Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Nisan '07

 
Kategori
Tarih
Okunma Sayısı
3350
 

İstemezuk

Osmanlı'dan günümüze süre gelen bir hastalıktır bu İSTEMEZUK. İşimize gelmeyen veya hoşumuza gitmeyen her şeye karşı İSTEMEZUK diye tepki veririz. Avrupalılar, Osmanlılar'dan aldığı bilim ve tekniği geliştirerek medeniyet ufuklarına doğru yelken açmışken, biz ise hala yerimizde sayıyorduk.

Osmanlı Devletini yöneten bazı devlet adamları Batı Medeniyeti'ne adapte olmak için çaba sarf ederken, karşılarında hep İSTEMEZUKçular'ı bulmuştur. Kişisel menfaatler ve taassupluk Osmanlı'nın başına bela olmuştur.

Savaş meydanlarında Osmanlı askeri kılıç sallarken, Avrupalı askerler ise dakika'da 200-300 mermi atan tüfek (ateş kusan borular) ile dakikada yüzlerce askeri yere seriyordu. Bu gerçekleri gören devlet adamları, ne zamanki bu modern silahları almaya kalkışmışsa karşılarında hep bu İSTEMEZUK'çuları bulşmuşlardır. "Niye istemezsunuz?" diye sorulduğuna; "Peygamberimiz bunu kullanmamıştır. Kullanmak sünnet'e uygun değildir" diye ahkam keserlerdi. Hatta bazıları hızını alamayarak "Avrupalı keferelerin icadını kullananlar kafir olur. Bu nedenle İSTEMEZUK."

Avrupa bilim, fen ve teknoloji'de baş döndürücü bir hızla ilerlerken, biz hala 6. yüzyıldaki kırıntılarla kendimizi avutuyorduk. Dünyadan bi haber yaşayan ulema sınıfı, köhneleşmiş Yeniçeri ocağı, "Melekler dişi mi yoksa erkek mi?" diye tartışan ve buna bir çözüm yolu aramaya çalışan medrese ile onun etrafında nemalanan softalar... Hepsi de İSTEMEZUK takımından idiler. Üç kıtaya hükmeden zavallı Osmanlı, bu İSTEMEZUK güruhüna her seferinde boyun eğermiş. Bu boyun eğiş, Osmanlı'nın yıkılışına dek sürmüştür.

Günümüzün moderin Türkiye'sinde de bu İSTEMEZUK'çular birden bire hortladı. Bu İSTEMEZUK'çular her şeye karşıdır. Laiklik İSTEMEZUK. Demokrasi İSTEMEZUK. Gayr-ı müslim İSTEMEZUK. Bizden başkasını İSTEMEZUK. İSTEMEZUK... ve İSTEMEZUK...

Bu İSTEMEZUK'çular korkarım ki, bir gün Türkiye'nin de sonunu Osmanlı Devleti'ne benzetirler...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sayın Ali KAZAN, ilgin için teşekkür ederim. Sayın Matilla; yazının sonunu kasıtlı olarak eksik bıraktım. Amacım, bu yazıyı okuyanların son kısmı kendilerinin tamamlamasını istedim. Ayrıca bu yazı aslında çok uzun olacaktı. Bu yazının devamını ikinci bölüm olarak yazacağım. Öneri ve yorumun için teşekkür ederim.

Necattin KÖKTEN 
 01.05.2007 21:28
 

Halkımızın ne istediğini, yapılan her seçimde görmekteyiz. Halkın iradesinin de, nasıl " İstemezük " denilerek yok edildiğini de görmekteyiz. Sizin de belirttiğiniz gibi, bilimi bizden alıp ilerleten Avrupa, özellikle 16.yy'dan itibaren bizi yakalamış ve ileriki dönemde de geçmiştir. Yüzyıllarca aynı topraklarda bir arada ve huzur içinde yaşadığımız insanlarla, son dönemlerde yaşadığımız " Körüklenen " sorunlar, bu topraklar üzerinde çeşitli emelleri olan insanların büyük etkisini düşündürmektedir. Anadolu'ya geldikten sonra kendimize tarih boyunca referans aldığımız değerler; " İlimi Çin'de de olsa almak ", " Kadın - erkek tüm insanların ilim öğrenmesinin zorunluluğu " ve " İnsanların bir arada, huzur içinde yaşaması " temelindedirler. Bundan uzaklaşmak, insanların hatasıdır ve bunun bedeli hepimizin takdir ettiği gibi ödenmektedir. Yazınız için teşekkürler...

Ali Kazan 
 28.04.2007 10:39
 

Çok güzel bir konuya değinmiş ve işlemişsiniz. Ancak ne var yazınızın sonuç bölümünde hortlayan istemezukcuların kimler olduğunu konusunu biraz muallakta kalmış gibime geldi. Örneğin "demokrasi" yi veya "laikliği" kimlerin istemediğinin belirtilmesi çok daha iyi olurdu. Çünkü ülkemizde maalesef herkes laikliği ve demokrasiyi istiyormuş gibi görünüyor ama her biri onu kendi işine yaradığı şekilde algıladığı için kimin demokrasiden ve laiklikten yana olduğu maalesef belli olmuyor. Aslında bu günkü durumu yeniçeri ocağı ile karşılaştıracak olursak, şimdilerde "istemezuk"çulardan değil, daha çok "isteruz" "ama bizim istediğimiz gibi olursa" cıların varlığından söz etmek daha doğru olur gibi görünüyor. Ama genede güzel bir yazı elinize sağlık. Saygılar

Matilla 
 28.04.2007 9:47
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 10
Toplam yorum
: 6
Toplam mesaj
: 8
Ort. okunma sayısı
: 995
Kayıt tarihi
: 09.06.06
 
 

Üniversite mezunu olup çeşitli devlet kadamelerinde çalıştım ve halen çalışmaktayım. Nereli olduğ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster