Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Ağustos '07

 
Kategori
Meslekler
Okunma Sayısı
1107
 

İstenmeden yapılan işler ve kaybolan hayaller

İstenmeden yapılan işler ve kaybolan hayaller
 

Yine kaçtım derslerden. Ömür boyu ders çalışacağımı bilseydim okurdum. Niye öğretmenliğe başladım ki?

Niye olsun, mecburiyetten. Aile, doğduğumuz şehir, ülke ve hayat maalesef bizim seçimimizle olmuyor. Bunlar olmayınca, meslek de bizim istediğimiz meslek olmuyor.

Yol gidiyor, biz yolu takip ediyoruz. Kimileri o yolu jiple geçiyor, kimi uçakla, bizim gibi şansızlar da yürüye yürüye, çıplak ayakla. Oysa ben hala oyun oynamak istiyorum. Hala ip atlamak, hala yerli yersiz ağlamak…

Yakında başlayacak dersler. Benim öğrenmek istediğim o kadar çok şey var ki, bunları yapmadan kimseye bir şey öğretmek istemiyorum. Çünkü öğretmeye başlayınca, öğrenmeye harcayacağım vakit kayboluyor.

Ben yaşamayı öğrenmek istiyorum. Zorla değil, birilerinin yaşamamı istediği hayatı değil, kendi hayatımı yaşamayı öğrenmek istiyorum.

Halbuki ne hayallerim vardı. Müzik her düşümün baş kahramanıydı. Gözümü açıyordum şarkıyla, kapatıyordum şarkıyla. Rüyalarımın bile fon müziği vardı.

Kendimi sadece sahnede rahat hissediyordum, rahattım, mutluydum. Bana bakan binlerce göz beni hiç rahatsız etmezdi. Tam tersi güvenirdim o zaman insanlara. Severdim takdir etmeyi bildikleri için. Alkışlayabildikleri için…

Alto sesimle, belediye konserlerinde, festival yarışmalarında aldığım dereceler, plaketler birikti. Zaman hepsinin üzerine toz serpti. Yıllar geçti. Üniversitede İstanbul’u yazmamın sebebi bile müzikle daha iç içe olmaktı.

Tabi noldu? Lisedeki müzik grubum dağıldı. İstanbul’da istediğim ortam olmadı, yaratamadım, başaramadım. Çok uğraştım, uğraştıkça uzaklaştım, yol uzayıp gitti kendi kendine. Alkışlar sustu, dostlar sustu, sohbetler sustu, şarkılar sustu, ben sustum.

Kulağımda hep çınlayan şu dizeler:

“Artık yeşerecek bir dalım yok
Yağmurlar yağsa da hoş yağmasa da
Üç günlük ömrümü bir günde yitirdim
Yarınlar gelse de hoş gelmese de

Paydos mutluluğa paydos artık
Kaderim gülse de hoş gülmese de”

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Hoşgeldin benim güzel kızım:)) Sevmediğim bir meslekte ben 21 yılımı geçirdim.Ve çok mutsuz oldum.İnsanın hayattaki en önemli seçimiymiş iş ve eş.Neyseki sevdiğim uğraşılar için fırsatlar yaratabildim kendime. Hiçbir şey için geç değildir.Hele senin için.Bir bilsen ne güzellikler bekliyor seni. Yeter ki iste ve heyecan duy.Kucak dolusu sevgiler.

tijence 
 21.08.2007 23:49
Cevap :
canım tijen teyzoşum teşekkür ederim biliyorum senin yaşadıklarını hayat bazılarına gülmüyor ya da gülmüesi gecikiyor biz o gecikenlerdeniz sanırım napalım kader:) bak yine birlikteyiz kaderin iyi yanları da var:)  22.08.2007 20:18
 

Elbetteki hepimiz hayatın her anında hatta hiçbir şey yapmadan sadece durup seyrederek bile bir şeyler öğrenebiliyoruz.Ama bu öğrendiklerimiz acaba ne kadar bizim terchimiz oluyor ya da bunları gerçekten öğrenmek istiyor muyuz hayallerimizde bu mu var? Benim sorguladığım buydu aslında elbetteki bu meslekte olan herkes gibi özellikle özel sektörde çalıştığımız için hepimiz fazlasıyla çaba gösteriyoruz ve gereğini yerine getiriyoruz bu mesleğin.Ancak hayatta herkesin hayalleri farklıdır.Bence yazımı tekrar ancak öğretmen gibi değil de tarafsız bir gözle okursanız siz de bunu farkedeceksiniz ilginize teşekkürler.

jekfer 
 13.08.2007 22:13
 

K.y sanırım senin de dediğin gibi hayırlısı buymuş hoşbulduk teşekkürler:)

jekfer 
 13.08.2007 21:30
 

MB ye goşgeldiniz öncelikle. İnsan hayattan farklı birşeyler bekler ama hayat bambaşka bir yola savurur insanı. Ama en önemliside bizim için hayırlı olan neyse o olsun. Demek ki hayırlı olan buymuş. :)

K.Y. 
 11.08.2007 11:51
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 2
Toplam yorum
: 6
Toplam mesaj
: 3
Ort. okunma sayısı
: 737
Kayıt tarihi
: 04.08.07
 
 

İstanbul Üniversitesi Türk Dili Edebiyatı mezunuyum. Ancak Türkçe öğretmenliğine gelene dek bir çok ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster