Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Nisan '14

 
Kategori
Tarih
Okunma Sayısı
50
 

İster tehcir deyin, ister soykırım, ama bir gerçek

İster tehcir deyin, ister soykırım, ama bir gerçek
 

24 Nisan 1915... TBMM açılmadan tam beş yıl önce...
O gün bir halk zorunlu olarak göç ettirildi bu topraklardan.
O halk Ermenilerdi... 2 bin yıldır bu topraklarla yaşamış, onunla özdeşleşmiş Ermeniler...
 
Ulusçuluk akımının güçlenmesiyle dünyadaki her millet kendi devletini kurmak istedi; onlardan biri de Ermeniler'di.
Ermeniler'in genç nüfusu, saldırganca, azgınca tutumlar sergilemeye başlamıştı, isyanlarının güçlenmesi için. Dönemin İttihat Terakki Partisi hükümetinin baş isimleri Talat, Enver ve Cemal noktayı koymuştu: Ermeni halkı tası tarağı toplanıp göç ettirilecekti, Suriye'ye.
Yani fatura, Ermeni halkının tamamına kesilmişti; evladının suçundan dolayı, baba ceza almıştı.
Bir buçuk milyona yakın Ermeni göç ettirilecekti.
 
Göç konvoyuna girmeye hazırlanan Ermeni kafilelerinin kimi kırk yıllık komşuları, hemşehrileri tarafından öldürüldü; kimi de kırk yıllık komşuları tarafından korundu, göçten kurtulması için saklandı.
 
Bir buçuk milyon kişilik o devasa konvoy, yol boyunca, açlığa maruz kaldılar, isyanlar oldu, çeteler saldırdı, göç konvoyunun koruyucusu askerler ve denetçi memurlar tarafından kafileye kötü davranıldı.
Kafile göç yerine ulaşıncaya kadar, yarısı telef olmuştu.
 
***
 
99 yıl önce gerçekleşen bu acı olayda, iki taraf da suçluydu; ama bugüne deyin, iki taraf da suçunu kabullenmedi, iki taraf da kendini masum gördü, iki taraf da birbirine nefret besledi ve iki taraftan biri olayı sorgulamayı bile reddetti, diğeri daha bugün olmuş gibi nesillerine aktararak intikam tohumlarını diri tuttu.
 
***
 
Türkiye Cumhuriyetinin Başbakanı Tayyip Erdoğan bugün hayırlı bir iş yaptı. 99 yıl önce gerçekleşmiş bu acı olayı andı, yitenlere rahmet, torunlarına taziye iletti.
Gerçekten bu takdirlik bir durumdur.
99 yıl boyunca anılmamış, hatta reddedilmiş bir olay, bugün ilk kez anılmış ise bu teşekkürü hak eder.
 
-Mustafa Yıldırım - 24.04.2014

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Başlarda bende sizin gibi olumlu karşıladım ...sadece 24 nisan yerine 23 nisanda yapmasını anlamadım....Ancak bu günlerde daha çok yazılar çıkıyor.... Kendi vatandaşına taziye diliyemiyen bir şahısın bu konuda devlet ve halk adında taziye dilemsi KESİNLİKLE politik oyundur. Cumhurbaşkanı olabilmesi için Avrupadan ve Abd den kaybettiği desteği geri almak olabilir...

Süleyman Akyürek 
 26.04.2014 7:46
 

Merhaba Mustafa bey...Kin ve nefretle bir yerlere varılmaz...Kurtuluş Savaşı'nda Yunanlılarla "kan gövdeyi götürürcesine" savaştık; onlardan ve bizden binlerce kişi can verdi. Ama, şimdi - bazı fanatikleri saymazsak -dostuz..."Tehcir" olayında da, biraz farklı ama yine de her iki tarafın da yaptığı yanlışlarla bir olay yaşandı. Bu durum nereye kadar devam edecek? Bir şekilde buna son vermek gerekir. Bu son verişte, her iki ülkenin de çıkarı vardır...Bunlardan bana göre en önemlilerinden biri de "Nabucco" projesidir...Sadece bu anlaşmazlık yüzünden bu proje aksamaktadır...Aslında, Ermenistan fakir bir ülke, bu proje sayesinden hem Türkiye hem de Ermenistan kazançlı çıkacaktır...Başbakan'ın bu çıkışını "hadi büyüklük bizde kalsın" şeklinde de olumlu bir girişim olarak karşılanabilir diye düşünüyorum...Selamlar.

cdenizkent 
 24.04.2014 16:50
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 480
Toplam yorum
: 252
Toplam mesaj
: 2
Ort. okunma sayısı
: 642
Kayıt tarihi
: 03.11.12
 
 

Konyalıyım. Edebiyat okudum. Amatör yazar ve şairim. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster