Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Ocak '15

 
Kategori
İnançlar
Okunma Sayısı
1456
 

İsteyen bir yolunu bulur, istemeyen de bir bahane!

İsteyen bir yolunu bulur, istemeyen de bir bahane!
 

Bu yazıda inşallah ‘Cennetin Anahtarı NAMAZ’dan bahsetmek istiyorum.
Cenab-ı Hak Kuran-ı Kerim’inde yetmişten fazla ayette, biz kullarına namazı EM-RE-Dİ-YOR... Evet emir; tavsiye veya rica değil...

“Namazı dosdoğru kılın, zekâtı verin, peygambere itaat edin ki size merhamet edilsin.” (Nur suresi, 56. ayet)

 

 

Peygamber Efendimiz SAV mahşerde kulun ilk sorgusunun namazdan olacağını bildirmiştir. 
 Resulullah SAV buyurdular:
“Kıyamet günü kulun hesaba çekildiği ilk amel namaz olacaktır. Eğer namazları tamsa mesele yok. Namazı tam değilse, kaybedenlerden olur. Şayet farzlarda bir eksiklik varsa, Allahu Teala:

– “Kulumun nafile namazları var mı bakın” der. Eksik nafilelerle tamamlanır. Diğer amellerinden de böyle hesaba çekilir.”
(Tirmizi, Salat: 188)

Hz. Ali (ra) der ki:

– “Allah Rasûlü’ nün (vefatı anında) son sözü “Namaza dikkat edin!” oldu.”

 

 
Namaz kılmamak için nefsimiz -şeytanın teşvikiyle-çok vesvese verir.Evet, uyanık olacağız, o -kötülüğü emreden- nefsi dinlemeyeceğiz.
 
Sevgili Mevlevi yazar Hayat Nur Artıran hocamız nefsi ateşe benzetmiştir. Yani onu kontrollü kullanmamız gerek. Ateşi kontrol edemezsek ısınırken veya çay demlerken evi yakarız... 
 
Mesela, acıktığımızda nefis beyne bir sinyal gönderir; hadi acıktım ya. Biz kontrol altında tutmazsak nefsin esiri olur, yedikçe yer ve çok kilo alırız, tembelleşiriz ve ibadet yapmak zor gelir. 
 
Hayat Nur Artıran hocamız bir sohbetinde de, insan nefsini bir bineğe benzetmiştir. Nefsin her istediğini yaparsak, zamanla ona esir oluruz, diye açıklamıştır.

Nur hocamız, aslında Nasrettin hocanın eşeğe ters binmesini de, bu manada anlamamız gerekir, dedi. Eşeğe ters binmek, nefis bineğinin isteklerine uymamayı temsil ediyor.

Yani kısacası, şeytandan ders alan o kötülüğü emreden nefsi dinlemeyeceğiz. Çünkü, o huzurdan kovulan kibirli şeytan, bizi ibadetten uzaklaştırmak ister ki.....  

Evet dinlemeyeceğiz, nefis çok bahaneler üretir.Vaktim yok, şimdi işim var, işyerinde hoş karşılanmaz, namaz kılacak yer yok, hergün beşer defa kılmak usanç veriyor...

Eğer insanın güçlü bir imanı varsa, bahane üretmek yerine çözüme odaklanır.

 

Güçlü bir imanı elde etmenin yolu (-doğru kaynaklardan- DİNİ) çok kitap okuyup, sohbet dinlemekten ve bol bol tefekkür etmekten geçer.  

Yıllar önce radyoda önemli bir din aliminden şunu dinledim:

“Var mısınız namazlarımızı değişmeye? Sizin o işyerlerinizde zor şartlarda abdest alarak gizli gizli kıldığınız namazlarla, fakirinizin kıldığı namazları değişmeye var mısınız? ... ”

“Ben, sizin gibi abdest alacak çeşme, namaz kılacak yer ve zaman aramıyorum. Sizin o zor şartlarda kıldığınız namazlara, Cenab-ı Hak çok büyük sevaplar yazıyor inşallah... ”

Bu yazı geçen haftaki “Boşuna namaz kılmayalım” yazısının dışındakiler içindir.

Yani hem namazımızı kılalım, hem de güzel ahlaklı olalım inşallah... 
 
 

Celalin Penceresinden

Sündüs Akkaya bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Kişiler kişilere iyilikte ve kötülükte sebep olabiliyor...Tıpkı sizin yazınızın şimdi bana hanelerimi kaldırttığı gibi...İki gündür namazımı astığımın farkındayım, kızım ezan okundukça "anne hoca seni çağırıyor" dediğinde,"tamam kızım " deyipte kılmadığım gibi. Allah sizden razı olsun, şimdi abdest alıp doğru namazımı kılmaya gidiyorum. Sizin içinde dua edeceğim (şu an ki namazıma sebep olduğunuz için) Güzel yazıydı tebrik ediyorum. Bahanelerimiz bizi oyalar, sevabımızdan eksiltir. Allah'tan başka "dost" yoktur. Selam ve saygılarımla.

Sündüs Akkaya 
 11.01.2015 14:06
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 455
Toplam yorum
: 113
Toplam mesaj
: 10
Ort. okunma sayısı
: 689
Kayıt tarihi
: 04.09.12
 
 

1973 Konya Ereğli doğumluyum. Selçuk üni. MYO Elektronik bölümü mezunuyum. 1993'e Friedreich Atak..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster