Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Ekim '13

 
Kategori
İnançlar
Okunma Sayısı
199
 

İtminan

İtminan
 

İnanma

Tatmin olma

Emniyet içinde olmak.

İnanmak.

Mutlak olarak bilmek.

Kararlılık.

Güvenme, Huzur

Sükun ve rahata kavuşma

İnanma güvenme

Kalpte bir kararlılık

Ve sözleşmedir,

Organlarda da ameldir. "İtminan" ve tümenine ise lügatte kararsızlık ve ıstırabın ardından gerçekleşen (kalpsel veya zihinsel) rahatlık ve huzurdur. "İtminan" ve tümenine ise lügatte kararsızlık ve ıstırabın ardından gerçekleşen (kalpsel veya zihinsel) rahatlık ve huzurdur.

Bazen insan, ilmi ve mantıksal delil ve burhan ile bir şey hakkında yakine varıyor ve bu delille aklını razı edebiliyor, ama kalbi için itminan, huzur ve rahatlık gerçekleşmeyebiliyor. Ama eğer ilmi ve mantıksal delille ispatlanmış olan şey hakkında kapsal itminan gerçekleşirse bu itminan doğrultusunda kalpsel ve zihinsel huzur ve rahatlık meydana geliyor. Böylece çeşitli vesvese ve vahimlerin kalbine ve zihnine girmeleri engelleniliyor.

Zira gerçekleşen bu itminan ile vesvese ve vahimleri Kalbe ve zihne götüren tüm yollar kapanıyor. Örneğin: hepimiz ölmüş bir kimseden hiçbir faaliyet gerçekleşemeyeceğini yakinle biliyoruz. Bunu delil ve burhanla kabul etmişiz.

Ama bu yakin canımızın derinliğine inmediği için Meyyit olan bir kimseden, özellikle gece vakitlerinde korkuyoruz. Ama işleri gereğince sürekli meyyitle uğraşan kimseler ise hiçbir zaman ölü kimseden korkmuyorlar. Buna binen Şuhut derecesine ulaşmış bir kimsenin kalbi ancak huzur ve sükûnet bulabiliyor. İbrahim, (a.s) da yeniden diriliş anlamında olan bisete (yeniden dirilme) ve yeniden dirilmeye kâmil ve halis bir şekilde iman etmişti
ve kalbinde hiçbir şekilde şek ve şüphe yoktu, ama kendisi kalpsel itminana yetişmek istedi. Şahsın birisi imam Musa Kazım'a (a.s.) Bir mektupta şunu yazmıştı:  Hz. İbrahim (a.s.) Allah u Teâlâ'dan şöyle bir talepte bulunmuştu: "Allah'ım nasıl ölüleri dirilteceğini bana göster.
Ben de şek ve şüphe içindeyim, dolayısıyla ben de (şek ve şüphelerimi giderecek) bir şeyleri bana göstermenizi istiyorum".

İmam Musa (a.s.) bu şahsın cevabında şöyle buyuruyor:
"İbrahim (a.s.) mümin idi ancak o sadece imanının artmasını istemişti. Ama sen ise şüphedesin. Şüphede olan kimselerde hayır yoktur". Mümin Allah’ın lütuf ve yardım elinin peyderpey üzerinde his ettiğini gördüğü zaman artık kalbine korkunun, ıstırabın ve hüznün girmesine izin vermez. Allah u Teâlâ şöyle buyurmaktadır:"Gevşemeyin, hüzünlenmeyin.
Eğer (gerçekten) iman etmiş kimseler iseniz üstün olan sizlersiniz"[6]

Allah u Teâlâ bu ayeti kerime de şunu buyurmaktadır: Ey insan eğer Allah ile birlikte olursan yeryüzünün ve gökyüzünün tüm güçleri senin güdümündedir ve Allah u Teâlâ senin tüm sorunlarından,  ihtiyaçlarından ve musibetlerinden haberdardır. Senin itaatlerinden, çabalarından ve kulluk görevini yerine getirdiğinden haberdardır. Bu ilahi vaatlere iman getirmekle insanın kalbindeki huzur, vücudunun her tarafını sarmaması mümkün müdür? Böylesi bir yöntem ve marifet insanda oluştuğunda kesinlikle, insanın psikolojik huzursuzluğuna ve ıstırabına neden olan bütün nedenler insanın kalbinden ve ruhundan güç edip giderler.(1)

Kalbin tatmin olması tespitine şu örnek verilebilir. (2)İbrahim (as) bir peygamber seviyesinde dirilişe inanıyor. Ancak buna rağmen Allah'tan bir delil istiyor. Bunun nedeni olarak da kalbinin tatmin olmasını gösteriyor.(2)

Hem dünya için hem de Ahiret için yaşayalım.

Allah’ı analım gündüz gece
Olmasın aklımızda başka düşünce
Gizli kalmaz düşüncemiz Rahmandan
Kavuşmak olsun gayemiz Rahman'a

Kalp ilim ile irfan ile dolar
Ahlak kuran ahlakı olur
Temiz kalpler ona hemen bağlanır,
Resulün feyzini hep ondan alır.

Feyz, kalbe marifet, nur gelmesidir,
Marifet de, kalp ve ruh bilgisidir.
Bir kalpte bulunsa, edeple iman,
Böyle kalbe dolar sevgi o zaman.

Bu aşkın aslı Allah sevgisidir,
Feyiz ancak bu aşk yolundan gelir.
Feyizli kalp, anlaşılır sözünden,
İman ile dolu kalp hemen belli olur hareketinden
 

MEHMET ALUÇ
 SİNADA DERGİSİ
 ANKARA TEMSİLCİSİ

 KAYNAK:

 1-http://www.islamquest.net/tr/archive/question/fa10532
 2-http://www.sorularlarisale.com/makale/19675/itminan-i_kalp_ne_demektir.html

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 959
Toplam yorum
: 158
Toplam mesaj
: 10
Ort. okunma sayısı
: 194
Kayıt tarihi
: 04.06.13
 
 

Ben Mehmet Aluç 1962 Malatya Doğumlu. Ortaokul mezunuyum. Çocukluğumda okuma hevesim Tarkan çizgi..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster