Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Hikmet Yıldırım KILINÇARSLAN

http://blog.milliyet.com.tr/hkmt72

25 Şubat '14

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
329
 

İşverenler; çalışan sayınız 9 kişi ise bu teşvikten yararlanın!

24 Aralık 2013 günü resmi gazetede 28861 sayılı yönetmelikle kamu kurum ve kuruluşları HARİÇ olmak üzere 10’dan az çalışanı bulunanlardan, TEHLİKELİ ve ÇOK TEHLİKELİ sınıfta yer alan işyerlerine, iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin yerine getirilmesi için sağlanacak desteği KAMUOYUNA duyurmuştur…

Yazımda bu destekten yararlanabilmek için öncelikle 6331 sayılı iş sağlığı ve güvenliği kanununun 7 maddesinin 1-a fıkrasında “a) Kamu kurum ve kuruluşları hariç ondan az çalışanı bulunanlardan, çok tehlikeli ve tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri faydalanabilir. Ancak, Bakanlar Kurulu, ondan az çalışanı bulunanlardan az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinin de faydalanmasına karar verebilir. Hükmü üzerine 28861 sayılı yönetmelikle açıklama getirilmiştir.  

Destekten yararlanabilmek için, Çalışma ve Sosyal güvenlik kurumu tarafından TESCİL edilmiş işyeri kayıtları esas alınmakta ve Sigortalı İşçi Çalıştıran ve Primlerini Düzenli Ödeyenler Destekten Yararlanacağı belirtilmektedir.

TEŞVİKTE DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR:

1)      İşverenlerin destekten yararlanılabilmesi için aylık prim ve hizmet belgelerinin YASAL SÜRESİ içinde Kuruma vermesi şarttır.

2)      İşverenlerin işçilerin sigortalarını kuruma bildirmedikleri tespit edilmesi halinde; tespitin yapıldığı ayı takip eden aydan başlanarak sağlana destekten ÜÇ YIL SÜREYLE faydalanamaz ve kayıt dışı çalışanın işe başladığı aydan itibaren yapılan ödemeler Kurumca yasal faizi ile birlikte geri alınır.

3)      Aynı şekilde Birden fazla işyeri bulunan işverenlere ait işyerlerinde KAYIT DIŞI ÇALIŞANI TESPİTİ halinde ise, gerek tespitin yapıldığı işyeri için, gerekse diğer işyerleri için kayıt dışı çalışanın işe başladığı aydan itibaren yapılan ödemeler Kurumca  YASAL FAİZİ ile birlikte geri alınır ve söz konusu işverenler tespitin yapıldığı ayı takip eden aydan başlanılarak sağlanan destekten ÜÇ YIL BOYUNCA yararlanamaz

DESTEK TUTARI NE KADAR ALABİLECEKSİNİZ?

Yönetmenliğin md/5 de,

(1) Ondan az çalışanı bulunan işverenlere sağlanacak iş sağlığı ve güvenliği hizmet bedelleri işyerinin tehlike sınıfı ve Kuruma bildirilen sigortalı sayısı ile sigortalıların çalıştıkları gün sayısı esas alınarak her bir işyeri için ayrı ayrı tespit edilir.

(2) Tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için sağlanacak iş sağlığı ve güvenliği hizmet bedelinin sigortalı başına günlük miktarı 16 yaşından büyük sigortalılar için belirlenen prime esas kazanç alt sınırının günlük tutarının sırasıyla %1,4 ve %1,6’sıdır.

 (3) Sağlanacak iş sağlığı ve güvenliği hizmet bedelinin tutarı, ikinci fıkrada belirtilen yüzdelerin aylık prim ve hizmet belgesi ile bildirilen prim ödeme gün sayısı ile çarpılması suretiyle tespit edilecektir.

Örnek vermek gerekir ise:

2014 yılı asgari ücret 1071 TL olduğuna göre;

a)Tehlikeli işyerleri Aylık Destek miktarı İşçi başına: 1071 TL x1%1,4=14,99 TL ve işyerinde 9 işçi çalıştırıyorsa ayda 134,91 TL

b)Çok Tehlikeli işyerleri Aylık Destek miktarı işçi başına: 1071 TL x%1,6=17,14 TL ve işyerinde 9 işçi çalıştırıyorsa ayda 154,26 TL

Destek parası alır…

HANGİ İŞVERENLER BU TEŞVİKTEN YARARLANABİLİR !

28861 sayılı yönetmenliğinin md/4 de:

(1) Destekten yararlanacak işyerlerinin tespitinde, Kurum tarafından tescil edilmiş işyeri kayıtları esas alınır.

(2) Destekten Türkiye genelinde ondan az çalışanı bulunan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinin işverenleri faydalanır. Çalışan sayısının ondan az olup olmadığının tespitinde aşağıdaki şartlar aranır:

a) Aynı işverenin Türkiye genelinde birden fazla tescilli işyerinin bulunması halinde, aynı işveren tarafından 31/5/2006 tarihli ve 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi kapsamında Türkiye genelinde tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde çalıştırılan toplam sigortalı sayısı esas alınır.

b) İşverenden iş alan alt işverenlerce çalıştırılan sigortalılar toplam çalışan sayısına dahil edilir.

c) İşyerinde çeşitli nedenlerle ay içinde çalışması bulunmayan ve ücret ödenmeyen sigortalılar toplam çalışan sayısına dahil edilir.

ç) Her bir ayda Kuruma verilmiş asıl ve ek nitelikteki aylık prim ve hizmet belgelerinde kayıtlı sigortalı sayısından, iptal nitelikteki aylık prim ve hizmet belgelerinde kayıtlı sigortalı sayısı düşülür.

d) Ay içinde işe giren veya işten çıkan sigortalılar da sigortalı sayısına dahil edilir.

e) 5/6/1986 tarihli ve 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanununda belirtilen aday çırak, çırak ve işletmelerde mesleki eğitim gören öğrenciler çalışan sayısının tespitinde dikkate alınmaz.

(3) İşyerinin, İSG-KATİP’e kayıtlı onaylanmış ve devam eden iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin verilmesine ilişkin, hizmet sunucusu ile yapılmış bir sözleşmesinin olması şarttır

İşçi sayısının tespitinde aynı işverenin Türkiye çapında mevcut olan tüm işyerlerindeki işçiler ve asıl işverenin işyerinde çalışan alt işveren işçileri de bu sayıda dikkate alınacak.  İşyerlerinin tehlike sınıf farkı dikkate alınmayacak, aynı işverenin Türkiye genelinde az tehlikeli, tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde çalıştırılan toplam sigortalı sayısı esas alınacak. Getirilen bu yönetmenlikle işyerlerinin bölünmesi engellenmiş ve alt işvereni devreye sokarak işçi sayısını düşük gösterme çabaları engellemeyi hedef almaktadır.

BAŞVURU VE DESTEĞİN ÖDENME ŞEKLİ:

Teşvikten sağlanan paradan yararlanabilmek için İşyerinin, İSG-KATİP’e kayıtlı onaylanmış ve devam eden iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin verilmesine ilişkin, hizmet sunucusu ile yapılmış bir SÖZLEŞMENİN olması şarttır.

Yukarıda örnek verdiğim tutarlar üçer aylık dönemler halinde hesaplanır ve Dönem sonundaki tutarlar takip eden ikinci ayın sonunda işverene ödenir.

Şayet Kuruma yasal süresi içerisinde ödenmemiş prim ve prime ilişkin borcun bulunması halinde ise, TESTEK TUTARI ödenmemiş prim ve pirim borçlarına MAHSUP edilir.

ÖNERİLERİM:

1.İŞYERLERİNDE KULLANILAN MAKİNALAR HAKKINDA:

Getirilen bu teşvikle işyerlerinde iş kazası ve meslek hastalığının önlenmesi amacıyla ve sağlıklı ve güvenli bir çalışma ortamı hazırlanabilmesi için devletin işyerlerinde kullanılan MAKİNA VE TEÇHİZATIN yenilenmesi için FAİZSİZ kredi verilmesi gerekmektedir. Verilen bu kredi ile işverenler yeni makine teçhizat alarak ülke ekonomisine olumlu katkılar sağlayabilirler, bu sayede özellikle dış pazarda uygun maliyetler hesaplanarak ülkemize döviz girdisiyle döviz cari açıkların miktarı düşebilir. Örneğin hurda araçlara getirilen teşviklerin bir benzeri belirli bir süre kullanılmış makine ve teçhizatlar içinde getirilebilir.

2.APARTMANLARDA İŞ GÜVENLİĞİ TEŞVİĞİ HAKINDA:

Türkiye’de 2000 yıllarında TUİK in verdiği rakama göre 7.838.675 apartman bulunmakta belki bu sayı 2014 itibarıyla 10 milyonu geçmiş olabilir. Peki bu durumda Türkiye’de doktor sayısı kaçtır derseniz toplamda 118 bin doktorun görev yaptığı ülkemizde 68,952 ‘si sağlık bakanlığında çalışmakta 26,258’i üniversite hastanelerinde 23 bini  ise özel hastanelerde çalışmaktadır. Bu durumda zaten ülkemizde hastalara zor yetişen doktorlar getirilen bu yasa ile hizmet sağlayamayacaktır. Kanaatimce bu uygulamadan  devletin vazgeçmesi gerekmektedir.

KAYNAKLAR:

1. 24 Aralık 2013  SALI    Resmî Gazete   Sayı : 28861

2. http://www.adana-bld.gov.tr/bina-ve-konut-sayisi-sayfa.html

3. http://blog.milliyet.com.tr/tip-bayraminda-kisi-basina-dusen-doktor-sayimiz---/Blog/?BlogNo=353353

                                       -KISSADAN HİSSE-

Hayat bazen insanları, birbirleri için ne kadar çok şey ifade ettiklerini anlasınlar diye ayırır.

(Paulo Coelho)

KILINÇARSLAN Hikmet Yıldırım

hikmetyildirim.kilincarslan@ismmmo.org.tr

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 18
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 11675
Kayıt tarihi
: 12.11.12
 
 

15 seneden beri muhasebe alanında çalışmaktayım, uzmanlık alanlarım vergi ve sosyal güvenlik konu..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster