Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Mart '21

 
Kategori
Kişisel Gelişim
Okunma Sayısı
57
 

İt' i İt 'e Kırdırmak !?

Yorgan altından yavaş yavaş insanların beyinlerine pek çok şey kazındı. Kendi milletimizi ele alacak olursak Türk halkı misafirperver, arkadaş canlısı yemez yedirir içmez içirir diye tanımlanan bir millettir. Bunu 21. yy olmasına rağmen hala evlerimizde bulunan ‘’misafir odası’’ kavramıyla açıklamak daha somut olacaktır. Hele ki Aile dediniz mi akan sular durur kardeş kardeşeyse böbreğini bile verir. Peki böyle bir millet nasıl oldu da birbiriyle kanlı bıçaklı oldu?

Düşünelim...Bayram ziyaretleri bitti! Bırakın misafirin evinize gelmesini eğer size biri telefon açıp müsait misin bir şey soracağım? derse bir panik dalgası başlar.

-Acaba bize mi gelmek istiyor insanlar?

-Ev dağınık nasıl toparlayacağım?

-İkram edilecek bir şey var mı?

Demem o ki ; Artık insanlar birbirinden kaçar oldu tabi bunun pek çok sebebi var ama maddi ama manevi ben şuan manevi kısmındayım maddi kısmını da bir ara irdeleriz.

İnsan insandan ne zaman kaçar oldu sorusuna cevap vermek gerekirse ; ihtiyaç duymadığı zaman diyebilirim. Eskiden herkesin birbirine ihtiyacı vardı her anlamda komşu komşunun külüne muhtaçtı artık değil!!!

Çünkü işte burada devreye yorgan altından bize benimsetilen şey ortaya çıkıyor cemaat ve benzeri kuruluşlar. Bunlar bir dönem öyle bir hortladılar ki kimsenin kimseye ihtiyacı kalmadı çünkü bu insanlar ihtiyacı olan insanların her şeyine  yeter oldu.

Maddi sıkıntın var halledilir, çocuğunu okula gönderemezsin hemen himayelerine alırlar okutulur,büyütür ama sizin değil kendi istedikleri mesleğe yönlendirirler. Çocuğunuzu bırakıp evden mi çıkmanız gerekiyor hemen bir hayırsever abla kardeş adı her neyse gelir çocuğunuzun başında koşulsuzca bekler sizin gözünüz arkada kalmaz.

İşte bunlar akraba aile komşu ilişkilerini bitirdi insanlar kendi grupları arasında kendi kendine yeter oldu ve bu gruplara kimseyi dahil etmek istemediler. Kendi çıkarlarına yarayacak insanlar varsa mutlaka değerlendirilir o şekilde gruba dahil olunabilirdi tabi.

Peki ana baba sevgisi kardeşlik ne oldu? yerini yabancılar aldı. İşte buda hükümetlerin iti ite kırdırmak deyiminin bir farklı versiyonudur.

Örneğin A partisi ortaya çıkar! bakarlar güçlenir hükümetin bununla uğraşmaya vakti yetmez hemen karşısına bir B partisi çıkarılır koyarlar bunları boks pistine ne yaparsanız yapın ! Birbirinizle uğraşın ki bizle uğraşAmayın!

Bu sadece particilik için geçerli değil tabi hayatın tüm alanlarında geçerlidir.

Hangi kendince dahi olan insan ortaya attıysa bu fikri çok işe yarıyor sanıyorlar fakat olan kime oluyor kendi halkına. İnsanlar kendi kardeşiyle düşman sırf aynı fikirde değil diye anasını kesen babasını soyan mı ne ararsan doluyor ortalık.

Sonuç olarak Ne kazandık nitelikli insanlar mı ? :)

ETEM SEVİK bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 5
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 67
Kayıt tarihi
: 02.03.21
 
 

Tüm başak burçları gibi, İnsanların her konuda bir fikrinin olmasını severim. Benim de bir fikrim v..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster