Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Nisan '20

 
Kategori
Tarih
Okunma Sayısı
8
 

İtalya-Fransa Cephesi

MİLLİ MÜCADELEDE İTALYA ve Fransa;

1.Dünya savaşından galip çıkan devletler Osmanlı hükümetine Mondros anlaşmasını imzalatıp ordusunu terhis edip silahlarını topladılar. Anadolu'yu kendi aralarında paylaştılar. Fakat İngiltere mızıkçılık yapıp vaatlerini yerine getirmeyince müttefikler bölündü. Güney cephesinde, önce İnönü savaşlarından sonra İtalya, sonra Sakarya savaşlarından sonra Fransa mücadeleyi bırakıp Türk direnişine destek verdi. Silah yardımında bulundu. Türkler, Güneyde tutacağı orduyu Batı cephesine çekip Yunan'a karşı güç topladı.

İTALYA, 21, nisan 1917 müttefikler anlaşmasında İzmir, Konya, Aydın, Mersin, Antalya italyanlara verilecekti. Son anda İngilizler İzmir'i Yunanlılara verince, İtalyanlar tek mermi atmadan girdikleri Güney Anadolu'dan 2.İnönü savaşlarından sonra kendiliğinden çekildiler. Bilakis Türk direnişini destekleme kararı aldılar. Halka silah çekmediler tek bir Türk öldürmediler. Öyleki; Yerli çetelerin zulmünden kaçan ahali Aydın Denizli gibi illerde İtalyan kışlalarına sığındı. Deniz taşımacılığında İtalyan gemileri İstanbul-Karadeniz kıyılarına kuvay-ı millinin kaçırdığı silah ve subayaları taşıdılar. Çekilirken milli kuvvetlere 97 ton barut, 20 Spot XIII tipi uçak, 20 bin tüfek  ve 4 milyon tüfek fişeği sandıklarca cephane bıraktılar. (1.Nisan,1921)

Fransızlarla beraber Akdeniz'de yardım getiren Alman gemilerinin güvenliğini sağladılar,

FRANSA; Kendi askerleri yerine koloni askerlerini ve silah dağıttığı Ermenileri kullanarak bir savaş politikası yürütmüştür. Musul'u  vaat eden İngilizlerin Musul'u  işgal edip Adana Maraş'a doğru yayılmalarına tepki olarak kalıcı olarak kalmayı düşünmediler. Maraşta ilk silahı Şütçü İmam atarak mücadeleyi başlattı. Arslan bey önderliğinde müftü Ridvan hoca , Pazarcıkta Kılıç Ali bey'in gayretleriyle halk şehri kurtardı. Israrcı olmayan  barış yanlısı Millerand hükümetinin  tavrı askerlerin kararlılığını yumuşattı ve Maraştan çekildiler. Maraş kahramanları  sonra Urfa'nın yardımına koştu.12,şubat,1920

Güney cephesinde Türklerin düzenli bir ordu tutmasına gerek kalmadan, mahalli direniş örgütleri ile Maraş Antep ve urfa kurtarıldı. Urfa'da yüzbaşı Ali Saip bey'in liderliğinde  bin kişilik bir kuvay-ı milli müfrezesi kuruldı. 11.nisan ,1920 yılında  urfada Türk bayrağı dalgalandı. Bir yıl İngiliz işgali altında kalan Antep'de Fransızlara karşı Şahin bey ve Kılıç Ali bey önderliğnde,  milis kuvvetlerinin mücadelesiyle Fransızlar bu şehirlerden 8 şubat 1921 de çekildiler. Ve Adana kurtarıldı.

Fransız askerleri ''Ayrılıyoruz Marsilya'dan bile bile gidiyoruz Türkiye'ye kendi mezbehamıza'' havasıyla bir an önce evlerine dönmek istiyordu. Sakarya svaşından sonra Ankara anlaşması imzalayıp 21,ekim,1921 de 200 kamyon, 10 uçak, 1500 makinalı tüfek, 1505 sandık mermi, 2735 sandık fişek 1 komprosör, 10 hangar, 4 yedek uçak motoru, 3 telsiz istzsyonu, 10 Brege tipi uçak, 10 bin tüfek 11 top beşik ve kaması, 2 ton şaplı kösele ve her türlü yedek parça bırakıp gittiler.

Fransız  Barış elçisi mösyö Bouillon ''KAĞNI KAMYONU YENDİ'' diyerek tarihe not  düştü.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 81
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 78
Kayıt tarihi
: 04.12.17
 
 

Son zamanlarda Milli mücadele üzerine odaklandım.  ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster