Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Mayıs '10

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
708
 

İstiklal Hadise'si

İstiklal Hadise'si
 

Alıntı.


Müzik otoriteleri, ABD'nin New Jersey eyaletinde gerçekleşen Türkiye - Çek Cumhuriyeti arasında düzenlenen hazırlık maçı öncesinde çıplak sesle İstiklal Marşı'nı okuyan Hadise'yi yerden yere vurdu.

Haber Foto Galeri Türkiye-Çek Cumhuriyeti arasında ABD'nin New Jersey eyaletinde gerçekleşen hazırlık maçı öncesi İstiklal Marşı'nı okuyan Hadise'ye tepki yağdı. İnternette, ünlü popçunun aleyhinde yapılan yorumlar hızla çoğalırken Türkiye'nin ünlü müzik adamları da Hadise'nin yorumunu 'kepazelik' olarak değerlendirdi. Marşı söylerken yer yer detone olduğu ve sesinin yetmediği söylenen Hadise'nin tarafını tutanlar ise 'Belden aşağı eleştiri yapmak haksızlık olur' diyerek ünlü popçuya sahip çıktı.

MÜZİK OTORİTELERİNDEN HADİSE'YE SERT ELEŞTİRİLER
SEZEN CUMHUR ÖNAL-Böyle kepazelik olmaz
Bunca yıllık müzik hayatımda böyle bir post-modern İstiklal Marşı dinlemedim. İstiklal Marşı'nı böyle söylemeye cesaret etmek bile bir insanın karakterini gösterir. İstiklal Marşı kendi ölçekleri ve melodi yapısı içinde söylenmesi gereken bir ulusal marştır. Dünyanın hiçbir ülkesinde böyle bir kepazelik olmaz.

GARO MAFYAN-Performansı karşısında yorumsuz kaldım
Bu bir maçta olabilir, söylenebilir. Ama bu yorum hakkında çok da yorum yapmak istemiyorum. İstiklal Marşı'nın hazırlanmış biçimleri var. Keşke böyle bir marş kullansalardı. Marşlar, belli kurallar içinde söylenmeli. Muhteşem bir koro eşliğinde seslendirilmeli. Solo da söylenebilir ama Hadise'nin performansı karşısında yorumsuz kaldım.

CAHİT BERKAY-Belden aşağı kritik yapmak Hadise'ye haksızlık olur
Notaları doğru veriyor ama kaydırma yapmış. ABD marşı, Amerika'da spor müsabakalarından önce bir solist tarafından seslendirilir. Buna benzer bir çalışma yapmak istemişler. Hadise'nin yaptığı işe çok bağnaz bakmamak gerekir. Sadece yaptığı hafif kaydırmalar yadırganabilir. Ama çok tutucu davranmamalıyız. Kıza belden aşağı eleştiriler yapmak haksızlık. Askeri bir disiplinde söylemek şart değildir. Bir yorum getirmiş buna da öldürücü darbe vurmayalım. Eğer arkasında bir bando olsaydı onun disiplinine girer ve ortaya daha iyi söylenmiş bir çalışma çıkabilirdi. Marşı söylerken yaptığı kaymalar çok ölümcül hatalar değildir. Bir de şu konu var; 77 milyondan operacıları çıkarırsak kaç kişi orada solo olarak bu marşı söyleyebilir ki?

İZZET ÖZ-İlkokul çocukları da böyle söylüyor
İstiklal Marşı'nın genelinde detoneler vardır. Müzikal olarak marşı detone söylemek zorundasınızdır. Bir topluluk olarak bir araya geldiğimizde bile her kafadan bir ses çıkar. Hadise, marşı bozuk olarak yorumlamış. İlkokul çocukları da böyle söylüyor. Kızcağız iyi niyetli olabilir ama ben Hadise hakkında bile daha fazla düşünüp, ona zaman ayırmak istemiyorum.

ATİLLA ÖZDEMİROĞU-Normal şarkıda bile detone oluyor
Performansını izleyemedim. Onun için bir yorumda bulunmam mümkün değil. Ama bir gün televizyonda canlı olarak izlemiştim. Çok fazla detone olmuştu ve beni şaşırtmıştı.

Tepkiler çığ gibi büyüdü
Hadise'nin İstiklal Marşı'nı yorumlamasının ardından internette yapılan eleştiriler de çığ gibi büyüdü.

* Ritm, ölçü hak getire. Dinlediğim en kötü İstiklal Marşı yorumlarından biri.

* Opera, soul, Türk Sanat Müziği kombinasyonu olmuş.

* My Heart Will Go On tadında bir şey olmuş.

* Hadise'nin futbol maçında ne işi var? İlk 5 dakika onu da oynatsaydınız bari.

* Sonuna doğru iyice zenci gırtlağına bağlamış.

* Mehmet Akif Ersoy'un kemiklerini sızlatan bir hadisedir.

* Hiç de güzel seslendirememiş. Birçok yerde detone olmuş, 'e' harflerini de açık söylemiş.

* Marş gibi olmamış, cover yapmış gibi olmuş, albümünden bir şarkı gibi sanki.

* Hadise asker olsaydı, askerliği bitmezdi.

Onlar da seslendirdi
Pop Müziğin güçlü kadın vokallerinden Işın Karaca, iki yıl üst üste Formula 1'in açılış törenlerinde İstiklal Marşı'nı seslendirmişti. Yanlış okuduğu için eleştirilen Karaca, 'Birkaç densiz insandan aldığım -yakışmadı, yanlış okudu- gibi eleştirileri hiç kaale almıyorum. Yakışmadı diyenin Türkiye'de işi yok!' demişti. Sertab Erener de yine Formula 1 açılışında İstiklal Marşı'nı seslendirmiş ve sözlerini karıştırarak yanlış okumuştu.
(Kaynak:Akşam)

Kendi ülkesinin Milli Marşına hakkını veremeyen bir sanatçı düşünemiyorum. Bunun adı Hadise olur, Işın Karaca olur, Sertab Erener olur... hiç farketmez. Yurttaş olup üstüne bir de sanatçı olup marşımızı söyleyemiyorsa biz niye densiz oluyoruz anlamadım!

Bu topraklar kolay kazanılmadı. Uğruna ölündü. Savaşanların arasında çocuklar bile vardı. E siz de zahmet edin de İstiklal Marş'ımıza hakettiği değeri verin de onu gerektiği gibi söyleyin.

Şehitlerimizin kemiklerini sızlatmayın!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Gerçekten de rezalet. Herhalde 20'lerinin başlarında olan kızcağızımızı gaz vere vere şişirdik, patlayacak hale getirdik. Memleket hadisesi oldu. O'nu oraya kim götürdüyse, elbet vardır bir cevabı. Sevgiler..

Ata Kemal Şahin 
 27.05.2010 7:14
Cevap :
Sayın yazarım; cevabı olduğunu sanmıyorum ama elbet vardır bir bildiği (!) Sevgiler :)  28.05.2010 10:23
 

Esmacım, yine Hadiseye şükredelim, Ya, İstiklal marşımızın yarısını unutup yerine oturanlara ne demeli. Sevgi ve saygılarımla.

Enfal Törün 
 25.05.2010 17:32
Cevap :
:) Sayın yazarım, ben onlara kısaca 'YUH!' diyorum. :) Bu arada umarım iyisin. Sevgiler.  26.05.2010 0:01
 

bilmiyorum son bir haftadır televizyon izlemiyorum keza haberlerde buna dahil ama sayenizde haberdar olduğum çok konu var öncelikle bunun için teşekkürler:)(finallere hazırlanıyorum bu sebeple tv den uzak kaldım)ama İstiklal marşımızın hakkıyla okunması ve bilinmesi gerek siz söyleyince şaşırdım doğrusu dizelerin yanlış okunması hele bir sanatçı tarafından bunun yapılmış olması tambir hadise ne diyeyim pes diyorum !

Çöl Rüzgârı 
 25.05.2010 12:31
Cevap :
Sayın Yazarım; her önüne gelene sanatçı ünvanı verildiği için oluyor tüm bu saçmalıklar... :) Bu arada; sınavda başarılar diliyorum. Sevgiler.  26.05.2010 0:06
 

Milli Marşımızı bu şekilde kullanmak Türk Halkına, Devletimize ve Şehitlerimize en büyük saygısızlıktır. Türkçe aksanı bile yetersiz olan insanlara böyle bir görev vermek doğru değildir. Teessüfler.

mehmet akgün 
 25.05.2010 10:48
Cevap :
Sayın Mehmet Akgün; kesinlikle hemfikirim. Sevgiler.  26.05.2010 0:03
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1930
Toplam yorum
: 7351
Toplam mesaj
: 429
Ort. okunma sayısı
: 642
Kayıt tarihi
: 11.11.06
 
 

  Hayatı ciddiye almam, emeği çok ciddiye alırım. Dünyanın en vazgeçilmez üçlüsü; çocuklar, çiçek..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster