Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Ocak '14

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
1258
 

İstenilen CHP nihayet yaratıldı

İstenilen CHP nihayet yaratıldı
 

İstenilen CHP _ mustafa yener


Varlığı cumhuriyetin ilanından önceye dayanan, Türkiye’nin en köklü partisi. Cumhuriyeti kuran ve o cumhuriyeti koruyup kollama misyonunu günümüze kadar taşıyan bir parti:

Cumhuriyet Halk Partisi, yani CHP…

Fakat böylesi köklü bir tarihe sahip olmasına, ‘cumhuriyeti kuran parti’ olmak gibi şanlı bir unvan taşımasına, üstelik de ‘cumhuriyeti koruyup kollama’ gibi yüce bir misyonu temsil ediyor olmasına rağmen, bu büyük parti hiçbir zaman halktan hakkı olan teveccühü görmeyi başaramadı. 

Elbette CHP’nin de eksikleri gedikleri vardı. Elbette hataları, yanlışları vardı. Deyim yerindeyse, uzun yıllar boyunca bütün değerler lekelenmiş, bütün kurumlar çürütülmüş, kirlenme her yana yayılmıştı. Bu kirlenmeden elbette o da etkilenecek, kendi payına düşeni elbet o da alacaktı. Dolayısı ile tıpkı diğerleri gibi CHP’de pir u pak değildi.

Lakin bütün ülkeyi bir çamur deryasına çevirmiş olan bu kirlenmede en az sorumluluğa sahip olan, dolayısı ile de en temiz partilerden birisi yine de CHP’dir. Çünkü CHP, oldukça uzun süren bu kirlenme süreci boyunca tek başına bir tek kez bile iktidar yüzü göremeyip, yıllarca iktidardan uzak kalan bir partidir. Nasıl ki başarıları sahiplenmek iktidarlara kalıyorsa, başarısızlıkların, yolsuzlukların, kirlenmelerin sorumluluğunun da iktidarın üzerinde olduğu, iktidar yüzü göremeyen bir partiye yüklenemeyeceği açıktır.

CHP’nin iktidara hasret kalma sebebinin kirlilik falan olmadığı zaten bellidir. Tam aksine; yakın tarihimize şöyle kısaca bir göz atmak bile, CHP’den çok daha kirli olduğu her halinden belli olan partilerin halktan büyük bir teveccüh görüp, kolayca iktidara uzandığını görebilmek için yeterli olsa gerek.

Öyleyse CHP’nin halkla bir türlü bütünleşememesinin, onlardan gerekli ilgi ve desteği alamamasının sebebi nedir dersiniz...?

İşte bu soru ve bu durum, sadece CHP’lileri değil, CHP ile ilgisi bile olmayan iktidar destekçisi liberalleri ve hatta bizzat iktidar yandaşlarını bile, özellikle de son yıllarda çok yakından ilgilendiriyordu. İktidarın sefasını sürmeyi bırakıyor, CHP’nin bu içler acısı haline bakıp bakıp ağıtlar yakıyorlardı.

Sadece büyük medya kuruluşlarından söz etmiyorum. Belli başlı blog sitelerinin, mütevazı blog arşivleri bile sözlerime tanıklık etmek için yeterlidir. Sol kültüre sahip düşünce insanları ve sosyologlar bu konuda aciz kalırken, sol ile ilgisi bile olmayan, hatta AKP’yi desteklediği çok belli bazı blog yazarları CHP’ye kurtuluş reçetesi yazıyordu.

İşkembeden değil, yakın bir tarihte lazım olacağı düşüncesiyle o blog yazılarından özetlenmiştir şu eşsiz ifadeler:

“CHP sadece laiklerin ve elitlerin partisi mi olacak yoksa halkın partisi mi olacak..?”

“CHP özgürlükçü bir parti mi olacak, yoksa ulusalcılığın esiri mi olacak..?”

 “CHP kafatasçıların partisi mi olacak yoksa barış ve kardeşliğin partisi mi olacak..?”

“Kılıçdaroğlu CHP’yi yenileştirecek cesareti gösterebilecek mi, yoksa öcüler Kılıçdaroğlu’nu ham mı yapacak..?

Elbette CHP şu kör olasıca ulusalcılığı, laikçiliği felan bırakıp halkın partisi olmalıydı. Böylelikle son kullanma tarihini doldurmak üzere olan AKP döneminin ardından, halkla kucaklaşabilir, AKP’nin yürütmekte olduğu misyonu devralabilirdi…

Müjdeler olsun; istenilen CHP nihayet yaratıldı..!

Ya sayın Kılıçdaroğlu’da o blogları okumuş, yada parti MYK’sına doldurduğu isimler benzer tavsiyeler de bulunmuş olmalı ki; CHP artık doğru yolu bulmuş görünüyor.

Nitekim, daha düne kadar her fırsatta CHP’ye giydirip, AKP’yi pohpohlayan malum isimler, birdenbire CHP’ye ara gazı vermeye başladı bile.

Cumhuriyeti kuran ve tarihe vurmuş olduğu bu damgaya, taşımakta olduğu o büyük misyona rağmen CHP’yi düşman kuvvetleri gibi gören ciddi bir kitle, bu sefer topluca CHP’ye yönelecek olursa, kimse bana “halkın şaşmaz sağ duyusu”ndan söz etmeye kalkışmasın ne olur.

____________

Mustafa Yener

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Toplam blog
: 57
Toplam yorum
: 73
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1661
Kayıt tarihi
: 29.05.08
 
 

21/12/1966 doğumlu olup Mersin Meslek Yüksek okulu İşletme bölümü mezunuyum. Bir deri firmasında ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster