Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Nisan '16

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
121
 

İtalya’da İbn-i Arabi rüzgarı esti

İtalya’da İbn-i Arabi rüzgarı esti
 

Avrupa’nın her yanında, Avrupa Birliği destekli yürütülen onlarca  projeden biri olan Erasmus+,  gençlerin bakış açılarını geliştirmeleri, evrensel bir yolda ilerlemeleri için tarifi imkansız katkılar sağlıyor. Geçtiğimiz günlerde İtalya’nın Adria kentinde düzenlenen bir uluslar arası toplantı da, bu manada önemli  farkındalığa sahne oldu.

Eğitimci Yazar Ferda Oral’ın gençlere verdiği eğitim, İbn-i Arabi öğretilerini içeriyordu.  Futuhat-ı Mekiyye, Fusus’ul Hikem gibi bilgi hazinesi kitapların yazarı, Avrupalı gençlerin ilham kaynağı oldu.

13. yüzyılın  Şeyhül Ekberi,  aradan 800 yıl, 8 koca yüzyıl geçmesine rağmen, hala ciltler dolusu anlaşılmayı bekleyen satırların yazarı olma özelliğini taşıyor. İbn-i Arabi’yi anlayabilmek derin bir anlayış ve uzun bir farkındalık süreci gerektiriyor. O bir derya, uçsuz bucaksız bir deniz...

Yüzyılın alimleri, arifleri onun manalarını tefekkür ediyor satırlarında… Tasavvuf ehillerinin sohbetlerinde gün geçmiyor ki, İbni-i Arabi adı zikredilmesin. O, ‘’Var zannedilen şeyler aslında vehim ve hayalden ibarettir.’’ diyerek kafaları karıştırmış, idraklerin ötesinde bir manaya işaret etmiştir.  Bu yollarda ilerlemek niyetinde olanların,  aklın yeterli olmadığı, ancak Hak’ tan gelen ilim, irade ve kudretle yol alabilecekleri,  kalbi yolları kitaplarının sayfalarına gizlemiş,’’ Bilmeyen ne bilsin bizi, bilenlere selam olsun.’’ demiştir.

İşte bu sıradışı yaklaşımların, 21. Yüzyılın gençliğine bir rehber olması arzusuyla yola çıkan Oral, gençlerle yaptığı mutluluk temalı çalışmada,  İbn-i Arabi öğretilerinden yararlandı.  Almanya, İtalya, Yunanistan, Letonya ve Litvanya’dan gençlerin  birlikte katıldığı etkinlikte, mutluluğu dışarda değil, kendi içimizde  aramamız gerektiği  vurgusu  Arabi ‘nin görüşleri üzerinden anlatıldı. “keşf” in kalbi inançla mümkün olduğu  ‘’Sen içine dön. Yalnız dışınla meşgul olma. Çünkü cisminle değil ruhunla insansın.’’ Sözüyle desteklendi. Bu tarz eğitimlerin artması ve gençliğin bu bilgilerin ışığıyla aydınlanması niyetiyle, çalışmalarıniçinde yer alan tüm gençlere başarılar diliyoruz.

facebook/Ayperi Ferda Oral

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 101
Toplam yorum
: 95
Toplam mesaj
: 3
Ort. okunma sayısı
: 5934
Kayıt tarihi
: 06.02.13
 
 

Hacettepe Üniversitesi  İngiliz Dil Öğretmenliği mezunu Ayperi Ferda Oral, üstatlardan, Metafizik..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster