Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Mart '16

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
1007
 

İstiklâl Marşımızın ilk harfi Berlin'de yazılmış

İstiklâl Marşımızın ilk harfi Berlin'de yazılmış
 

Görsel alıntı


İnsan vücudunun temeli ya sevgiyle, ya da nefretle tesis edilir. Bazıları yüreğini nefretle doldurur, bazıları ise sevgiyle doldurur.

Gerçekler vücut bünyesinde artılar meydana getirir, bünye güçlenir.

Gerçekleşmeyen her hayal vücut bünyesinde eksiler meydana getirir ve vücudu güçsüzleştirir.

Kalp, gönül, cesaret, korkusuzluk, yüreklilik, yiğitlik, mertlik, doğruluk gerçeklerin eseridir.   

İstiklâl Marşımızın ilk kelimesi Avrupa’nın göbeği Berlin’de yazılmış.

Vatan Şairi Mehmet Akif, 1915’te dönemin istihbarat örgütü tarafından görevlendirildiği Berlin’de defterine “Korkma!” diye yazmıştı. İşte o Korkma” ileride yazacağı İstiklal Marşı’nın da ilk kelime olmuş.   

Cehennem olsa gelen göğsümüzde söndürürüz;
Bu yol ki hak yoludur, dönme bilmeyiz, yürürüz:
Düşer mi tek taşı, sandın, harîm-i namusun?
Meğerki harbe giren son nefer şehid olsun.
Şu karşımızdaki mahşer kudursa, çıldırsa;
Denizler ordu, bulutlar donanma yağdırsa;
Bu altımızdaki yerden bütün yanardağlar,
Taşıp da kaplasa âfâkı bir kızıl sarsar,
Değil mi cephemizin sinesinde iman bir,
Sevinme bir, acı bir, gaye aynı, vicdan bir;
Değil mi sinede birdir vuran yürek... Yılmaz!
Cihan yıkılsa, emin ol, bu cephe sarsılmaz.

Türkiye bir çok Avrupa ülkelerinden daha çok Avrupalıdır. 

Angela Merkel Almanya devlet radyosu MDR ye yaptığı açıklamada göçmen krizi rolü nedeniyle Türkiye'nin Avrupalılardan daha çok Avrupalı olduğunu söylemiş. 

Peki, Türkiye’nin AB ye üyeliğine ne diyorsunuz sorusuna ise Angela Merkel, 

“Türkiye AB üyesi olamaz “ demiş.

Orta çağdan kalma tarihi kale meğer ziyaret tepesiymiş.

İki, üç günden beri Van’ın çaldıran ilçesinde “ Ortaçağdan kalma tarihi kale ( Esrarengiz keşif ) bulunduğu” haberler ve görsellerine internet ve gazetelerde yer verilmişti.

Bazı basın ve yayın kuruluşları da duvarları yıkılan kaleyi andırıyor diye duyuruyordular.      

Tabii ortaçağdan kalma tarihi kale bu güne kadar nasıl görülmedi, nasıl tespit edilmedi diye insanlar düşünmeye başladı.

Bu haber dün DHA muhabirleri Osman Bekleyen ve Murat Çağlar’ın görüştüğü yöre sakinleri, bu bölgenin herkes tarafından bilindiğini anlattı. “ Esrarengiz keşif “ denilen taşların kale duvarlarına ait taşlar olmadığını,   her kes tarafından bilinen dilek tutma taşları olduğu bildirildi.

Taş yığınlarının bulunduğu Çilli Mezrası’nda çobanlık yapan Fehmi Baykan, burada Hazal adında bir kadın şehidin mezarının bulunduğuna inanıldığını belirten yöre sakinleri, adakta bulunulup dilek tutulduğunu, her dilek tutanın da bir taş koymasıyla yığınların oluştuğunu anlattı.

Bu bölgede üst üste konulan taşlar var. Bunların bir kısmı 1976 yılında yaşanan Çaldıran depreminde yıkılmış. Daha sonra köylüler yıkılanların yerine yenilerini koymuş.Sözde ziyaret olarak kabul edilen yeri tarihi kale olarak gösterdiler.

Ünlülerimizin gerçek isimleri:  

Bülent Ersoy, Bülent Erkoç, Barış Manço: Tosun Yusuf, Yeliz Yeşilçimen: Naciye, Zara: Neşe Ulaş, Niran Ünsal: Faktma Uludan Canevi Türküsev, Banu Alkan: Renka Bronkavi, Kibariye: Bahriye Tokmak, Asena: Onur Çakmak, Arto: Harutyan Dalga, Fedon: Fedon Kalyoncu, Seda Sayan: Aysel Gürsaçar, Alişan: Serkan Burak.

Gerçekleri saklasak kilit vursak, hapishanede tutsak etsek dahi gün gelir kilit açılar, tahliye olurlar. Hayaller mağlup olur.  

Gerçekleri toprağa gömsek toprak gerçekleri korur, tekrar yeryüzüne gönderir. Gerçekler galip gelir. Mehmet Akif'in gerçekleşen hayali. 

Angele Merkel’in gerçek olmayan açıklaması, Van’da orta çağdan kalma tarihi kalenin hayali haberi, Ünlülerimizin göze girmek için sakladıkları gerçek isimleri, sizce de düşündürücü değil mi?

Kıymetli okurlarımıza saygılar sunuyorum.

Mehmet BURAKGAZİ / MERSİN

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Değerli kardeşim, gerçekler saklanamaz, saklanabilse de bir zamana kadar sonra yine açığa çıkar. "KORKMA" İstiklal marşımızın ilk kelimesi, bununla ilgili bilgi için teşekkürler, selamlar gönderiyorum size ve değerli ailenize...

Yurdagül Alkan 
 19.03.2016 12:05
Cevap :
Kıymetli Yurdagül Alkan: Mehmet Akif'in Almanya, Berlin'de bulunduğu sırada İstiklal Marşımızın ilk harfinin orada hazırlandığı bilgisine sonradan vakıf oldum. Derin duygulara daldım. Vatanından ayrı gurbet ellerde bile ülkesinin geleceğini böyle gerçek manada düşünmesi vatan sevgisinin en güzel işaretidir.Yüce Allah cennetiyle sevindirsin. Hasta yatağında söylediği gibi Allah bu ülkeye bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın.Size saygılar sunuyorum.Tüm ev halkına sağlık ve mutluluk diliyorum.   19.03.2016 17:05
 

İstiklal Marşımızın şairi Mehmet Akif Ersoy'u rahmet ve saygıyla anıyoruz, verdiğiniz bilgiler için de teşekkürler Mehmet Bey.. Gerçekler bir gün mutlaka ortaya çıkar elbette. Yüreğinize sağlık, sevgi ve selamlarımla.

Nermin Ayduran 
 17.03.2016 0:40
Cevap :
Kıymetli Nermin Ayduran: Yüce Allah Mehmet Akif'in mekanını cennet eylesin.İstiklal Marşımızın ilk hazırlığının Almanya/ Berlin'de yazıldığını gerçekten sonradan öğrendim.Gurbet ellerde vatanının geleceğini düşünmek, hayaller kurmak bir başka duygudur.Konuyu bu hasret ve duygular yönünden ele almıştım.Hasta yatağında söylediği gibi " Allah bir daha ülkemize İstiklal Marşı yazdırmasın" Allah kendi gücüyle, kendi kudretiyle bu topluma huzur, güven nasip etsin.Saygılar sunuyorum.Sağlık ve mutluluk diliyorum.  17.03.2016 14:19
 

Mehmet Bey Merhaba,bu yazınızı okumadan önce başkent'in yine kana bulandığını öğrenmiş bulunmaktayım ve ne yazacağımı bilemiyorum biz ne hallere düştük böyle.Çok üzgünüm çok .Allah ülkemizi zalimlerden,iç ve dış düşmanlarımızdan korusun yarabbim.SEVGİLERİMLE.

Şennur Köseli 
 13.03.2016 20:29
Cevap :
Kıymetli Şennur : Evet, yazılacak bir şey kalmıyor, bazıları için belki kalmıştır onu bilmiyorum. Hiç bir şey yazmak içimden gelmiyor.Yine aynı beyanları, aynı kınamaları dinleyeceğiz.Bir türlü köklü tedbirler alınmıyor. Canlar gidiyor, yürekler yanıyor dağlanıyor.Öte yandan bülbüller hiç bir şey yokmuş gibi ötüyor. Saygılar sunuyorum.Size ve kıymetli evlatlarınıza sağlık ve mutluluk diliyorum.   13.03.2016 20:40
 

Değerli Mehmet Bey, yüreğinize sağlık. Dün rahatsızdım biraz okuyamadım şimdi okudum. İstiklal Marşı zor günlerde ve çok ulvi duygularla yazılmış üstad tarafından. Allah ülkemizi iç ve dış düşmanlardan korusun. Saygılarımla

Papatya Tarlası 
 13.03.2016 17:33
Cevap :
Kıymetli öğretmenimiz Papatya Tarlası: Evet, özellikle Mehmet Akif'in yad ellerde bulunduğu bir sırada İstiklal Marşımızın ilk harflerinin yazılması çok derin duygularla ele alınmış.İstiklal Marşımız bir eserden ziyade çok önemli bir buluş diye görüyorum.Allah rahmet eylesin, cennetiyle sevindirsin.Saygılar sunuyorum.Hep sağlığınızı, daima mutluluğunuzu diliyorum.   13.03.2016 19:54
 
Toplam blog
: 608
Toplam yorum
: 7071
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 2114
Kayıt tarihi
: 12.04.12
 
 

Bingöl'de, Baharın son ayında, ikindi üzeri un ambarı (kiler) arkasında, ebesiz, hemşiresiz, Emin..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster