Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Nisan '15

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
274
 

İtibar soytarılıktan yana bugünlerde

İtibar soytarılıktan yana bugünlerde
 

Ben bir kimyagerim. Bir bilim insanı. 4 yıllık yüklü bir müfredattan sonra diplomayla ve kimyagerlik payesiyle onurlandırılıp okulumun şefkatli kollarından özel sektörün acımasız dünyasına salındım.

Öğrenci olmak kolay değildi elbette. Laboratuvarlar, quizler,  deneyler, vizeler ve finaller. Mezun olabilmek için sabahlara kadar ders çalışmalar, uykusuz kalmalar, sınavdan hemen önce ayaküstü çıkabilecek soruları arkadaşlarla tartışmalar, sınav çıkışında cevapları karşılaştırmalar, stres, yoğun stres… Öğrenciler üzerindeki sosyal baskılar da cabası. Ankara gibi bir üniversite ve öğrenci cennetinde okuduğum için bu baskıyı ben pek yaşamadım ama  öğrenciye bakış açısındaki bağnaz söylentiler illaki kulağıma geldi. Tabi bütün bunların yanında olayın bir de maddi boyutu var. Harçlar, yurt ücretleri, ulaşım, yeme-içme, minimum düzeyde eğlence giderleri… Eğlence derken; arkadaşlarla ABA Piknik’te döner yemek ya da  çay içmek gibi bir durumu kastediyorum kendi açımdan en fazla. Maddi durumu iyi olanlar için giderler kısmı bir sorun teşkil etmiyor doğal olarak. Ama bütün bunların yanında kampüs, kafeler, arkadaşlar, sohbetler ve bahar şenlikleri… Nefes alma, kafa dağıtma, motive olma molaları olunca toplamda güzeldi öğrencilik. Özlenecek , sık sık anılacak, eşe dosta anlatılacak kadar güzeldi.

Peki mezuniyetten sonra yaşananlar… Kampus sınırları içinde bir anne kucağı şefkatiyle sarılıp sarmalanmış, pohpohlanmış, şımartılmışken, "gerçek  dünya" diye adlandırılan , bilmediğin, tanımadığın, yasaları ,ilkeleri, dünya görüşü farklı o yerde bir başına kaldığında olanlar… Hayatımın bu kısmını özlemle anmayacağım asla.

İş arama süreci herkes için aynı olamasa da, ülkemiz koşulları değerlendirildiğinde, iyi bir kariyer sağlayacak kurumsal  firmalarda çalışabilme imkanını elde edebilmek için  çoğunlukla geniş bir çevre yani aslında  maddi güç gerekiyor. Maddi gücü olmayanın çevresi olmaz malumunuz. Tabi ki kişisel başarıyı ve donanımı öncelikli benimseyen gerçekten kurumsal firmalar var ve buralarda kariyer yapabilmek daha adil koşullarda değerlendirme yaptıkları için mümkün. Ama kaç tane böyle firma var ki… Bütün bu gözlemler deneyimlerden edinilmiştir. Bölümümüzü dereceyle bitiren bir arkadaşımın uzun yıllar iş bulamaması ve zar zor bitiren bir arkadaşımın çevresinin gücüyle çok iyi koşullarda çalışması mesela… Ama akademik başarının ‘’gerçek dünya’’da başarı için tek başına yeterli olmadığını da kabul etmek gerekiyor. Bu nedenle hayatın her döneminde  kişisel gelişime yatırım yapmak önemli.

Bilim insanı olarak donatılıp , payelendirilen beyinlerin, dünyayı değiştirme, geliştirme, güzelleştirme kapasitelerinin küçümsendiği, bilim insanlığından memurluğa terfi edebilmek için yarıştırıldıkları, çarpık, saçma, dünya üzerinde örneği olmayan bir resmin parçasıyız bizler. Ne yazık ki itibar soytarılıktan yana günümüz Türkiye’sinde.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

türkiye'de 68 kuşağında görülen öğrenci hareketlerinin ya da benzerlerinin tekrarlanmaması için özgür düşünceyi kısıtlayan, öğrencilerin ders çalışmaktan başka bir şey yapamayacak, hatta ders dışındaki konular hakkında düşünemeyecek hale getiren ve asıl amacı eğitim mi yoksa insanları çobanların sözünü sorgulamadan uygulayan koyun sürülerindeki birer koyuna mı çevirmek olduğu sorgulanması gereken ve bu konuda bir an önce bir şey yapılması gereken bir sistem var ülkemizde... aslında bazılarının amacına ulaşması için o kadar güzel düzenlenmiştir ki, insanlar "ilerde en iyi koyun nasıl olunur" eğitimini 7 yaşında almaya başlarlar ve şuan günümüze baktığımızda çok başarılı koyunlar yaratıldığını görürüz.yeme de yanında yat(!)

die stimme des mondes 
 25.04.2015 14:41
 

Resmi düzenin manzaraları size bir deniz kıyısının ferahlığını sunamadığı için kağıttan gemiler yapan insanları sevdiniz. İnanın doğru yoldasınız...

yeşilsoğan 
 25.04.2015 12:05
Cevap :
Kaleminiz çok güçlü Yeşilsoğan. Yorumlarınızı alabilmek o yüzden çok değerli.Kağıttan gemisi ile kıyıma umut getiren o kaptandan sevgiler ve benden en derin saygılar...   28.04.2015 8:36
 

Yıllar önce, 'Eğitim üretim içindir' denilen görüş ve beyinler maddi ve manevi darp edilmiş, toplumda öcü haline sokulmuştu. Onun devamını yaşıyoruz. Hemen her her evde bir bilim adamı olabilecek donanımda gençler var ve kaderlerine teslim olmuş, üretimden uzak, neredeyse yüz karası konumda yaşamlarını devama çalışıyorlar. Kimisi çalışmamakla, kimisi siyasetle ve kimileri de kaderle sonuçlandırılarak geleceklerine dair yok edilmeyi bekliyorlar gençler. Artık Avrupa'da beyin göçüne doydu ve bizlere bakmıyor. Bir yandan da yeni kelimesi ha bire kullanılıyor her alanda. Yeni bir çok şey var aslında da ama bunlar toplum lehine değil, aleyhine ve olumsuzluk ve sorunlar yumağından başka bir şey değiller. Bilim insanları, öğretmenler, doktorlar hatta hemşireler ve mühendisler paketleme işi bulduklarında kurban kestiriyorlar sa fazla söze gerek yok. Çoğu zaman bir bilim insanı babası olarak, vasıfsız, ilkokul mezunu bir belediye işçisine özenerek bakmadım desem yalandır.Acı olan da bu.

Yaman Hasret 
 24.04.2015 11:12
Cevap :
Düşük ya da ortalama gelir düzeyine mensup ailelerin çocukları genel olarak aynı yollardan geçiyor.Aldığı eğitimin hakkını vermekle hayatta kalmak için her işi yapmak noktasında mutlaka bir tercihe zorlanıyor.Ne yazık ki ilk seçenek ailesi ve çevresi tarafından bile lüks karşılanıyor.Çünkü şartlar buna zorluyor.Siz de bir baba olarak aynı şeyleri yaşamışsınız,yazık ki.Babam da yaşadı bu duyguları.Oysa ki gurur duyulacak,zeki,aydınlık,umut vaad eden bireylerin babaları olarak sadece gurur duyacağınız şartlar sağlanmalıydı.   24.04.2015 12:54
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 90
Toplam yorum
: 165
Toplam mesaj
: 3
Ort. okunma sayısı
: 351
Kayıt tarihi
: 30.01.09
 
 

Adana'da doğdum. Havasının ve insanının sıcaklığı ile ünlü bu kentte çocukluğumu büyüttüm. Üniver..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster