Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Eylül '17

 
Kategori
Hukuk
Okunma Sayısı
346
 

İşyerinde Kavga Nedeniyle Fesih-İşe İade Davası

İşyerlerinde bazen çalışanlar arasında kavga olayları yaşanabilmektedir. Bu durum nedeniyle işverenlerce, işçinin başka bir işçiye sataşması ve işyerinde düzenin bozulması, gerekçesiyle iş akdinin feshedilmesi söz konusu olabilmektedir. Ancak uygulamada bu duruma ilişkin işverence izlenen tutum nedeniyle iş akdinin feshinin geçerli ya da geçersiz olması halleri söz konusu olabilmektedir. Biz de bu hususu işe iade davaları açısından ele alacağız.

İş Kanununun 25 inci maddesinde[1] işverenin haklı fesih sebepleri düzenlenmiştir. Buna göre işçinin, “…işverenin başka işçisine sataşması …” haklı fesih sebebi olarak düzenlenmiştir. Yargıtaya göre; işçinin bu ağırlıkta olmayan davranışları çalışma düzenini bozacak nitelikte ise geçerli fesih nedeni sayılmalıdır. Emsal nitelikteki bir kararda; “Feshe konu olan somut olayda, davacının işyerindeki diğer çalışana eyleminin bulunduğu sabit olup işveren olaya karışan her iki işçiyi de bu olay nedeniyle işten çıkarmıştır. Davacı tarafından kavganın başlatılmadığı bu nedenle feshin haklı değil geçerli nedenle yapıldığı anlaşıldığından davanın reddi gerektiği halde kabulü hatalı olup, bozmayı gerektirmiştir. ” denilmiştir[2].

Görüldüğü üzere Yargıtay, kavganın başlatanı olmama durumunda sataşma olayının söz konusu olmadığı ve bu nedenle de kavgaya karışılmış olsa da bu işçi açısından haklı fesih yapılamayacağını kabul etmektedir. Ancak her ne kadar kavgayı başlatan taraf olmasa da işçinin, karşılık vermesi durumunda iş akdinin işverence geçerli nedenle feshedilebileceği ortaya konulmuştur.

 

KAVGAYA KARIŞAN İŞÇİLERDEN BİRİNİN İŞ SÖZLEŞMESİNİN FESHEDİLMESİ, DİĞERİNİN İSE FESHEDİLMEMESİ FESHİ GEÇERSİZ KILAR MI?

Bu durumda eşitliğe aykırılık nedeniyle iş akdinin feshinin haklı olmadığı kabul edilmekte; ancak söz konusu davranışların işyerinde olumsuzluğa yol açtığı ve feshin geçerli sebeple yapıldığı kabul edilmektedir.

Yargıtay 9. H.D.`nin konuya ilişkin vermiş olduğu kararda; “Somut olayda; davacı ile davalı işverenin diğer bir işçisi arasında meydana gelen kavga olayı sonrasında, davacının iş sözleşmesinin haklı nedenle feshedildiği savunulmaktadır. Tanıklar görgüye dayalı bilgilerinin olmadığını beyan etmişlerdir. Dosya kapsamından kavganın kim tarafından başlatıldığı tespit edilemese de karşılıklı olduğu ve kavgaya karışan diğer işçinin iş sözleşmesinin feshedilmediği anlaşılmaktadır.

Davalı işverenin diğer işçinin iş sözleşmesini feshetmeyerek eşit işlem borcuna aykırı davrandığı ve bu nedenle davacının iş sözleşmesinin feshinin haklı nedene dayanmadığı ortadadır.

Ancak fesih haklı nedene dayanmasa da davacının davranışlarının işyerinde olumsuzluğa yol açtığı ve yapılan feshin haklı olmasa da geçerli nedene dayandığı anlaşıldığından, davanın reddi yerine kabulüne karar verilmesi hatalıdır.” denilmiştir[3].

 

Av. Erdoğan KAYA

İletişim adresi: www.gurselavukatlik.com

 

 

 [1]4857 s. İş Kanunu.

[2]7. H.D.`nin 2016/32691 E. , 2016/21393 K. sayılı ve 19.12.2016 tarihli kararı.

[3]2015/31120 E. , 2016/12799 K. sayılı ve 31.05.2016 tarihli kararı. Benzer yönde olmak üzere Yargıtay 9. H.D.`nin 2016/4157 E. , 2017/1265 K. sayılı ve 07.02.2017 tarihli kararı da söz konusudur.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 190
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 1404
Kayıt tarihi
: 26.06.14
 
 

Avukat ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster