Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Mayıs '07

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
1575
 

İtalyanca Aşk Başkadır

İtalyanca Aşk Başkadır
 

İşte size, bir Binchy romanı ismi daha...Dedik ya her ad başka bir güzel diye. Bu bence, içlerinde en güzeli. “Peki roman nasıl, bırak şimdi adını-sanını” diyecek olursanız, inanın o da harikulade. Okuduğum, yerli ya da yabancı romanın, hikayenin haddi-hesabı yok. Ancak ben “böylesine; son paragrafında insanı alaşağı eden başka bir eser okumadım” dersem çok da abartmış olmam.

Roman, tıpkı diğer Maeve Binchy eserleri gibi su yatağında akıp gidiyor. Ancak tam bitti derken, alüvyonlu ovasından denizine karışacak diye beklerken öyle bir son paragraf okuyorsunuz ki resmen duvara çarpılıyorsunuz. Bu kitabı, çevremde tavsiye ettiğim onlarca yakınıma, özellikle şunu söyledim: “Sakın ola ki, sabırsızlık edip de kitabın son sayfasını, hele hele son paragrafı okumaya kalkmayın.” Çünkü o zaman romanın tadından çok şey kaybedeceksiniz.

İtalyanca Aşk Başkadır”ı özel ya da iş olsun, günlük hayatımda çokça kullandım. Romana çok göndermeler yaptım, ondan çok sebeplendim, birçok olay ve konuda, içeriğinden ya da popülaritesinden örnekler verdim, istifade ettim.

İtalyan kültürü, aşığı ve tutkunu olduğum Türk-Anadolu kültüründen sonra beni en çok cezbeden ikinci, dünya mirası. Özellikle de bir gurme olarak, İtalyan mutfağı. İtalyan makarna ve sosları, pizzaları, zeytinyağı ve zeytinyağlıları ile pek tabi ki şarapları. Toscana’nın “sangiovese”leri, Sicilya’nın “shiraz”ları.

Genelde Akdeniz mutfağının ama özellikle de İtalyan gastronomisinin en baskın özellikleri; taze meyve ve sebzenin çok ağırlıkla kullanılması, tabi ki zeytinyağı ve birer estetik harikası olarak hazırlanan sofralar yani kaliteli ve sanatsal servistir.

Makarna kültürü apayrı bir inceleme konusudur. Pişirme tekniğinden tür çeşitliliğine, soslarından servis özelliklerine kadar ciltlerce makarna kitabı yazılabilir.

Roma, Floransa, Venedik, Milano, Sicilya, Santorini ve daha bir dolu şehir ve merkez...Mafya kültürü ve Mario Puzzo romanları...Erotizmin doruklarını zorlayan Tinto Brass filmleri...Juventus, Milan, Roma gibi futbol devleri ile Rossi, Maldini, Gentille gibi futbol ilahları...hep, o tarihin en büyük imparatorluklarından biri olan, birinci Roma’nın merkezinden kopup gelen motifler.

Son yıllarda, ülkemizde İtalyanca’ya karşı da hissedilir derecede bir yönelim oldu. Yılda ortalama yüz - yüz elli kadar üniversite son sınıf öğrencisi ile iş görüşmesi yapan birisi olarak, son yılların özgeçmişlerinde İtalyanca’yı çok sıkılıkla görür oldum. Bu durumda, “İtalyanca Aşk Başkadır” romanının etkisi ne derecede vardır tartışılır pek tabi. Ama ben istisnasız tüm görüşmelerimde sordum bunu, mülakat yaptığım kişilere. Kimi okumuştu kitabı ve sorumla birlikte yüzünde bir gülücük yayılması an meselesi oluyordu genç insanların. Bazıları ise okumamıştı ama mutlaka biliyorlardı kitabı ve en kısa sürede okumak istediklerini beyan ettiler. Ben de şiddetle tavsiye ettim tabi.

İtalyanca, tüm batı dillerinin atası olan Latince’nin modernize olmuş halidir malum. Bu nedenle, dil bilimcileri, İtalyanca öğrendikten sonra diğer tüm batı dillerine geçiş yapmanın çok kolay olacağını söylerler. Bu açıdan çok önemli bir lisandır.

Özellikle moda dünyası açısından ise çok daha mühim bir dil İtalyanca. Tekstil, ayakkabı, hazır-giyim, gözlük, saat gibi sektörlerin kalbi İtalya’da atmakta. Tüm dünya modası, çizmeden yönlendirilmekte. Milano dediğimiz küçücük şehirde, günde ortalama üç adet defile düzenlenmekte. Hal böyle olunca da özellikle yukarıda saydığım sektörlerde çalışanlar için İtalyanca çok önemli bir lisan haline geliyor doğal olarak.

İtalya; üzüm ve şarapçılıkta, zeytin ve zeytinyağcılığında çok mühim bir merkez. Tipik bir Akdenizli yani. Özellikle Sicilya ve Toscana bölgesi muhteşem üzümlere ve şaraplara ev sahipliği yapıyor. İtalyan şaraplarının genel karakteri; genelde meyvemsi ve çiçek bukeli, gövdeli, rahat içimli şaraplar olarak karşımıza çıkıyor. Baharat aromaları baskın türlere genelde rastlanmıyor. 2002 ve 2003 rekoltesi sangioveseleri enfes.

Gondolları ile ünlü Venedik’te bir aşk nasıl yaşanır? Bilen varsa anlatsın dostlar...Eminim söylenecek çok söz vardır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

...ilk gördüğümde "işte budur" dedim... Yaşamak istediğim yer burası! Hemen plan yapmaya başladım: İstanbul'a döner dönmez İtalyanca kursuna başlanacak, 1 sene içinde paralar bir kenara istiflenecek ve en fazla 1,5 sene sonra Floransa'ya yerleşmek üzere gelinecek :))) Ne oldu da ben bu planları gerçekleştirmedim hiç bilmiyorum... En son hatırladığım İtalyan Kültür'den biriyle telefonda bilgi alıyordum :))) Hatırlattığınız için teşekkürler

Feyhan 
 18.05.2007 13:12
Cevap :
Ben hatırlattım Feyhan Hanım. İmkanınız varsa hiç durmayın derim. Haydi kolay gelsin. Floransa'dan kartınızı beklerim efendim.  19.05.2007 8:17
 

Makarna yediğim her seferde, silahlara veda (Hemingway)nın baş kahramanına Çeşitli İtalyan köylerinde peynir ve şarapla birlikte ikram edilen spagettinin lezzetini ararım. Bir zamanlar 'Ankar-İstanbul Yolunda var olan Filiz makarna, fabrika-restoranında Spagetti Milanez yemiştim. Bir onu benzetmişimdir. Gerisi yalandan!:).Çağrışım yaptı, paylaşmak istedim. Lezzetli yazınız için elinize sağlık.

Zülal Ayçam 
 18.05.2007 10:08
Cevap :
Çok teşekkür ederim Zülal Hanım. Makarna, şaraplar ve soslar üzerine o kadar çok yazılacak ve yapılacak şey var ki. Sık yazıp sıkmak istemiyorum sayfalarımın okurlarını. Ancak yine de ara ara yazmaya devam edeceğim. Hoşçakalınız.  19.05.2007 8:14
 

günaydın geçen yazılarınızdan birinde yazardan bahsettiğizde heyecanlanmıştım sanki kitabı yeniden okuyor gibiydim.şu anda aşk bir kere adlı eserini okuyorum.o kitabı okuduktan sonra nöbetlerde italyancaya merak sarmış hatta mesai arkadaşlarıma tiamo diye hitap eder olmuştum etkisinden uzunca zaman kurtulamadım ama bencede çok doğru italyada aşıksan venedikte,napolide,romada aşıklar çeşmesinin yanıbaşında yazarında deyimiyle italyanca aşk başkadır.SEVGİYLE KALIN.

ümmühan büyükyilmaz 
 18.05.2007 9:38
Cevap :
Doğrudur efendim. Sağlıcakla kalınız.  19.05.2007 8:11
 

Romanını okudum ve tadı hala kulaklarımda ve aklımda çok güzel bir kitap ve insanların birbirleriyle olan bağlantıları çok dikkatimi çekti herkese tavsiye ederim bende SEVGİLER

Mavi Ruh 
 18.05.2007 8:48
Cevap :
İlgi ve katkınız için çok teşekkür ediyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.  19.05.2007 8:10
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 922
Toplam yorum
: 2451
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 3633
Kayıt tarihi
: 09.06.06
 
 

İzmir'de yaşıyorum.    Çok uzun yıllar öncesinden başlayıp, hiç ara vermeden bugünlere kada..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster