Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Ocak '13

 
Kategori
Kültür - Sanat
Okunma Sayısı
79
 

İtibar atölyesi

Zeytinburnu Belediyesi Kültür Ve Sanat Merkezi'nde öykücü Aykut Ertuğrul'un moderatörlüğünde gerçekleşen Hür Tefekkür Dergi Buluşmaları programının ilk konuğu: İtibar Dergisi oldu. Yazı İşleri Müdürlüğünü Furkan Çalışkan’ın Yayın Editörlüğü’nü ise Ali Görkem Userin’in yaptığı İtibar Dergisi Ekim 2011'de yayın hayatına başladı. Kısa bir süre içerisinde dergicilikte yeni bir anlayışla merkez haline gelen İtibar'ın sanata ve hayata bakış açısının değerlendirildiği programda, diğer dergiler arasında mevcut olan ayrımcılığın tersine İtibar'da bir birleştirmenin söz konusu olduğu vurgulandı.
 
Özellikle genç yazarların bir araya gelerek dergi çıkarmaya çalışmalarında sıkıntılı dönem ve süreçle karşılaşıldığının altını çizen Furkan Çalışkan, genç yazarların internet sitelerinde yazmaktansa İtibar gibi usül ve erkan öğreniminde genç yazarlara destek olan bir kadronun içerisinde bulunmalarını tavsiye etti. Bu bağlamda adeta İtibar'daki durumu usta-çırak ilişkisine benzetti. Yeni dergi çıkarmak yerine bu tarz dergilerde yer almaktan bahseden Ali Görkem Userin ise, herkesin kendi başına yaptığı gecekondular yerine birleşerek plan ve proje içerisinde bir şeyler yapılması sağlam yapıların oluşumunu sağlar açıklamasını yaptı.
 
Merkez olarak adlandırılan diğer dergilerin kendi içerilerinde bir mücadele sürdürdüğünü, birinin yazarının diğerinin editörü ile kavgalı hale geldiğini aktaran Ali Görkem Userin, İtibar'ın bu anlamda çok farklı bir potansiyel sahibi olduğunu Nuri Pakdil, Nurettin Topçu, İsmet Özel ve Sezai Karakoç'un bir arada bulunduğu tek derginin İtibar olduğunu dile getirdi. Ahmet Kekeç'in hikayecilik için tekrar eline kalem almasını sağlayan dergi olduklarını da ayrıca vurguladı.
 
Bir dinleyicinin 'Günlük olarak oranladığımızda ne kadar mesai yapıyorsunuz ?' sorusuna ise; dergi bizim diğer işlerimizin önündedir. Dergimizin koordinatörlüğünü yapan arkadaşımız evlendiği günden sonraki gün derginin dağıtım işini ısrarla yapmamasını söylememize rağmen gerçekleştirmiştir. Bu bir gönül şevk işidir dergiye samimi bakışı olmayan biri için "manyaklık" olarak nitelendirdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Toplam blog
: 2
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 223
Kayıt tarihi
: 24.01.13
 
 

Tarihin 27 Ekim 1992 isimli gününde İstanbul'da dünyaya geldi. İlköğretim ve Lise öğrenimini İsta..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster