Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Kasım '17

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
968
 

İthal Et Helal Kesim mi?

İthal Et Helal Kesim mi?
 

Bir süredir devam etmekte olan et ithalatı haberleri üzerine birçok tüketici tarafından gelen bu etlerin helal kesim olup olmadığı ile ilgili olarak sorular sorulmaya başlandı. İthal et helal kesim mi şeklinde hem sosyal medya kanallarında hem de televizyon programlarında gelen sorular neticesinde uzmanlar tarafından detaylı açıklamalar yapılmaya başlandı. Yüksek miktarlarda yapılan anlaşmalar gereği kısa süre içerisinde neredeyse herkesin evine girmesi beklenen etler Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamalarda da çok daha uygun fiyatlara tüketicilere sunuluyor olacak.

Siyaset mecralarında da büyük tartışmalara neden olan ithal et helal kesim mi konusu partiler arasında tartışmalara yol açarak Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığını harekete geçirdi. Bakanlık tarafından yapılan resmi açıklamalarda ithal edilecek olan etlerin tamamen helal kesim et olduğu ve yurtdışında bulunan bölgelerde yaşamakta olan Müslüman kasaplar tarafından tamamen dini kurallara uygun bir şekilde kesilerek paketleneceği belirtildi. Bunun yanında Türkiye’ye gelene kadar gene kontrol altında tutulacak olan etler için dini açıdan hiçbir sorun görülmediği veya en ufak bir karışıklığa izin verilmeyeceği belirtildi.

Türkiye’nin hayvancılık sektörüne yapılan büyük bir darbe olduğu yönünde paylaşılan görüşler konusunda Bakanlık tarafından yapılan açıklamada ise helal kesim et dışında bu yapılan ticaretin tamamen diğer Müslüman ülkelerin kalkınmalarına Türkiye tarafından destek verilebilmesi için başlatılan bir kampanya olduğu söylendi. Sadece hayvancılık sektöründe değil daha birçok sektörde diğer ülkelere yönelik Türkiye’nin öncülük ettiği farklı kalkındırma kampanyalarında bulunduğu belirtildi.

Et ithalatı konusunda tek yetkili makamın Et ve Süt Kurumu olduğu belirtilirken, Bakanlığa bağlı olan bu kurumun tüm işlemleri tek tek takip edeceğini, kesim yapılacak fabrikaların detaylı olarak tetkik edildikten sonra hangi hayvanların kesilip hangilerinin kesilmeyeceği konusunda da gene bu kurumun karar mercii olacağı duyuruldu. Tüm kurallar ve kıstasların Et ve Süt Kurumu tarafından belirleneceği, anlaşmaların tamamının bu kural çerçevesinde yapıldığı söylenerek hiçbir özel firmanın kendi insiyatifi doğrultusunda böyle bir ticarete atılamayacağı bu yüzden gelen etlerde kimsenin en ufak bir şüpheye düşmemesinin altı çizildi.

Türkiye’nin geldiği durumun yadım alan ülkeden yardım eden ülkeye doğru döndüğünü belirten Gıda, Tarım ve Hayvancılık bakanlığı kararın resmi gazetede yayınlandığını ve bundan sonraki süreçte etin çok daha ucuz bir fiyattan piyasaya gireceği söylenerek bu durumun Türkiye’de kesilmekte olan hayvanlara veya hayvancılık sektörüne en ufak bir zarar veya maddi bir kayıp yaşatmayacağı belirtildi. Et ithalatı konusunda tüm vatandaşların gönül rahatlığı ile alıp tüketebileceği etlerin tamamen dini usullere uygun olarak kesilecek hayvanlardan geleceğini, tüm kesim işlemlerinin Müslüman kasaplar tarafından tüm kurallara uyularak yapılacağı söylenen açıklama büyük bir kesimin içini rahatlattığı gibi muhalif alanlarda soru işaretleri dolandırılmaya devam ediyor.

 

Kaynaklar:

1- http://www.milliyet.com.tr/bakan-fakibaba-gelen-etler-ekonomi-2539949/ 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 4
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 292
Kayıt tarihi
: 07.11.17
 
 

26 Yaşında, yazmayı seven, Tesla hayranı bir Elektrik - Elektronik Mühendisi. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster