Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Şubat '10

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
14759
 

İstiklal marşı okunurken, her Türk evladı saygı göstermeli!

İstiklal marşı okunurken, her Türk evladı saygı göstermeli!
 

İstiklal Marş’ımız, taşıdığı ruh ve verdiği güç ile Türk toplumunda milli kültürün korunup aktarılması ve kendini yenilemesi konusunda önemli bir misyona sahiptir. Milli Marşımız sömürgeciliğe karşı ‘’Medeniyet dediğin tek dişi kalmış canavar ‘’ ve ‘’ Benim iman dolu göğsüm gibi serhaddim var ‘’ diyerek mücadele azmini anlatmaktadır.

İstiklal Marşımız aynı zamanda bayrağımızın da simgesi olduğu için, çok kutsaldır. Duyduğumuz her yerde saygı duruşunda bulunmalıyız. Eskiden İstiklal Marşı okunurken, tek bir ses dahi çıkmazdı. İnsanlar araçlarında dahi olsalar, hemen aracından iner saygı duruşunda bulunurlardı..

Lakin şimdi öyle mi?

Bırakın seyir halindeki araçların durmasını, okullarda bile İstiklal Marşı okunurken, öğrencileri susturmak zor oluyor.

Hangi birini anlatayım, İstiklal Marşı okunurken, yolda yürüyen insanlar, salonlarda İstiklal Marşı söylenirken, cep telefonunu kapatmayıp, marşın sonuna kadar müzik çaldıranlar, hatta bazen aracıyla okula gelen velilerin Marşımız okunurken dahi aracının içinde oturduğunu ne yazık ki, üzülerek de olsa gözlemleyebiliyoruz.

Mustafa Kemal Atatürk ülkemizi gençlere emanet etmiştir. Dolayısıyla, her Türk evladının birinci vazifesi, Ata’nın izinden yürümektir.. Bu da onun bıraktıklarını korumakla olur.

Yaşlısıyla, genciyle.. Her Türk evladı, Cumhuriyeti koruyup yaşatmalı, bayrağına sahip çıkmalı, Marşını saygı ile okumalı, her nerede olursa olsun duyduğu anda saygıyla dinlemeli.. Tüm değerlerimize sahip çıkmalı..

Bugün bir millet olarak varlığımızı, bizi millet yapan değerlerimiz sayesinde sürdürmekteyiz. İstiklal Marşımız, içerdiği değerler bakımından milli kültürümüzün omurgasını oluşturan bir yapıya sahiptir. Marşımızın her mısrası, bizlere kimlik kazandıran değerler bütünlüğünü de taşır.

Yazımın başında da belirttiğim gibi, İstiklal Marşımız aynı zamanda, bayrağımızın simgesidir. Bayrağımız rengini şehitlerimizin kanından almıştır. Bizler, göklerde şeref ve şanla dalgalanan bayrağımız sayesinde bağımsız olarak yaşıyoruz ve yaşayacağız.

Unutmayalım bayrağımıza ve İstiklal Marşımıza saygı gösterirken aynı zamanda, Türk Milletini temsil eden, geçmişte bu topraklar uğruna mücadele etmiş şehit ve gazilerimize de saygı göstermiş oluyoruz.

Saygılarımla.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

elinize yüreğinize sağlık hocam...

lim lek 
 16.02.2010 19:45
Cevap :
Sn lim lek, ben teşekkür ederim, konuya olan duyarlılığınızdan dolayı..Saygılarımla.  16.02.2010 21:04
 

Merhaba...Daha önceleri, bayrağa saygı konusunu ele alan bir blog yazmıştım. O blogda şunu özellikle belirtmiştim: Asker uğurlamalarından bir sahne; asker uğurlama konvoyu, araçları ön ve arka taraflarına serilmiş bayraklarla sokak aralarında korna çalarak tur atıyorlar. Araçların birinin önünde, bir delikanlı beline kadar dışarı sarkmış, boynuna bir bayrak bağlamış elinde de bir bira şişesi "en büyük asker bizim asker" diye bağırıyor ve bir yandan da birayı yudumluyor...Bayrağa böyle saygısız olanların, o bayrak eşliğinde söylenen ulusal marşa saygısı beklenebilir mi? Bu arada bayrak kanununa da uymayan yerlerde bayrak kullanılması da saygıyı zedeleyen bir durumdur. Selamlar.

cdenizkent 
 16.02.2010 12:28
Cevap :
Merhaba efendim, ne güzel anlatmışsınız örneği. Böyle saygısızlık yapan insanlardan, marşımıza da saygı beklenmez ama yine de hatırlatmakta fayda var… Bayrak ne anlama gelir, İstiklal Marşına ve bayrağımıza neden saygı duyulur herkes bilmeli…Türk Bayrak Yönetmeliği, (madde-7de; bayrağımıza hiçbir şekilde saygısızlık yapılamaz),,şeklinde belirtilir ve cezası vardır. Sn cdenizkent, ayrıca son paragraftaki uyarınızla birlikte, konuyu bütünleştiren yorumunuz için çok teşekkür ederim. Selam ve saygılarımla.  17.02.2010 18:37
 

istiklal marşıTÜRKLERE mühürdür mühür ounun için insanımız öz gür dür özgür gündeme taşıyana birde teşekkür seviyorsan vatanını saygıyı unutma kanmayalım nan kör kaygısızlara uyarı olsun bu söz varsa saygısızlara istiklalimiz vatanımız her şeyimiz bizim marşımız bekçisidir vatanımızın dinimizin

hulusi soydal 
 16.02.2010 11:35
Cevap :
*** İSTİKLAL MARŞI MÜHÜRDÜR *** Merhaba efendim, söylenecek herşeyi söylemişsiniz, teşekkür ederim katkınıza, saygılarımla .  16.02.2010 21:02
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 289
Toplam yorum
: 626
Toplam mesaj
: 9
Ort. okunma sayısı
: 10709
Kayıt tarihi
: 22.11.08
 
 

Öğretmenlik yapıyorum ve anneyim. Çocukları çok seviyorum. Yüreği sevgi dolu olan insanlara, sela..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster