Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Ocak '07

 
Kategori
İş Yaşamı - Kariyer
Okunma Sayısı
847
 

İsyanım kime?? Empati kurun hadi biraz ben olun!

İsyanım kime?? Empati kurun hadi biraz ben olun!
 

Çalıştığım yer -hastanem- son 7-8 aydır ISO belgesi almak için bir şirketle anlaştı.Şirketten gelen bazı görevliler bizlere önce anketler verdiler.Sonra bu anketlere göre şartlara uygun iyileştirmeler yapılacağını söylediler falan filan. Anketler dolduruldu.Size dönem dönem eğitimler vereceğiz dediler, oh oh iyi dedik. 6 ay oturduk bekledik son bir aya sığdırdılar koca hastane personellerine eğitimleri.Eğitimler de müşteri hizmetleri ve velinimet müşteriler üzerine.Yani sıra bize tabiki gelmedi.Bu eğitimler sırasında da en çok zoruma şu gitti.Ben 1,5 yıldır buradayım ayda ortalama 240 saat çalışıyorum ve 500 ytl maaş alıyorum.Benim çalıştığımın karşılığı 500ytl imiş. Ben bunun fazlasını hakettiğimi düşünmemeliymişim. Çünkü ben zaten üzerime düşeni yapıyormuşum, fazlasını değil. Ayrıca kimse beni motive etmek zorunda değilmiş, ister çalışırmışım, ister çalışmaz gidermişim.Bu kadar insanın bu kadar işin karşılığı bu mudur?Bu nasıl iştir ya. Biz hiç birşey haketmiyor muyuz?Özel günlerde en azından birinde bir ikramiye, bir sosyal aktivite, bir izin...İnanın bu kış hastanedeki herkes grip oldu.Hepimiz çok ağır geçirdik bizim kadar ağır olan hastalarımız vardı ama biz çalışıyorduk. Neden? Sizce neden?

Bu şartlarda çalıştığımız için bizlere süper hemşire diyorum.Çünkü yoktan var ediyoruz.Yoğunlaştımı hastane göz gözü görmüyor mucizeler yaratıyoruz.Şimdi nöbetteyim, 10 hastaya tek hemşire bakıyoruz.Yanlış anlamayın burası devlet hastanesi değil özel sektör.15 saatlik gece nöbetim bitmek üzere.Allah tan işimi seviyorum, insanları iyileşirken görmeyi, onlar için birşeyler yapmayı seviyorum. Yoksa bu şartlarda yapılacak iş değil inanın.Daha saymadığım öyle çok zor şartlar var ki... Burdayız ayrılamıyoruz çünkü hepimiz bir umutla atama bekliyoruz, sıfırdan başka yerde başkalarıyla başlamayı göze alamıyoruz.İşte bugün olur, aman şurda sınava ne kaldı, atama olacak 2 ay sonra biraz daha bekleyeyim sabredeyim diyoruz.Sürünmeye devam ediyoruz.Özel sektörün ağırlığı ne çok çalıştırmasında, ne hastaların parasını başımıza kalkmasında; ben işimi yaparken sırtımı bile yaslayamıyorken ekmek kapıma verimim ne olur benim??

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Türkiye'de gerçek anlamda belge veren bir iki şirket var. Diğerleri dandik. Belgem olsun diyen işyerleri için ki çoğu işyeri sırf göstermelik alıyorlar. Ben Türkiye'de ISO'nun tam çalıştığı bir işyeri göremedim. Belki bana denk gelmedi ama zaten ISO tam çalışırsa iş yürümez:)))). Şartlarınıza gelince, kötüymüş gerçekten. Kayınbiraderimin hastanesi var en az alan 0 km. hemşire 650 alıyor. Şubatta da iyileştirme yapacaklar. ISO 9001-14001 Wrap-6 sigma sertifikaları olan bir insan olarak, bildiğim tek şey var, çalışanı mutlu etmezsen verim alamazsın. Önce personeli mutlu edeceksin. Personel işe gelirken ayakları geri geri gidiyorsa, o işyerinde, verim düşük olur. Tabi siz sağlıkçılar farklısınız. Özveriyle yapılacak bir iş sonuçta. Kendinize iyi bakın.

mahmut inal 
 12.01.2007 0:00
Cevap :
aynı fikirleri taşıyoruz ama ne yazıkki çalıştığım sektör için çalışanın memnuniyetinin pek önemi yok.buraya geliyorsan ya böyle çalışırmışım yada çalışmaz gidermişim bu kadar basit.oysa ben sevdiğim işi sevdiğim sahiplendiğim bir iş yerinde yapmak isterdim.şimdi biri sorsa iyi düşün sürünmek istiyorsan gel çalış diyorum inanın..iki kere düşünün yani gelmeyin buraya:))  14.01.2007 9:07
 

Ne belgesi alısa alsın, bu sömürü düzeni değişiyor mu? Yazık, verdikleri maaşa bakın yaptırdıkları işe bakın!

A y s a n c a 
 08.01.2007 22:46
 

Size gelen eğitimciler yukarıdaki kavramı bilmiyorlarmış ne diyeyim... Kolay gelsin. Sevgiyle...

Barış 
 07.01.2007 20:22
Cevap :
teşekkür ederim valla bende abarttığımı düşünmeye başlamıştım.  08.01.2007 20:07
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 11
Toplam yorum
: 13
Toplam mesaj
: 10
Ort. okunma sayısı
: 607
Kayıt tarihi
: 10.12.06
 
 

Tam bir kova burcu kadınıyım. Çok akıl veririm ama kendime bulamam. Arkadaşlarım hep önceliklidir. Ç..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster