Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Şubat '10

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
584
 

İtalya’da İslam Komitesi kuruldu

İtalya’da İslam Komitesi kuruldu
 

Din ahlakı hızla yayılıyor


15 Şubat 2010 / 23:00

İtalya'da, Müslümanları temsil edecek, İslâmi dernek ve imamlar için resmî bir muhatap olmasını amaçlayan 19 kişilik bir komite kuruldu.

İtalya hükümeti, Başbakan Berlusconi’nin talimatıyla nüfusu 1 milyon 300 bini aşan Müslümanları temsil edecek bir yapı kurmak için harekete geçti. İçişleri Bakanlığı, İslâmi dernek ve imamlar için resmî bir muhatap olmasını amaçlayan 19 kişilik bir komite kurdu.

Dine verilen önem hergeçen gün dünya çapında artıyor.Hükümetler de artık bu durumun farkına vardılar maneviyata önem vermeye başladılar.Önceden dine uzak oluşlarıyla tanınan birçok lider artık açık açık Kuran okuduğunu söylüyor.Bu yüzyılda İslam ahlakının tüm dünyaya hakim oluşunu hep birlikte göreceğiz.

İtalya’da İslâm Komitesi kuruldu

İtalya hükümeti, Başbakan Silvio Berlusconi’nin talimatıyla nüfusu 1 milyon 300 bini aşan Müslümanları temsil edecek bir yapı kurmak için harekete geçti. Ülkedeki İslâmî dernek, ibadet yeri ve imamlar için resmî bir muhatap olmasını amaçlayan İçişleri Bakanlığı, 19 kişilik bir komite kurdu. İçişleri Bakanı Roberto Maroni, oluşuma “İtalyan İslâm Komitesi” adını verdi. Sabah Gazetesinde Yasemin Taşkın imzasıyla yayınlanan habere göre, komitenin içinde imam, gazeteci, hukukçu, akademisyen ve dernek temsilcileri bulunuyor. Komite, daha çok İtalya’daki Müslümanların problemlerinin tartışıldığı bir düşünce kuruluşu gibi hareket edecek. Milano merkezli “İtalyan İslâm Dini Topluluğu”nun (Co.Re.Is), 50 bin kayıtlı üyesi, 7 bölgede 10 merkezi var. Komiteyi destekleyen Co. Re. Is’in sözcüsü Yusuf Di Stefano, İtalya’daki Müslüman topluluklarının, bir başka ülkenin temsilciliğini yapması ve sahte imamların kontrolsüzce artması tehlikesine değindi. Öte yandan, “İtalya’daki İslâm Organizasyonu ve Toplulukları Birliği” (UCOII) adlı kurum ise, bu komitenin “kontrol amaçlı” olduğunu düşünüyor. Yaklaşık 100 bin Müslümanı temsil eden UCOII, yine de oluşuma engel olmayı düşünmediklerini belirtti.

KAYNAK:http://www.risalehaber.com/

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 145
Toplam yorum
: 27
Toplam mesaj
: 7
Ort. okunma sayısı
: 1278
Kayıt tarihi
: 08.11.09
 
 

Dünyaya sevginin hakim olması için iyilerin ittifak etmesi gerektiğine inanıyorum. Sevgi, şefkat,..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster