktır. İçinizdeki benliğinize kulak verin. Gelecekte olmak istediğinize değil şimdiki halinize odaklanarak kendinizi şimdiden itibaren değiştirmeye başlayın. Bu da alışkanlıklarınızın aslında kayıtsız kalarak hiçbirşey yapmamanızdan dolayı süre geldiğini kabul etmek olacaktır.

Konu başlığında belirttiğim örneği konuşacak olursak. İnsanoğlu'nun diline bir kere pelesenk olmuş, verilen sözler; yarın yaparım, sabah kalkınca ilk işim bu olacak gibi klasik cümlelerle ifade ediliyor. Kendimize dürüst olmayı seçelim. Kazanmayı seçelim ve kendimiz için vakit ayıralım, gerekirse alarmımızı geceyarısına , sabaha karşı bir vakte kurarak sadece bu hedef için kendimizi nasıl şartlandırdığımıza bakalım. Bunu yapabilmeniz bundan sonrası için size inanılmaz bir kararlılık ve cesaret getirecektir. Kendiniz için An'ı doyasıya yaşamak. İster alışkanlıklarınızdan kurtulmak için isterseniz kendinizi dinlemek için.
Yazan: Turgay GEZİCİ
Diğer Yazılarım : www.bilincalti.com

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 98
Toplam yorum
: 22
Toplam mesaj
: 7
Ort. okunma sayısı
: 409
Kayıt tarihi
: 11.12.09
 
 

1977 İstanbul doğumluyum. Web Tasarım ve Bilişim Danışmanlığı yapmaktayım. Uzun yıllardır ilgi du..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster