Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Aralık '14

 
Kategori
Meslekler
Okunma Sayısı
1621
 

İtfaiye çok önemli bir gereksinimdir

İtfaiye çok önemli bir gereksinimdir
 

İTFAİYE BİR ŞEHRİN EN ÖNEMLİ İHTİYACIDIR. İTFAİYE ZORDA VE DARDA KALANLARIN YARDIMINA MUHAKKAK KOŞAR. YANGINLARA KOŞAR ADIM MÜDAHALE EDER.


İtfaiye bir şehrin en önemli yangın söndürme merkezidir. İtfaiye belediye bünyesinde faaliyet gösteren bir birimdir. Bu birimin Büyükşehir belediyesinde idari amiri; Daire başkanı, diğer belediyelerde ise Şube Müdürleridir. Ama bu idari amirler yetki ve sorumlulukları bakımından belediye başkanlarına karşı sorumludurlar. Yani emir ve yetkilerini belediye başkanı verir.

İtfaiye; kendi içinde yetki ve sorumluluk esasına göre görev bölümü oluşturulmuş çok özel bir birimdir. Genelde Vardiya usulüne göre hizmet vermekte olup; çalışanlar her an göreve hazır bekletilir. Ayrıca İtfaiye de mesai sistemi de uygulanmaktadır. Yani bu birim; her yönüyle tam teşekküllü bir donanıma sahip vaziyettedir. Özellikle  yangın söndürmede kullanılacak gerekli bütün  malzemeler her an hazır ve kullanılabilir vaziyettedir. Sağlık ve Güvenlik en üst düzeyde kontrol altında tutulmaktadır. İtfaiye de çalışanların uykularını almaları için yatakhanelerde mevcuttur. Daha bir çok İtfaiyecinin gelişimini sağlayan araç ve gereç, itfaiye bünyesinde bulunmakta ve bu malzemeler çalışanlar tarafından sürekli kullanılmaktadır. 

İtfaiyenin kendi içinde organizasyon şeması da mevcuttur. Bu organizasyon içinde, herkes görev bilinci ile her an tetikte ve hazır vaziyette beklemektedir. Çünkü itfaiye Ülkemizde ve Dünyada  çok kritik bir görevi üstlenmiştir. Bu görev gerçekten çok hassastır.

İtfaiyeyi şöyle derin olarak ele aldığımızda ise; Yangın söndürme işlemi ve bu işlemi yapan birime  verilen genel ada İTFAİYE denir. Yangını söndürmekle görevli olan personele ise İTFAİYE ERİ denir. Bir itfaiyeci; yangınları söndürmek için çok iyi  eğitilmiş ve bu özelliğe göre de mükemmel şekilde donatılmıştır. İtfaiyenin özdeşleştiği " YANGINLA MÜCADELE " 3 temel gaye vardır. Bunlar ; Tüm Canlıların ne pahasına olursa olsun  Hayatını yani Canını ve Malını kurtarmak, bir diğeri ise özellikle Çevreyi korumaktır. Bu görevler gerçekten çok kutsaldır. İnsanı veya İtfaiye erini hem madden, hem de manen yüce mertebelere eriştiren çok özel bir haldir. Bunun bilinci içinde olabilmek, her İtfaiyeci için çok büyük bir gurur kaynağıdır. Çok büyük bir şereftir.

İtfaiyenin Görevleri ise şu şekilde sıralanabilir ;  Yangınların yanında deprem, sel, heyelan, erozyon  gibi doğal afetlerde, her türlü patlama, çökme vb. olağanüstü durumlarda, mahsur kalma olaylarında, arama kurtarma çalışmalarında itfaiyeciler canla başla görev ifa ederler. Genel amacı; Tüm Canlıların hayatını kurtarmaktır. Bu nedenle itfaiye bir hızır acil servistir ve diğer  hızır acil servislerle sürekli irtibat halinde olmak zorundadır.

Mesleğin gerektirdiği özellikleri ise şöyle sıralamak mümkündür; İtfaiyecilikte ileri seviyeye gelmek için, uzun bir eğitim ve uygulama aşamasından geçilir. Zor bir mesleki vazifedir. Hedefinde; kişinin şahsı ve diğer insanların hayatı, canı, malı, her şeyi  vardır. Bu nedenle; itfaiye erleri meslekleri  boyunca sürekli olarak eğitim ve uygulama yaparlar. Bazı ülkelerde ise bu uygulamaları ayrı bir kurum veya kuruluş düzenler ve denetler.

İtfaiyecinin Eğitimine gelince; İtfaiye eri olarak göreve başlayanlar, çok sıkı bir hizmet içi eğitimden geçerler. Eğitim müfredatında; yangınlara karşı çok önemli önlemler, itfaiye araçlarının nasıl kullanılması gerektiği, söndürme ve kurtarma bilgileri ile sabotaj - kundakçılık gibi konuların tespiti hakkında çok ayrıntılı  bilgi verilir. Aynı zamanda çok önemli olan  ilk yardım eğitimi de  alırlar.

İtfaiyecilik mesleki ve teknik eğitimi, birçok ilimizde ortaöğretim meslek liselerinde itfaiye teknisyeni, yükseköğretim meslek yüksekokullarında itfaiye teknikeri ünvanıyla verilmektedir. Son yıllarda bu okullardan bir çok öğrenci mezun olmuş olup, yapılan yazılı ve uygulamalı sınavlar neticesinde; İtfaiye birimlerinde çalışmaya hak kazanmışlardır.

Türkiye'de İTFAİYENİN  telefon numarası  HER YERDE 110 olup, her türlü telefondan ücretsiz bu numara aranabilmektedir. Bu da gerçekten Sosyal Devlet olma  İlkesinin en mükemmel tezahürüdür. İtfaiyecilikte vatandaş her zaman bir numaradır.

Ülke ve Millet olarak İTFAİYENİN kıymetini çok iyi idrak etmeli ve bu şekil üzerine harekette bulunmaya tüm gücümüzle gayret göstermeliyiz. Ne muhteşem bir şey bu görevi ifa etmek, bu görev uğruna canını ortaya koymak. Tüm İtfaiye çalışanlarına canı gönülden teşekkür etmek bizlerin boyun borcudur. Hepsine çok Teşekkürler.........
  

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 94
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1629
Kayıt tarihi
: 20.06.14
 
 

Üniversite, Kamu Yönetimi, Yerel Yönetimler, Çalışan, İyi bir kariyer sahibi olmak, Kitap okuma, ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster