Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Eylül '09

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
543
 

İt akıllı, araba akıllı

Türk insanına baktığımda belirgin bir şekilde gözüme çarpan iki özelliğinden bahsetmek istiyorum.

Halk arasında "it akıllı" benzetmesini birçoğunuz biliyorsunuzdur. Bu benzette genellikle çocuklara söylenir. Mahalle aralarında sabah akşam çamaşır ipine bağladıkları sokak köpekleri ile oynayan, nereye gitse yanında köpeği de götüren, yoldan geçen insanlara kasıla kasıla, bağlı olduğu çamaşır ipinden tutarak "Bakın köpeğime!" dercesine gösteren çocuklara "İt akıllı" denildiğini benden 30-40 yaş büyüklerimden çok defa duymuşumdur. Bu benzetmeyi araba tutkunları için de söyleyebiliriz "araba akıllı".

Türkiyede insanlara bakıyorum, birçoğu geçim derdi içerisinde. Ayın sonunu nasıl getireceklerini düşünüyorlar. Fakat arabadan bir türlü taviz vermiyorlar. Ülkemizde benzin fiyatları çok yüksek. Araba fiyatları da düşük değil. Almanyada 60.000TL'ye satılan bir aracı Türkiyede 100.000TL'den aşağıya alamazsınız. Gelin görünki araba satışları kriz falan dinlemiyor. Gazetelerde boy boy, televizyonlarda her saat başı sürekli araba kampanyalarından bahsediliyor. Hayalimizi süsleyecek! yeni modeller Türk insanına sunuluyor. Neymiş, krizden dolayı ÖTV'de indirim yapılmış. İnsanlar bedava dağıtılıyor gibi kuyruklara giriyor, bankalardan kredi çekiyorlar. Trafikteki araç sayısı gün geçtikçe artıyor.

'Araba akıllı' vatandaşlara buradan saygı ve selamlar gönderiyorum. 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

"Sivri Akıllılık" tarihe karışmış.İnsanlar a-kıllılık edip tüketmek için yarışıyorlar. Daha başka akıl türleri de var demek ki. Selamlar sevgiler.

Ş ODABAŞI 
 16.09.2009 9:22
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 175
Toplam yorum
: 75
Toplam mesaj
: 15
Ort. okunma sayısı
: 1557
Kayıt tarihi
: 02.11.07
 
 

İlk,Orta ve Lise öğrenimi TED Kolejinde yaptı. Bilgisayar Mühendisliği lisans eğitiminden sonra E..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster