Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Mart '13

 
Kategori
Özel Günler
Okunma Sayısı
4995
 

İstiklal Marşı kolay yazılmadı...

İstiklal Marşı kolay yazılmadı...
 

İstiklal Marşımızın yazılış öyküsü:'Milli Direniş' oyunumdan bir sahne...


Kurtuluş ve özgürlük savaşımız, tarihi bir zaferle noktalanmıştı.. Bu zaferi 'Taçlandırması için ' Anadolu İhtilalinin, ruhunu terennüm edecek bir istiklal marşının yazılması için, toplumsal heyecan doruktaydı...

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin, 1920 Yılında aldığı kararla, milletin bağımsızlık aşkını ve ruhunu liyakatiyle temsil etmesi istenen  bir İstiklal Marşı yazılması talebi halka duyurulmuştur. Kazanan şaire de 500 lira ödül verilmesi kararlaştırılmıştı.

Katılan 724 eser olmasına rağmen, arzu edilen istiklal ruhu bir türlü yakalanamamıştı.

Meclisin arzusu üzerine istiklal marşını yazması için Mehmet Akif Ersoy'a teklif götürüldüğünde milli şair, büyük bir heyecanla kabul etmiş; ancak kazanırsa ödül olarak konan 500 lirayı almayacağını, bir hayır kurumuna bağışlayacağını beyan etmiştir.

......

İstiklal Marşını yazdığı gece, kalemi kağıdı olmayan, hasta yatağında ilham geldiğinde, şiirinin ilk dörtlüklerini çakı bıçağıyla tahta duvara kazıyan şairin, sobasına atacak odunu ; sırtına giyeceği paltosu bile yoktu.

İstiklal Marşı'nın yazıldığı 1921 Yılında, yurdumuz, İngiliz, Fransız, İtalyan ve Yunan Kuvvetlerinin acımasız işgali altındaydı. Yunanlıların:''Biz Anadolu'ya medeniyet götürüyoruz.'' Diyerek, tüm dünyada yarattıkları yaygaranın arkasından beşikteki bebeleri bile süngüleyerek Anadolu'nun içlerine kadar sızmak istemeleri, Akif'in derinden feryadına neden olmuş ve İstiklal Marşımızın ilk mısralarında:''Korkma, sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak '' Diyerek Türk Milleti'nin hiç endişe duymamasını belirtmiştir.

Batının ufuklarındaki al renk bir gün sönebilir; ancak Türk Milleti'nin şafak renginde alevlenen al sancağının sönebilmesi için yurdumun üzerinde tek bir ocak kalması; yani Türk Milleti'nin tamamen yok olması demektir. Bu da mümkün değildir.

Çanakkale'de yenemedikleri Türk kudretini müttefiklerimizin mağlup olmalarıyla yendiklerini sanan işgal kuvvetlerinin medeniyet anlayışını :''Tek dişi kalmış bir canavara benzeterek o canavarın ulumasıyla şüheda fışkıran bu toprakların ele geçirilemeyeceğini haykırmıştır. Bağımsızlığın bir ''Hayal ''olduğu korkunç işgal döneminde bile istiklalin yakın olduğuna candan inanmıştı.

12 Mart 1921 Yılında , TBMM'de bizzat, Milli Eğitim Bakanı Hamdullah Suphi Bey tarafından okunan Mehmet Akif Ersoy'un yazdığı İstiklal Marşı, büyük bir coşkuyla kabul edilmiştir.

Türk Milleti şanına yaraşır bir bağımsızlık marşına kavuşmuştur. Atatürk, marşı çok beğenmiş, duygulandığını belirterek: ''Bu marş, bizim inkılabımızı anlatmaktadır. Bunu her Türk Genci coşkuyla okuyacaktır. ''Diyerek şiirde en beğendiği yerin de:''Hakkıdır, hakka tapan milletimin istiklal '' Mısrasının olduğunu özellikle vurgulamıştır.

Yunanlıların, kalabalık bir orduyla Anadolu'nun içlerine kadar ilerlediği yoğun savaş ortamında, İstiklal Marşı'nın beste yarışması açılmış; Yunan ordusunun İzmir'de denize döküldüğü olaydan etkilenen sarayın müzik direktörü, Osman Zeki Üngör, hazırladığı besteyi, Atatürk'e teslim etmiş; Gazi besteyi çok beğenince de 1930 Yılında milli marş olarak kabul edilmiştir. Zeki Üngör Bey Ankara'da kurulan Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası şefliğine atanmıştır.

İstiklal Marşımız, şehitlerimizin kanlarının su gibi aktığı bir günde yazılmış; ordularımızın yedi düvele ders verdiği Zafer Gününde de bestelenmiştir.

Aradan 92 yıl geçmiş... Dile kolay...

Bu topraklarda yaşayan tüm insanların, İstiklal Marşımızı coşkuyla söylemesi ve kendilerinden sonra gelecek olan kuşaklara da aynı heyecanla aktarmak boynunun borcudur.

...........

:''Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın.’’-Mehmet Âkif Ersoy-

  & & & & & & & & & & & & &  & & &

 

Milli Direniş oyunumda rol alan, dostlarım...Bankacı, eczacı, öğretmen... ve daha bir çok gönüllü yurtsever :)

 

Cemile Torun bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sayın Hoca'm, elinize gönlünüze sağlık. Önerdiğiniz yazılarınızın hepsini okudum. İzmir'e döndüğümde kitaplarınızdan ben de edinmek isterim. Sağlıcakla kalınız.

Retor 
 04.03.2014 15:39
Cevap :
Değerli ögretmenim, İzmir'de ayrıntıli gòrüşürüz.Teşekkurler...Saygilar...selamlar.  04.03.2014 16:07
 

Yine çok duygulandım, dualarımla saygımı uyardınız değerli hocam Mesut bey, bir kez de sayenizde, bu eşsiz vatanın cefakar evlatlarına ayrı ayrı Allah'dan rahmet diliyorum,saygılarımla selamlıyorum sizi!..

Cemile Torun 
 18.03.2013 0:25
Cevap :
Saygıdeğer Cemile Hanım,Sizin gibi duyarlı hanımefendiler oldukça,yeni nesillerimizin milli ve manevi değerlere olan saygısı daha da artacaktır. Ecdâdına ahde vefa gösteren ulusların sırtı yere değmeyecektir.Bu vatan için can verenlerin ruhları şâd olsun..teşekkürler...Saygılarımla.  18.03.2013 14:55
 

Erol Bey'e...' Güzel ve anlamlı yorumunuzu okudum ve yanıtladım;ancak teknik bir hatayla uçup gittiler...Böyle hassa bir konuda yazmak,kitaplaştırmak,defalarca sahnelemek,sizin de belirttiğiniz gibi kolay bir iş değil.Geniş bir arşiv taraması ve Milli kütüphane çalışmalarım sonunda 2002 yılından bu yana sahnelenen bu eseri ortaya çıkarmıştım.İstanbula geldiğimde,oyunun CD'sini ve kitabını size takdim etmekle onurlanacağım.Teknik hatadan dolayı özür diler saygılarımı,teşekkürlerimi,selamlarımı sunarım.

Mesut Selek 
 14.03.2013 0:08
 

İstiklal marşı dedin be hocam. Gözüm yine yaşlandı hocam. Ülkemde binlerce kefensiz yatan yiğit bir destan yazmış ve İstiklal Marşına layık bir ulus oluşturmuş fakat bugün insanlar istiklal marşı okunurken ayağa kalkmıyor veya yürümeye devam ediyor. Acaba bu insanlar bu yiğitlerin neden öldüğünü anlıyor mu? Saygılar...

hssensoz 
 13.03.2013 21:36
Cevap :
Dünyanın tüm ülkelerinde,takdirle anılan Kurtuluş Savaşımız ve önderimiz,milli kahramanlarımız,şehitlerimiz,gazilerimiz,uğruna genç yaşta hayatını feda eden vatan evlatları,kendi ülkelerinde de bu saygıyı görmek ister.İçindeki bilinci,ruhu boşaltılıp 'Tuz ruhu' doldurulanlar, asaleti sorgulananlar,hain zihniyetler,nankörler,hazır yiyiciler,mirasyediler ve onların ahvadı bu değeri algılamaktan yoksun olabilirler.Sizler gibi saygın insanlar ve onların evlatları sayesinde bu bayrak yere inmeyecektir.Selçuk Bey,teşekkürler..saygılar..Selamlar...  13.03.2013 23:59
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1521
Toplam yorum
: 9157
Toplam mesaj
: 558
Ort. okunma sayısı
: 1623
Kayıt tarihi
: 23.06.07
 
 

İnsan yontmakla geçti ömr-ü baharı... Güzel ve canlı heykeller yaptı... Kimisinin içi çabuk boşal..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster